فردگرایی و دوری از تحزب، آفت توسعه سياسی است
نسخه چاپی

گفتگو با عضو شورای سیاستگذاری حاما

عضو شوراي مركزي حزب أراده ملت ايران با انتقاد به روند حركت احزاب در كشور گفت: فردگرایی و دوری از تحزب، آفت توسعه سياسی است و موجب فاصله مردم از سهيم شدن در فرآیندهای تصميم گيری و خدشه دار شدن اعتماد عمومی می‌گردد.  

زهره آشتيانی با اشاره به وضعيت تحزب در کشور گفت: تحزب در ایران هنوز نوپاست؛ اگر امروز در کشورهای توسعه یافته شاهد رشد سیاسی و اثرات عمیق مردم بر سرنوشتشان از طریق احزاب هستیم٬ به دلیل چند قرن تمرین دموکراسی در این کشورها است. 
 
این فعال سیاسی افزود: نقد دیگری که به احزاب وارد است، موضوع احزاب چند نفره و یا خانوادگی است. این ضعف را در انتخابات اخیر دیدیم چرا که افراد به جای احزاب فعالیت کرده و اقدام به تهیه لیست‌ انتخاباتی نمودند.

 آشتياني با اشاره به فرايند طولاني آسيب شناسي در جريان اصلاحات گفت: به خاطر دارم كه پس از شكست اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوري سال ٨٤ بزرگانی چون آقای كروبی جلسات متعددی را برای آسيب شناسی برگزار می كردند و مسأله در اين بود كه رويكرد انحصارطلبی در برخی از احزاب رسوخ كرده بود و گعده ای خاص به تصميم گيران جريان اصلاح‌طلبی تبديل شده بودند كه اين موجب تشتت ميان بدنه اصلاحات می شد.
 
آشتيانی با اشاره به فرآيند تصميم گيری در عرصه انتخابات قبلی گفت: اين اتفاق خوبی است كه بخواهيم با تشكيل شورايی از ميان احزاب به فرآيند منسجمی در عرصه انتخابات يا تصميم گیری های سياسی بپردازيم ولی مهم این است كه ميدان براي همه احزاب به يك اندازه مهيا باشد نه آنكه عده‌ای با تكيه بر همان تئوری فردگرايی خود را بعنوان بزرگان جریان اصلاحات بر همگان تحمیل نموده و اقدام به مهندسی لیست نمایند. زیرا چنین عملکردی موجب آسيب جدی به انسجام درونی جريان اصلاحات خواهد شد.


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری