مبلغ:فسلفه حزب تربیت مدیر است/جمهوریتی که امام تعریف کرد با وضع موجو سازگاری ندارد
نسخه چاپی

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت:داشتن 200 حزب نشانه بیماری سیاسی در کشور است.

به گزارش حامانیوز مرتضی مبلغ در جریان چهارمین مجمع عمومی "حزب اراده ملت شعبه" مرودشت گفت:
میلاد پرافتخار و پربرکت میلاد پیامر خاتم را تبریک میگم
ما از مدیران سیاسی مانند مهندس پیکری(فرماندار مرودشت)که تمام قد در خدمت گروه ها و جریانات سیاسی هستند کم داریم.و به همین دلیل باید قدر ایشان را بدانیم.
بعد انقلاب جریانات مختلفی شکل گرفت قرار بود که این نظام جمهوری باشد و تمام اقتضاعات جمهوریت و مردم سالاری در آن رقم بخورد، و این از آن نگاه است که جمهوری در تعارض با اسلام و قوانین اسلامی ندارد.وقتی می گوییم جمهوری اسلامی به معنای ارمان هایی بود که از اول انقلاب تبیین شد.قرائتی باید از اسلام شود که با دموکراسی و مردم سالاری در تعارض نباشد و این می شود جمهوری اسلامی.

اما به مرور زمان که جلو امدیم این جمهوریت به حداقل خود کاهش پیدا کرده است.جمهوریت تنها به معنای انتخابات نیست.حتی همین کف دموکراسی که انتخابات است به دخالت گروه خاصی تقلیل پیدا کرده است.و افراد از فیلتر هایی رد می شوند که مد نظر آن گروه باشد و این روح انتخابات را زیر سوال می برد.

فلسفه احزاب در حکومت هایی که مبتنی بر رای مردم‌است تربیت مدیران لایق شجاع و شایسته است باید احزاب این مدیران را تربیت کنند تا بتوانند به نحوه احسنت مدیریت کنند فلسفه احزاب همین است تربیت مدیر.

امروز هیچکس نمی تواند بگوید جمهوری باشد دموکراسی باشد اما حزب نباشد.این دو باهم پیوند ارگانیک دارند.امکان ندارد جمهوری بدون حزب.

برخی جریانات نه تنها این را قبول ندارند بلکه تبلیغ علیه حزب می کنند و متاسفانه در متن حاکمیت ما چنین تفکراتی وجود دارد.


اینکه دویست حزب داشته باشیم افتخار نیست.این علامت منفی و بیماری سیاسی در کشور است.

این احزاب باید نسبت ارگانیک با انتخابات و سیاست داشته باشند .در تمام کشورهای جهان به نحوی حداقلی از دموکراسی دارند انتخابات حزبی دارند.تنها کشوری که مدعی جمهوریت است و اینگونه انتخابات غیر دموکراسی دارد جمهوری اسلامی است.


در دوران مسئولیت خودم تمام تلاشم را کردم که انتخابات ما حزبی برگزار شود.


جمهوری اسلامی که مردم خواستند و امام ان را تعریف کرد قرار نبود اینگونه باشد و کسانی بیایند سر کار که با تحزب مخالف باشند.بنابر این مشکل جدی داریم که بخشی قبول ندارند که دموکراسی وجود ندارد.

سنگ بنای ما انتخابات است.این اقتضاعات انتخابات باید یک انتخابات واقعی ازاد باشد و همه بتوانند در ان شرکت کنند نه اینکه انتخابات دو مرحله ای باشد.اینکه اول عده ای گزینش کنند و بعد مردم انتخاب کنند انتخابات نیست.
رویکردهای سلیقه در عدم احراز صلاحیت قانونی نیست.مردم باید صلاحیت افراد را تایید کنند.قانون می گوید نامزد خلاف موازین قانونی و اسلامی قدم برنداشته باشد.اگر نظام انتخاباتی پیوند با احزاب پیدا بکند تردید نکنید انتخابات ما سالم و شفاف می شود.


در انتخابات قبل کل اصلاح طلبان در سراسر کشور از چهارصد نفر تنها سی  نفر باقی مانده بودند و بقیه رد صلاحیت شدند.

بعد این دوستانی که اینگونه رد صلاحیت کردند مدعی ضعف مجلس هم می شوند.شما باید پاسخگو باشید که چرا این مجلس اینگونه شده است.

باید اقتضاعات جمهوریت رعایت شود تا انتخابات ازاد برگزار شود و اگر نشود این موضوع تبعات ناگواری برای جامعه پیدا می کند. بروکراسی ناکارامد سراسر کشور را فرا میگیرد و دیگران از ترس رد صلاحیت حتی دیگر حرف هم نمی زنند.بررسی صلاحیت فرد ضروری است اما با مکانیزم سالم و درست.


فضا طوری است که تمام نیروهای کار آمد حذف می شوند.

فساد وحشتناک در دستگاه های مختلف ریشه در نگاه های سیاسی دارد.شفافیت یکی از نقاط قوت جمهوریت است.همه باید پاسخگو باشند.در شفافیت هم تبعیض قائل می شوند.و این موضوع باعث شکلگیری چاپلوسی و شکل گیری فسادهای گسترده می شود.

در این رابطه اگر مدیران شجاع نتوانند وارد نهاد های مختلف شوند همین موضوع منشا رانت و فساد خواهند شد.

چرا فساد قاضی های فاسد دادگاه برگزار نمی شود.چرا فقط به عدد برکناری اشاره می شود.تبعیض یعنی همین.ما مخالف مبارزه با فساد نیستیم بلکه طبق گفته رییس جمهوری میگوییم باید مبارزه با فساد به دور از تبعیض باشد.


ما اصلاح طلبان میخواهیم این نظامی که به بهای ایثارگری های تاریخی ملت تاسیس شده حفظ و احیا شود.ما دنبال این هستیم.
با این حال نباید نا امید شویم.برخی دستان در پی نا امید کردن جامعه هستند .و این ناامیدی را در بین اصلاح طلبان نیز تزریق کنند.همیشه از خودمان بپرسیم اگر ما ناامید شویم بعدش چه می شود؟
ایا این خیر مردم درش است؟ایا اگر اصلاح طلبان هم نا امید شوند و در خانه بنشینند مردم عاقبت بخیر می شوند؟
در هیچ شرایطی حتی در نظام طاغوت هم حق نا امیدی نداریم.

این راه جز امید به وحدت هم نیاز دارد.اصلاح طلبان در این کوران مشکلات می دانند که اختلاف بین خودشان سم است.منافع شخصی و جناحی باید کنار برود و منافع ملی جایگزین شوند.

منافع عمومی تامین نشود هیچ منفعت شخصی نیز تامین نمی شود.باید مراقبت کنیم اختلاف بوجود نیاید و وحدت خودمان را حفظ کنیم


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری