چکیده‌ی مباحث دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران
نسخه چاپی

نشست ششم بهمن‌ماه 1396 پیرامون حوادث اخیر

چکیده‌ی مباحث دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران در نشست ششم بهمن‌ماه 1396 پیرامون حوادث اخیر


دفتر سیاسی حاما در این نشست به چیستی، چرایی و چشم اندازِ وقایع رخداده و راهکارها و تکالیف حزبی در خصوص این پدیده‌ تمرکز نمود.
در خصوص چیستی پدیده، مروری بر ویژگی‌های اعتراضات دی ماه 1396 نشان می‌دهد که از پراکندگی جغرافیایی برخوردار بوده و شاهد بروز اعتراضات میدانی در شهرستان‌هایی که تاکنون پیشینه‌ای از چنین رخدادهایی نداشته است، بودیم. این اعتراضات با خواسته‌های متنوعی از مطالبات معیشتی، آزادی‌خواهانه، مردم سالارانه و مبارزه و برخورد با فساد و تبعیض را در خود متجلی می‌نمود و در کل، تنوعی از مطالبات ملیِ، فراجناحی و فراقومیتی را در برداشت. معترضان علیرغم اشتراک نسبی در خواسته‌ها، فاقد وحدت‌نظر در الگوی تغییر و همینطور چشم اندازِ تغییر در آینده بودند. بطوریکه میشد، از تمایلات اصلاحی تا برانداز را از آنها استخراج نمود.


در خصوص چرایی این رخداد باید اشاره داشت که این پدیده علیرغم ویژگی‌های بالا، غافلگیرکننده نبود و عوامل متعددی چون نارکارآمدی در لایه‌های مختلف مدیریتی، فساد سیستماتیک، تبعیض‌های فراگیر، ناتوانی جریان‌های سیاسی مختلف در پاسخگویی به مطالبات مردم، فقدان شایسته‌سالاری، فقر نهادینه، مدیریت بحران‌آفرین، هدررفت منابع و سرمایه‌های انسانی و طبیعی و مادی ایران، به حاشیه راندن مردم از صحن قدرت و تضعیف نهادها و اتحادیه‌ها و انجمن‌های مردمی و آمار فزاینده‌ و تکاندهنده‌ی آسیب‌های اجتماعی، آنهم در سایه الگوهای ناکارآمد و منسوخ، برای رفع و حل این معضلات داشت که همگی را میتوان در قالب بحران‌های مدیریتی، اقتصادی و اجتماعی تقسیم‌بندی نمود.


لذا حزب اراده ملت ایران باتوجه به اینکه در جایگاه یک حزب مردمی ایفای نقش میکند، تمامی سناریوهای ممکن را در نظر گرفته و باید خود را برای حضوری مسئولانه در خوشبینانه‌ترین و بدبینانه‌ترین چشم‌اندازهای پیش‌روی سرزمین عزیزمان آماده کند.
حزب اراده ملت ایران با اولویت قرار دادنِ حفظِ کیانِ سرزمینمان و همینطور رعایت و مراقبت از حقوق و منافع ملت ایران، علاوه بر تلاش و عزمی راسخ در جهت تقویت و ساماندهی درونی، چند مهم را یادآوری میکند.


در مسیر مواجهه با بحرانهای اقتصادی، با دو الگوی تمرکز بر اصلاح بودجه 97 و قوانین دستمزدها به نفع مردم و طبقات مهجور از قدرت و ثروت، و همینطور دوری جستن از هرگونه تبعیض و فساد، وظیفه حزبی و تشکیلاتی خود را به اجرا درخواهد آورد. همانطور که دبیرکل حزب اراده ملت ایران، تاکنون این نقش را در حد بضاعت عملی نموده‌اند. در عین‌حال حاما، در این راستا یک بیانیه با محور اصلاح بودجه صادر نموده است و با ایجاد کارگروه بودجه نیز، پیشنهادات جزیی‌تر و دقیقتر خود را به کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تقدیم نمود. حاما این مسیر را با جدیت پیگیری خواهد کرد و از آزادی مدنی شهروندان در مسیر شفاف‌سازی استقبال و حمایت میکند. (متن کامل بیانیه در خصوص حوادث اخیر و  همچنین، جزییات پیشنهادات اصلاحی در خصوص بودجه 97 در سایت حامانیوز قابل مشاهده است).
در خصوص بحران مشارکت و مدیریت، حزب اراده ملت ایران پیگیرِ حضور حداکثری نمایندگان واقعی از اقشار، اصناف، گروه‌ها و اقوام مختلف در کرسی‌های تصمیم‌ساز و از مجاری انتخابات شوراها و مجلس شورای اسلامی خواهد بود. از سوی دیگر بر تغییر رویکرد گزینشی و مدیریتی مبتنی بر شایسته‌سالاری و بکارگیری کارشناسانِ خبره، دلسوز و پاکدست در سطوح مختلف انتصاباتی برای کاستن از تلنبارِ معضلات و بحران‌های پیش‌آمده تاکید می‌ورزد.


در حوزه بحرانهای اجتماعی نیز حزب اراده ملت ایران بر تمرکز هرچه بیشتر روی مسائل و چالش‌های اجتماعی و توجه ویژه‌ی احزاب به این موضوعات در جامعه تاکید دارد. حزب از حداکثر امکانات و بضاعت خود برای مطالبه‌گری و فشار بر نهادهای قدرت برای افزایش آزادی‌های اجتماعی و مدنی و کاهش مصایب و آسیب‌های اجتماعی در فرایندهای شفاف و پربازده استفاده خواهد نمود.


دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران- 6‌ ام بهمن‌ماه 1396


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری