معمای معامله بر سر علی مطهری
نسخه چاپی

انتخاب هیئت رییسه مجلس با توجه به پیروزی های انتخاباتی اصلاح طلبان، اهمیت زیادی دارد.

 
 

انتخابات هیات رئیسه مجلس روز چهار شنبه هفته جاری برگزار می شود. انتظار این بود که این انتخابات با توجه به ترکیب مجلس بی حاشیه باشد، اما پس از انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی حسن روحانی گویی این انتخابات حساسیت ویژه‌ای پیدا کرده است. برخی اخبار حاکی از این است که تلاش هایی برای کنار گذاشتن علی مطهری از ترکیب هیات رئیسه مجلس مطرح شده است.
 
به گزارش فرارو، خبر از یک معامله تازه است. معامله ای میان نمایندگان نزدیک به علی لاریجانی و نمایندگان اصولگرای و نزدیک به جبهه پایداری. گفته می شود این معامله برای کاهش قدرت اصلاح طلبان در هیات رئیسه مجلس صورت پذیرفته است.
 
در کنار انتشار گزارش هایی از معامله دو طیف مهم در مجلس برخی گزارش ها از همکاری یکی از وزرای دولت حسن روحانی دراین ماجرا حکایت می کرد.
 
عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مجلس شب گذشته در توئیتی نوشت: «عهدشکنان فهرست امید با نمایندگان جبهه پایداری بر سر لیست مشترک هیات رئیسه توافق کردند. برخی وزرای دولت هم در کنار عهدشکنان قرار گرفته‌اند.»
 
محمود صادقی نماینده تهران هم در این‌باره در توئیتی به دولت هشدار داده است: «تکرار تعامل با فرصت‌طلبانِ عهدشکن درانتخاب هیأت‌رئیسه مجلس، به مناسبات فراکسیون امید با دولت دوازدهم آسیب می‌زند.»
 
اما این معامله بیشتر چه کسی را هدف قرار داده است. روزنامه شرق در این باره نوشته است: «تلاش اصولگرایان بر این متمرکز شده تا حاجی‌بابایی بر کرسی علی مطهری تکیه بزند.»
 
در این بین گفته می شود تلاش هایی هم برای حذف محمد علی وکیلی دیگر عضو اصلاح طلب هیات رئیسه مجلس در جریان است.
 
روزنامه شرق گزارش کرده است این معامله طی رایزنی های جبهه پایداری با فراکسیون مستقلین ولایی (نزدیک به علی لاریجانی) صورت گرفته است. به نوشته روزنامه شرق "براساس آخرین جمع‌بندی‌ها، گفته می‌شود مستقلین ‌ولایی و جبهه پایداری به فهرست مشترکی رسیده‌اند و فراکسیون امید نیز برای هر ١٢ کرسی انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس فهرست جداگانه‌ای خواهد داد."
 
تا پیش از این فراکسیون مستقلین ولایی با فراکسیون امید ائتلافی عملی داشته است. مشخص نیست چرخش ناگهانی این فراکسیون برچه اساسی صورت گرفته است. از همه جالب تر این است که گفته می شود محمود واعظی وزیر ارتباطات، محمد رضا تابش عضو فراکسیون امید و از اصلاح طلبان باسابقه نیز از طرفداران معامله صورت گرفته اند.
 
اما محمود واعظی، امروز این خبر را تکذیب کرد او در اینستاگرام خود نوشت: «اخبار نادرستی مبنی بر دخالت برخی از اعضا دولت در انتخاب هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در برخی شبکه های اجتماعی مطرح شده که قویا تکذیب می شود.»
 
او در ادامه نوشت: «انتخاب هیات رئیسه مجلس، حق نمایندگی است و دولت هیچ دخالتی در این امر ندارد، به نظر می رسد این گونه شایعه ها برای ایجاد اختلاف و بر هم زدن رابطه خوب دولت و مجلس است و هدفی جز کاستن از شیرینی انتخابات ندارد.»
 
با این وجود به نظر می رسد بحث معامله موضوع جدی است. چرا که امروز فراکسیون امید درباره تغییرات احتمالی رئیسه مجلس امروز به صورت اضطراری تشکیل جلسه داد.
 
[معمای معامله بر سر]  
 
این معامله از کی جدی شد؟ 
خبرگزاری ایلنا نیز در گزارش این معامله را به دیدار اعضای لیست امید با محمد خاتمی ارتباط داده است. به نوشته ایلنا "چندی پیش همزمان با فرارسیدن سالگرد پیروزی لیست امید در انتخابات مجلس دهم گروهی از نمایندگان عضو این فهرست انتخاباتی در تاریخ ۹ اسفندماه سال گذشته با حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی دیدار کردند و همان زمان تحرکاتی برای سلب صلاحیت مطهری و وکیلی از حضور در هیات رییسه آغاز شد و حتی تعدادی از نمایندگان عضو جبهه پایداری اقدام به جمع آوری امضا به این منظور کردند که این تلاش ناتمام ماند و به نتیجه نرسید."
 
با این وجود غلامعلی جعفر زاده، نماینده رشت و نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی ضمن اینکه توافق با فراکسیون "ولایی" را رد نکرد اظهار کرد: «خط قرمز ما حضور لاریجانی و مطهری در هیات‌رییسه مجلس است. همان‌طور که فکر می‌کنم ادامه ریاست لاریجانی بر مجلس به صلاح هر سه فراکسیون و همه نمایندگان است، مطهری نیز باید همچنان نایب رییس مجلس باشد.»
 
از طرف دیگر کاظم جلالی رییس فراکسیون مستقلین ولایی در گفت و گویی به شکل غیر مستقیم مسئله معامله را رد کرده است. او گفت: «رویکرد کلی مجلس نسبت به عملکرد و نایب رئیسی آقایان پزشکیان و مطهری مثبت بوده و احتمالاً این دو فرد برای کرسی نایب رئیسی رأی می‌آورند.»
 
جلالی افزود: «پیشنهاداتی به بنده برای حضور در کاندیداتوری نایب رئیسی مجلس شده، اما تمایلی ندارم و نایب رئیسی بنده منتفی است.»

خط قرمز فراکسیون امید
انتشار مجموعه ای از اخبار و شایعات باعث شد که امروز فراکسیون امید جلسه اضطراری تشکیل دهد. به گزارش ایلنا "در این جلسه که به ریاست محمدرضا عارف تشکیل شد، اعضا درباره مسائل مربوط به نحوه معرفی لیست موردنظر فراکسیون برای هیات رییسه مجلس گفت و گو و تبادل نظر کردند."
 
 بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید با اشاره به جلسه صبح امروز هیأت رئیسه فراکسیون امید با علی مطهری، گفت: «آقای مطهری در این جلسه راجع به نشستی که روز گذشته با دو فراکسیون مستقلین و اصولگرایان به نمایندگی از فراکسیون امید داشت مطالبی را مطرح کرد، این دو فراکسیون دیروز رسماً به آقای مطهری اعلام کردند که به نسبت 6 به 6 با هم به توافق رسیده‌اند.»
 
پارسایی از احتمال ارائه لیست مستقل توسط فراکسیون امید خبر داده است.  
 
از سوی دیگر محمد رضا عارف، رییس فراکسیون امید امروز در پاسخ به سوالی درباره پروژه برخی جریانات داخل مجلس برای حذف مطهری و پزشکیان از نایب رئیسی گفت: «در مورد آقای پزشکیان مطلع نیستم ولی حذف آقای مطهری شنیده شده و در جلسات فراکسیون هم صحبت مفصلی در این زمینه داشتیم. خط قرمز ما حفظ دو نایب رئیس است و گاهی در مذاکرات حفظ رئیس و دو نایب رئیس فعلی را نیز پیگیری کردیم.»
 
 عارف همچنین یک شایعه دیگر را هم رد کرد.
 
او در پاسخ به سوالی درباره اخبار منتشره مبنی بر تعامل با اصولگرایان برای انتخاب وی به عنوان رئیس و انتخاب حاجی بابایی به عنوان نایب رئیس مجلس گفت: «این خبر را تکذیب می‌کنم. ما کارگروهی برای مذاکره با اصولگرایان داشتیم و من هم ملاقاتی با آقای حاجی بابایی داشتم که در این ملاقات تأکید بر همدلی و تفاهم صورت گرفت و اصلاً وارد هیچ مصداقی نشدیم، لذا اینکه شایعه شد درباره رییس و نواب رییس توافق کرده ایم را تکذیب میکنم.»
 
به گفته رییس فراکسیون امید راهبرد این فراکسیون حفظ هر دو نایب رییس کنونی مجلس (پزشکیان و مطهری) است.
 
در همین حال علیرضا رحیمی عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در گفتگو با فرارو اخبار منتشر شده درباره معامله برای ترکیب هیات رئیسه مجلس را ناشی از رقابت های درونی مجلس و همچنین تحت تاثیر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دانست.
 
او گفت: «فراکسیون امید بر سر حضور علی مطهری به عنوان نایب رییس مجلس اجماع کامل دارد.»
 
[معمای معامله بر سر]
 
احتمال ائتلاف سه فراکسیون 
اما این همه ماجرا نیست. امروز حسین نقوی حسینی نماینده ورامین و از نمایندگان اصولگرای عضو فراکسیون ولایی در گفت و گویی از احتمالا ائتلاف سه فراکسیون بر سر هیات رئیسه مجلس خبر داد.
 
تا پیش از این اخباری از معامله دو فراکسیون "مستقلان ولایی" و "فراکسیون ولایی" علیه "فراکسیون امید" به گوش می رسید، اکنون سخن از ائتلاف سه فراکسیون مطرح است. 

او در سخنانی درباره  لیست های انتخاباتی برای هیات رئیسه مجلس اظهار کرد: «رویکرد نخست این بود که فراکسیون نمایندگان ولایی یک لیست مستقل متشکل از ۱۲ نفر برای تمامی ارکان هیئت رئیسه ارائه کند و بدون در نظر گرفتن اینکه این فهرست چه میزان رای می‌آورد، لااقل از لیست خود دفاع کند.»

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: «رویکرد دوم این بود که فراکسیون ما با فراکسیون مستقلین ولایی به توافق برسد که این پیشنهاد در جلسه مشترک دو فراکسیون که عصر روز گذشته برگزار شد، مطرح و قرار شد لیستی مشترک با فرمول ۶ + ۶ ارائه شود که در این صورت آقای لاریجانی به عنوان گزینه ریاست مجلس سهمیه فراکسیون مستقلین به حساب می‌آمد.»

نماینده اصولگرای ورامین در مجلس دهم با بیان اینکه عصر دیروز دو فراکسیون نمایندگان ولایی و مستقلین در مورد ارائه لیست مشترک ۶ + ۶ به تفاهم رسیده بودند، گفت: «ظاهرا بعد از آنکه اعضای فراکسیون امید متوجه شدند چنین توافقی میان دو فراکسیون دیگر حاصل شده با آقایان لاریجانی، جلالی و دیگران صحبت و اعلام کردند با پیشنهاد اولیه مبنی بر ارائه لیست مشترک سه فراکسیون با فرمول ۴ + ۴ + ۴ موافق هستند که البته هنوز تصمیم‌گیری نهایی در این رابطه انجام نشده است.»
 
نقوی حسینی همچنین معامله برای حذف علی مطهری از هیات رئیسه مجلس را رد کرد. 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری