خضری: اصلاح طلبان واقعی در ساختار سیاسی استان قزوین نقشی ندارند و به بهانه های مختلف طرد می شوند
نسخه چاپی

دبیر حامای قزوین گفتگویی را با نشریه رویداد قزوین داشته که در ادامه می خوانید.

به گزارش حامانیوز سید جمال خضری عضو بازرس و دبیر شعبه حزب اراده ملت در قزوین گفتگویی را با نشریه رویداد قزوین داشته که در ادامه می خوانید:

-حزب اراده ملت ایران از چه زمانی در استان قزوین شکل گرفته است؟ نقش این حزب را در رفع چالش های سیاسی پیش روی استان چطور می بینید؟
علی رغم تأسیس حزب اراده ملت ایران در سال 1369 راه اندازی آن در استان قزوين به سال 1381 برمی گردد. احزاب به معنای عام آن می توانند در ایجاد توازن قوا و رفع چالش های سیاسی نقش تعیین کننده ای داشته باشند. اما حزب اراده ملت همانطور که از نام آن پیداست تابعی از اراده و خواست ملت بوده و در مقابل هر اراده ای که در تقابل با خواست عمومی باشد ایستادگی و مقاومت خواهد نمود.

2- با توجه به اینکه حزب اراده ملت ایران، اولویت خود را توسعه درونزا کشور و حل مشکلات اقشار مزدبگیر، کسبه و کشاورزان جامعه تعریف کرده، آیا حامای قزوین توانسته از ظرفیت های سیاسی خود برای حل مشکلات این اقشار بهره بگیرد؟

همانطور که مستحضرید تشکیل احزاب در ایران، از بالا به پائین بوده و به عبارت ساده تر ابتدا احزاب توسط نخبگان تشکیل می شوند و سپس با توجه به مرامنامه و مشی سیاسی خود شروع به عضوگیری آن بخشی از جامعه که با مشی آنها سنخیت بیشتری دارند، می نمایند. و بر این اساس حزب اراده ملت ایران نیز پس از مطالعات فراوان سعی کرد آن قشری از جامعه که می توان گفت مدافعی نداشته و به عبارت دیگر آسیب پذیر به شمار می روند یعنی همان قشر مزدبگیر به معنای عام آن، کشاورزان، پیشه وران و غیره را  نمایندگی نماید.
اما اینکه حزب اراده ملت ایران در استان قزوین چه میزان در احقاق حقوق جامعه مخاطب خود موفق بوده باید عرض کنم که متأسفانه حزب متبوع ما علی رغم نقش آفرینی بسیار مؤثر و هماهنگی کامل و سازنده با شورای اصلاح طلبان استان در حداقل سه انتخابات گذشته که پیروزی از آن اصلاح طلبان بوده متأسفانه در بافت سیاسی و مدیریتی استان نقشی نداشته و به همین علت هم در احقاق حقوق جامعه هدف خود علی رغم تلاش‌های معتنابه موفق نبوده است.
البته حزب ما از هیچ تلاش و کوششی در این زمینه فروگذار نبوده و سعی می کنیم با کمترین امکانات و دسترسی‌ها بیشترین اثر گذاری را داشته باشیم.
برای نمونه پیگیری ارتقاء سطح حقوق و مزایای کارکنان شهرداری‌های سراسر کشور، رفع تبعیض آشکار بین میزان دریافتی مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و همچنین تلاش برای ریشه کن کردن فساد در همه ابعاد آن از جمله مواردی هست که در دستور کار حزب ما می باشد.

3-سهم حزب اراده ملت ایران از فضای اصلاح طلبی در استان چقدر است؟ آیا سهم خواهی احزاب برای پست های استان تناسبی با کارکرد سیاسی آنها دارد؟
در این خصوص باید عرض کنم که نقش برخی احزاب من جمله حزب اراده ملت ایران در استان قزوین فقط به موسم انتخابات خلاصه می شود. و به نوعی نتیجه انتخابات توسط عده ای فرصت طلب و اطرافیان آنها که البته سابقه اصلاح طلبی مشخصی هم ندارند و خود را فراتر احزاب می دانند مصادره می گردد.
البته مشخصا" در دوره جدید شاهد هستیم که بیشتر مصادر در اختیار احزابی که کمترین نقش را در انتخابات داشته و یا افرادی که کارنامه سیاسی روشنی ندارند قرار می گیرند.
 

4-متاسفانه بعد از روی کار آمدن دولت آقای روحانی، افرادی که اصلاح طلب نبودند، توانسته اند از این نمد برای خود کلاهی درست کرده و پست های کلیدی استان را در اختیار می گیرند. به نظر شما چرا سطح نگاه سیاسی در استان تا این حد پایین است که افراد بدون آگاهی از مرامنامه اصلاح طلبی و فقط برای کسب پست های رنگارنگ به این ریسمان چنگ می زنند تا رستگار شوند؟ 
اینکه عده ای در این دولت بدون سبقه سیاسی روشن توانستند به مناصبی برسند به نوع رویکرد سیاسی دولت برمی گردد. مشکل از آن جایی شروع شد که کاندیدای اصلاح طلبان با توصیه بزرگان، بدون پیش شرط و فقط برای حفظ منافع عمومی جبهه اصلاحات از کاندیداتوری کناره گیری کرده و به دنبال آن اصلاح طلبان با تمام قوا در کنار آقای دکتر روحانی ایستادند و در  نتیجه برنده عرصه انتخابات آقای روحانی شد ولی عملا" شاهد آن بودیم که اصلاح طلبان واقعی از ابتدای شروع به کار دولت کنار زده شدند.
البته اتفاقی که در انتخابات سال ۹۲ افتاد برای جلوگیری از تکرار تعدد کاندیداها در سال‌های ۸۴ و ۸۸ و در نتیجه پیروزی رقیب بود، هر چند از روی ناچاری بود ولی نتیجه آن به مسلخ بردن اصلاحات پای کسانی که بویی از اصلاحات نبرده اند بود.

5-آیا اصلاح طلب های واقعی استان در ساختار سیاسی فعلی این دیار نقشی دارند یا توسط افراد شبه اصلاح طلب طرد شده اند؟ 
نخیر علی رغم ظاهر سازی‌ها، اصلاح طلبان واقعی در ساختار سیاسی استان قزوین نقشی ندارند و به بهانه های مختلف طرد می شوند.
متأسفانه تصمیم گیری ها به ویژه واگذاری پست ها به صورت محفلی، قومی و طایفه ای توسط فرصت طلبانی که به اذعان خودشان اعتقادی به اصلاح طلبی ندارند صورت می گیرد.

6-با توجه به نزدیک بودن انتخابات مجلس شورا، آیا حزب اراده ملت از کاندیدای خاصی حمایت خواهد کرد؟ 
بله حزب اراده ملت ایران شعبه استان قزوین قطعا" در انتخابات آتی مجلس نقش سازنده و تعیین کننده ای خواهد داشت.
البته پیامهایی مستقیم و غیرمستقیم از سوی کاندیداهای احتمالی مجلس یازدهم برای ما واصل شده است ولی به صورت جدی با کسی فعلا" صحبت نشده است.

7-برخی فعالان سیاسی استان کارنامه نمایندگان استان در مجلس شورا را ضعیف ارزیابی کرده اند. آیا حاما می تواند کاندیدای قدرتمندی را برای حضور در انتخابات مجلس معرفی کند؟
به ضرس قاطع عرض می کنم که مجلس دهم ضعیف ترین مجلس و نمایندگان استان قزوین نیز در این دوره ضعیف ترین نمایندگان ادوار بوده اند.و کارنامه قابل قبولی از خود به جای نگذاشتند.
البته باید عرض کنم که ما در این دوره کاندیداهایی در شأن مردم شریف استان معرفی و حمایت خواهیم کرد. 
در همین رابطه با اشخاصی رایزنی شده ولی نتیجه نهایی حاصل نشده است. البته اولویت با اعضاء حزب که پتانسیل لازم را داشته باشند خواهد بود.

8-در پایان راه برون رفت اصلاح طلبان را از بحران ناکارآمدی فعلی چه می دانید؟
به کرات عرض کردیم که برای برون رفت از چالش‌های فعلی چاره ای جز تن دادن به اصلاحات ساختاری نداریم.
اصلاحات یک شعار نیست بلکه سیاست راهبردی ماست.
راه اندازی پارلمان اصلاحات و حاکم شدن احزاب کمک شایانی به برون رفت اصلاح طلبان از چالش فعلی خواهد کرد.


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری