مرادی: مطالبات آرای خاموش قرابت بیشتری با خواسته های اصلاح طلبان دارد
نسخه چاپی

رییس ستاد انتخابات حزب اراده ملت ایران معتقد است رای همیشگی اصولگرایان 16 میلیون نفر است.

کمال مرادی رییس ستاد انتخابات حزب اراده ملت تصریح کرد: اصلاح طلبان به دلیل قرابت بیشتر خواسته هایشان با صاحبان آرای خاموش، در جذب آنان موفق بوده اند.

مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارتباط با تحلیل آرای انتخابات روز 29 اردیبهشت ماه با اعلام این مطلب افزود، اصلاح طلبان در فضای مجازی برتری دارند و از طرفی جذب آرای خاکستری را خوب بلدند چرا که مطالبات آنها به خواسته های صاحبان رای خاکستری نزدیک است. البته آنان باید صرفا به توان روحانی تکیه نکنند و خود جبهه ای تشکیل دهند.

رییس ستاد انتخابات حزب اراده ملت خاطر نشان کرد، رای اصولگراها در کل کشور مشخص است آنها با حمایت نهادهای قدرت 16 میلیون رای دارند. اگر اصولگراها خود را همچنان به نهادهای قدرت پیوند زنند و از رانت بهره مند باشد، نمی توانند موفق شوند. اما اگر روی پای خود بایستند،گفتمان آنها طرفداران خاص خود را دارد که تعدادشان هم کم نیست.

مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

 

در انتخابات اخیر هم بسیاری از اصلاح طلبان و حامیان دولت نگران آرای حاشیه نشین ها بودند. اینجا پرسشی مطرح می شود که چرا فکری اساسی برای کاهش تعداد حاشیه نشین ها و بازگشت آنها به روستاها نمی شود؟

مرادی: وظیفه اصلی هر حکومتی سیر کردن شکم مردم و خوشبخت کردن آنهاست. به واسطه فعالیتم در سرویس اجتماعی روزنامه سلام و شهرداری اسلامشهر از نزدیک با مصایب حاشیه نشین ها آشنا شدم. برای جلوگیری از حاشیه نشینی باید کیفیت زندگی در روستاها ارتقا یابد.

در جمهوری آذربایجان از روستاییان درباره چرایی عدم کوچ به شهرها پرسیدم پاسخ دادند مگر عقلمان کم است. اینجا شرایطمان خیلی بهتر است. بر همین مبنا باید جهت یارانه ها عوض شود. یعنی یارانه طبقات متوسط به بالا حذف و سهم افراد مستضعف زیاد شود.

اما این به معنای افزایش یارانه نقدی روستاییان نیست. بلکه این پول باید خرج اعطای وام کم بهره برای بازسازی خانه های روستایی، سوبسید به نهاده های دامی و سموم کشاورزی و توسعه راه ها و مخابرات و مسایلی از این قبیل شود تا آنان زندگی در روستا را کاملا به صرفه و راحت ببینند.

در جریان سفرهای انتخاباتی در استان ایلام، بسیاری از کشاورزان می گفتند دولت باید به جای پرداخت پول نقدی ما را توانمند کند تا بتوانیم از طریق کشاورزی زندگی خوبی داشته باشیم .

چند برابر کردن یارانه نقدی درست نیست. در دوره احمدی نژاد کشاورزی را می شناختم که بعد از واریز یارانه گفت من دیگر کشاورزی نمی کنم چرا که 6 فرزند دارم و با یارانه آنها می توانم زندگی مان را بچرخانم. او کار کشاورزی را رها کرد و بعد هم به شهر آمد و حاشیه نشین شد. پول یارانه ها می تواند انگیزه کار کردن را از جامعه بگیرد.

 

اصلاح طلبان توانستند صددرصد کرسی شورای شهر 6 کلان شهر کشور را تصاحب کنند. چالش پیش روی آنها چیست؟

مرادی: بزرگ ترین چالش اصلاح طلبان در شوراهای شهر، شیوع آسیب های اجتماعی است.

شعار شهرداری تهران در 4 سال گذشته « کار اجتماعی- فرهنگی» بود. اما چه موفقیتی در این رابطه به دست آمد؟ پول های فراوانی از آنچه باید صرف پیشگیری از آسیب های اجتماعی می شد به مسیرهای دیگر رفت تا با برخوردهای غیر قابل قبول توفیقی حاصل شود که نشد. جنس کار مدنی جنسی است که باید درد را حس کرد. در اروپا برای کاهش آسیب های اجتماعی نهادهای مردم نهاد را توانمند کردند و تا حد زیادی کامیاب شدند. اما ما چه کردیم؟

متاسفانه برخی نهادهای مردم نهاد هم به پول آلوده شدند و زد و بندها و مشکلاتی هم در این زمینه ایجاد شد. تجربه مقابله با آسیب های اجتماعی صرفا طریق برخورد قهری در سراسر دنیا شکست خورده است.

سال های سال قبل معتادان در خاک سفید جمع می شدند و یک عده خیر برای آنها غذا می بردند. خاک سفید را کوبیدند تا اعتیاد در تهران جمع آوری شود. نتیجه آن چه شد؟ معتادان در سراسر شهر پخش شدند اما همچنان مرکز پخش مواد مخدر تهران خاک سفید است.

در مقابل در دوره یکی دیگر از شهرداران تهران چون نگاه پلیسی به مسایل اجتماعی نداشت موفق شد . او به خانواده های ساکن منطقه آزادشهر تهران که نرخ اعتیاد در آنجا خیلی بالا بود پیشنهاد خرید خانه هایشان را به مبلغی خوب داد.

به آنها گفت شد که شما با این پول بروید در شهر قدس یک خانه 2 طبقه بخرید. یک طبقه آن را اجاره دهید و پایین آن را مغازه کنید و به کار مشغول شوید. این پیشنهاد مورد قبول واقع شد و الان آزاد شهر تهران به یکی از بهترین و پاک ترین مناطق تهران تبدیل شد و بسیاری از اساتید دانشگاه در آنجا ساکن هستند.

 

در انتخابات مجلس 94 شاهد پیروزی صددرصدی فهرست امید در تهران بودیم. چرا این بار نیز رقابت در کلان شهرها بر سر فهرست ها بود؟

مرادی: مردم قبلا توده ای رای می دادند اما امسال در تهران و سایر شهرهای کشور به فهرست تشکیلاتی اصلاح طلبان یا اصولگرایان رای دادند و این مختص شهرهای بزرگ هم نبود وگرنه شاهد بودیم برخی نامزدها در همین انتخابات شوراهای تهران هزینه های گزافی هم کردند اما با اقبال مردم مواجه نشدند.

وقتی در شهرهایی مانند مشهد و اصفهان که پایگاه رای سنتی اصولگرایان بوده است، مردم به فهرست امید رای می دهند، پیامش این است که ما به شما اطمینان کردیم و متقابلا باید به ما پاسخگو باشید. اصلاح طلبان زیر بار سنگین مطالبات مردم رفته اند و طی 4 سال آینده باید پاسخگوی آن باشند در غیر این صورت مردم از آنان سرخورده می شوند. اما تجمیع مطالبات مردم کار چه کسی است؟ مردم رای دادند و تمام شد؟

آیا در کلان شهری مانند تهران، ترافیک، آلودگی هوا، ساخت و سازهای بی حساب و کتاب مردم را عاصی نکرده است؟ ما محتاج تجزیه و تحلیل خواسته های رای دهندگان هستیم .

 

پیشنهاد حزب شما چیست؟

مرادی: الان فرصت خوبی است تا اصلاح طلبان با محوریت رهبران اصلاحات جبهه اصلاحات را شکل دهند. چرا که به دلایلی که از حوصله این بحث خارج است شرایط تاسیس احزاب فراگیر وجود ندارد.

البته شهردار حتما باید اصلاح طلب باشد چرا که مردم به فهرست امید رای داده اند و خواست آنها همین است اما شهردار تهران و کلان شهرها باید فردی کار بلد باشد.

تهران مشکلات بسیار زیادی دارد. شهردار باید دارای تجربه فراوان در سطح مدیریت کلان باشد. مردم انتظار تحولات عظیم در شهر تهران و کلان شهرها دارند.

همین شهرداری تهران فقط 80 هزار نیروی انسانی دارد که پرداخت ماهانه حقوق آنان، بخش عظیمی از درآمد شهرداری را با خود می برد. اعضای شورای شهر در انتخاب شهردار و سایر وظایف، عقبه اجتماعی خود را از یاد نبرند و به مطالبات آنها بپردازند.

 

از نظر شما مطالبات رای دهندگان به آقای روحانی چیست؟

مرادی: البته نباید انتظارات مردم را خیلی بالا برد تا دولت در 4 سال آینده از تحقق آن مطالبات عقب بیفتد. اما آقایان روحانی و جهانگیری در سفرهای انتخاباتی خود مطالبات جامعه را به صورت شفاف دیدند. دولت بهتر است در 100 روز اول کاری، مطالبات مردم را اولویت بندی کند. جبهه اصلاحات باید مطالبات خاص و ملی نواحی مختلف کشور را شناسایی، اولویت بندی و برای تحقق آنها اقدام کند.

مثالی بزنم. روحانی به قول خود در بحث اجرای اصل 15 قانون اساسی که تدریس زبان های بومی در دانشگاه ها را آزاد می داند، عمل کرد.البته آقای رییسی در مناظرات انتخاباتی گفت زبان کردی را خدا آزاد کرد که بحثی انحرافی بود. دولت و به ویژه معاون امور اقوام و اقلیت های آن یعنی آقای یونسی زحمت زیادی کشیدند تا این اتفاق افتاد.

دولت روحانی همچنین وعده انتخابی دیگرش مبنی بر احیای دریاچه ارومیه را تحقق بخشید. احیای این دریاچه مطالبه اول ساکنان شمال غرب کشور شده بود. چرا که اگر احیا نمی شد 10 میلیون نفر مجبور به مهاجرت از منطقه می شدند چرا که آلودگی های زیست محیطی و وزش بادهای نمکی زیست را غیرممکن می کرد. مردم وقتی احیای دریاچه ارومیه و عملی کردن اصل 15 قانون اساسی را دیدند پاسخ وی را با رای مثبت به ریاست جمهوری مجدد ایشان دادند.

یا دولت روحانی با مهار تورم و تک رقمی کردن آن رضایت مردم را تا حدی جلب کرد و دیدیم رقبای روحانی در مناظرات نتوانستند موضوع تورم را مطرح کنند چرا که دولت در مهار آن پیروز شده بود.بنابراین روحانی باید در دور دوم هم عمل به وعده های انتخاباتی خود را مد نظر قرار دهد آن هم با شتاب و قدرتی بیشتر.

اصلاح طلبان به صورت مکتوب خواسته های خود را تقدیم رییس جمهور کرده اند. یکی از آنها جوان سازی کابینه است که این کار با توجه به هماهنگی بین مجلس و دولت باید صورت گیرد. مطالبات مردم روشن است و هیچ سفر تبلیغاتی نبود که ما داشته باشیم و یکی از مطالبات مردم در شعارهای آنان مطرح نشود. بازگشایی انجمن صنفی مطبوعات از مطالبات دیگر است که با توانایی ها، تدین و تدبیری که در رییس جمهور می بینم همه این موارد اتفاق خواهد افتاد.

در واقع حضور مردم پیام روشنی داشت و آن این بود که دولت باید برای آنها کار کند. روحانی حدود 24 میلیون رای آورد هر چند می توانست آرای بیشتری کسب کند.

 

چطور؟

مرادی: در تهران بسیاری از مردم پشت درها ماندند و نتوانستند رای دهند. هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد. انتقادی که به وزارت کشور روحانی دارم این است که در شهری که این همه مشارکت بالاست چرا صندوق های بیشتری را تعبیه نکردند؟ حتی من فیلم هایی دارم که در شهرک غرب و برخی جاهای دیگر با بی حرمتی مردم را از داخل حوزه رای گیری بیرون کرده اند. این برای وزارت کشور روحانی اصلا خوب نیست.در تهران بالای یک میلیون نفر موفق به رای دادن نشدند. در بقیه شهرها هم ظاهرا چنین مواردی بوده است.

در نخجوان جمهوری آذربایجان که از نزدیک با آنان آشنایی دارم ، احزاب می آیند و می گویند چه کار کنیم تا مشارکت مردم در انتخابات را یک یا دو درصد افزایش یابد. اما در شهری مثل تهران مردم می آیند رای دهند و ما به آنها اجازه نمی دهیم.

 

آینده سیاسی دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا را چگونه می بینید؟

مرادی: رای اصولگراها در کل کشور مشخص است آنها با حمایت نهادهای قدرت 16 میلیون رای دارند. اگر اصولگراها خود را همچنان آویزان نهادهای قدرت کنند و از رانت بهره مند باشد نمی توانند موفق شوند. اما اگر روی پای خود بایستند،گفتمان آنها طرفداران خاص خود را دارد که تعدادشان کم هم نیست. دیگر مردم از نظر تفکر سیاسی به حدی رسیده اند که به برنامه ها رای می دهند و از مسوولان کار می خواهند نه حرف.

اصلاح طلبان اما در فضای مجازی برتری دارند و از طرفی جذب آرای خاکستری را خوب بلدند چرا که مطالبات آنها به خواسته های صاحبان رای خاکستری نزدیک است. البته آنان باید صرفا به توان روحانی تکیه نکنند و خود جبهه ای تشکیل دهند.

اگر چنین نشود مردم از تشکیلاتی رای دادن سرخورده می شوند و جامعه دوباره توده ای می شود. توده ای شدن دوباره مردم هم اتفاقی خطرناک برای همه است.

 

و برای مقابله با فساد چه باید کرد؟

مرادی: هر چقدر هم هزینه شود با استفاده از پلیس نمی توان جلوی فساد را گرفت. این همه نهاد مبارزه با فساد در کشور وجود دارد اما آنها چقدر در کار خود موفق بوده اند؟

در جوامع پیشرفته قدرتمندترین نهاد برای جلوگیری از فساد، حزب ناکام انتخابات است. وقتی حزبی رای نمی آورد دولت در سایه تشکیل می دهد و مدام حرکات حزب پیروز را زیر نظر دارد و از طریق نمایندگانی که در پارلمان دارد، مطبوعات و سایر اهرم های فشار مدام کار دولت را رصد می کند.


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری