برگزاری اولین نشست اعضای جدید حزب اراده ملت ایران با دبیرکل و اعضای هیأت اجرایی حزب
نسخه چاپی

حکیمی پور: تفاوت ما با سایر تشکل های سیاسی در ساختار و رفتار است.

برگزاری اولین نشست اعضای جدید حزب اراده ملت ایران با دبیرکل و اعضای هیأت اجرایی حزب

در ابتدای جلسه دکتر احمد حکیمی پور ضمن خیر مقدم و تبریک به اعضای جدیدالورود، به ایراد مقدمه ای در خصوص فعالیت حزبی و تاریخچه حاما پرداخت. وی با بیان این نکته که همه احزاب و پروه های سیاسی اصلاح طلب شعارها و اهداف مشترکی را دنبال می کنند خاطر نشان کرد:

تفاوت ما در دو چیز است، ساختار و رفتار. ما تحت هیچ شرایطی از اصالتمان دور نخواهیم شد و فعالیت اخلاقی و انسان مدارانه را سرلوحه کار خود قرار داده ایم. ما می خواهیم حاما به عنوان مجموعه پایلوتی باشد تا نقدهایی که به دیگران داریم را پیش از هر چیزی خودمان لحاظ کرده و رعایت کنیم. از دیدگاه ما، رفتار مقدم بر گفتار است.

وی افزود: حاما حزبی است که از پایین به بالا شکل گرفته و حزبی روزمره نیست که فقط برای انتخابات و کسب کرسی شکل گرفته باشد. ما در برنامه ریزی ها به توان خودمان توجه می کنیم و همیشه کمتر از آنچه هستیم می نماییم تا نسبت به حصول موفقیت اطمینان بیشتری داشته باشیم.

در ادامه دکتر شفایی، قائم مقام حزببا اشاره به دسته بندی رایج نحوه شکل گیری احزاب در دنیا تأکید کرد: حزب اراده ملت ایران از آن دسته احزابی است که از پایین به بالا و بر اساس اقتضائات و نیاز های طبیعی جامعه شکل گرفته اند به این معنی که خواسته ها و نیرو محرکه ای در جامعه برای شکل گیری آنها وجود داشته است و پیگیر مشکلات و چالش های موجود در جامعه هستند نه اینکه بنا به ضررت خاص مقطعی شکل گرفته و با حل آن موضوع، محو شوند. این در حالی است که در جهان سوم غالبا احزاب حکومتی شکل می گیرند.

وی همچنین با اشاره به ساختار و اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خاطر نشان کرد:

بیشتر اعضای شورای هماهنگی، انجمن ها و تشکل های صنفی هستند. اگر برای توسعه کشور نگرانی و دغدغه داریم، توسعه کشور و رفع ناملایمات و نارسایی ها فقط از مسیر تحزب می گذرد و چاره ای جز نهادینه کردن تحزب و پاسخگویی نداریم.

وی افزود: تحزب باید به معنای واقعی شکل بگیرد. گرچه، انجمن ها و تشکل های صنفی هم جزو ملزومات توسعه و جامعه مدنی هستند اما تحزب باید اتفاق بیفتد تا روند تکامل تدریجی هم افزا را به منصه ظهور برسانند . امکانات توسعه کشور را فراهم کنند.

قائم مقام حزب اراده ملتایران تأکید کرد: نباید اشخاص حقیقی مقدم بر احزاب باشند که این مشکل هم اکنون در جریان اصلاحات وجود دارد. احزاب باید تأثیرگذار تر از اشخاص باشند و تا تحزب شکل نگیرد، پاسخگویی واقعی محقق نمی شود و کشور توسعه پیدا نمی کند.

در ادامه، مهندس جامعی، رئیس کمیته اقشار و اصناف حاما و فعال عرصه مدیریت و کارآفرینی و از مدیران برتر ملی، به دعوت دبیرکل حاما ضمن ایراد سخنرانی در خصوص ملزومات فعالیت تشکیلاتی و حزبی، و نیز شرح مختصری از فعالیت های کمیته، از اعضای جدید جهت همکاری در کمیته اقشار و اصناف دعوت کرد.

همچنین، ابراهیمی،مسئول  شاخه جوانان و دانشجویان حزب، ضمن بیان شرح مختصری از فعالیت شاخه جوانان، اهداف و فلسفه تشکیل این شاخه را تشریح کرد.

جلسه با طرح سوالات و بیان دیدگاه ها از سوی اعضای جدید ادامه پیدا کرد. آقای پرویزی از فعالان اجتماعی مناطق غرب تهران، بر لزوم برخورداری حزب از یک رسانه بخصوص در فضای مجازی تأکید کرد.

آقای باقری از دیگر اعضای جدید و جوان حاضر در جلسه، ضمن اشاره به لزوم چهره سازی و فعالیت منسجم رسانه ای تأکید کرد: جایگاه حزب در بین مردم عادی باید وسیع تر شود.

در پاسخ به موضوعات مطرح شده، دکتر حکیمی پور به تبیین سه ضعف اساسی حزب پرداخت:

طبق آسیب شناسی انجام شده، ما سه ضعف اساسی داشته ایم:

  1. چهره سازی افراد قوی حزبی و تشکیلاتی
  2. رسانه
  3. تکمیل گفتمان حزبی. اگر رسانه داشته باشیم و چهره برجسته داشته باشیم، بدون غنا در گفتمان، با شکست روبرو خواهیم شد.

ایشان در ادامه به بیان عناوین برنامه جامع حزب در آینده پرداخت که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: تقویت گفتمان، توسعه در کل شهرستان های کشور. مقدئم بر همه اینها، رسیدن به گفتمان واحد در حزب است. باید مشخص کنیم که منافع کدام بخش از جامعه را پیگیری می کنیم. اینکه حزبی بگوید منافع همه اقشار جامعه را دنبال می کند، حرف صحیحی نیست. این به این معنی نیست که از بقیه غافل خواهیم مانداما تمرکزرا روی یک بخش باید بگذاریم. ما مأموریت خود را پیگیری مطالبات و حقوق طبقه مزدبگیر جامعه می دانیم که جزییات آن بعد از ماه مبارک رمضان طی اردوی دو روزه کمیته مباحث بنیادی تبین و در اختیار حزب قرار خواهد داد. وی با بیان این نکته که جامعه هدف ما افراد 20 تا 40 ساله هستنداما به این معنی نیست که خارج از این بازه سنی عضوی نخواهیم داشت. ما اعتقاد داریم که آموزشهای تشکیلاتی باید از سنین دبیرستانی شروع شود چرا که این افراد در آینده بدنه اصلی حزب را تشکیل می دهند.

وی تأکید کرد: هرم ساختار حاما، از پایین به بالاست و یک هرم معکوس است. به این معنی که هرکسی هرچه بیشتر در حزب رشد میکند، پاسخگو تر،مسئول تر، ورزیده تر خواهد بود.

در ادامه جلسه، آقای شرفی یکی دیگر از اعضای جدید حاما، این دغدغه را مطرح کرد که با توجه به ه عدم حضور هیچیک از اعضای حزب در لیست امید و به تبع آن در شورای شهران، موضع حزب چیست و آیا قرار است در دوره های بعدی هم احزاب را کنار بگذارند؟

در پاسخ به این پرسش، دکتر علی شفایی خاطر نشان کرد:

موضوع لیست و شفافیت مکانیزم شکل گیری آن در جلسات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و نیز شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان به یک چالش اساسی تبدیل شده است و بدنه اصلاحات مطالبهی پاسخگویی و شفافیت در این خصوص را دارد و بناست که این موضوع آسیب شناسی شود تا در آینده شاهد چنین ناهنجاری هایی در جبهه اصلاحات نباشیم چرا که گفمان اصلاحات، توسعه سیاسی است.

در تکمیل این بحث، دکتر حکیمی پور دبیرکل حاما متذکر شد: تلاش کنیم چنان قوی شویم که نتوانند از کنار تشکیلات ما به سادگی بگذرند. لازمه این امر، آموزش تشکیلاتی و فعالیت منسجم است. ما باید چهار سال دوم دولت آقای روحانی را قدر بدانیم و از این فرصت امنیت و آرامش داخلی احزاب سیاسی استفاده حداکثری  بکنند.

در پایان جلسه، اعضای جدید در قالب حوزه های آموزش تشکیلاتی به منظور طی دوره های آموزش مهارت های کار تشکیلاتی و توانمندسازی تشکیلاتی سازماندهی شدند.

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری