پدیده نوظهور هنر خیابانی/این هنر اموال دولت را به حوزه عمومی مردم تبدیل می کند
نسخه چاپی

کمیته فرهنگی حاما در پیامی به پدیده نوظهور هنر خیابانی اشاره و از پتانسیل های آن گفته است.

به گزارش حامانیوز کمیته فرهنگی حزب اراده ملت در پیامی با تشریح هنر نوظهور خیابانی پتانسیل ها و نقاط قوت ان را شمارش کرده است که متن کامل آن به شرح زیر می باشد:

هنر خیابانی نوعی هنر انتقادی، در مقابل آثار هنری رسمی و گزافِ موزه‌ها، کلیساها و گالری‌هاست. چسباندن پوسترهای مختلف، استفاده از استَنسیل به عنوان الگوی طراحی یا زدنِ برچسب‌های مختلف روی دیوار همه بخشی از طیف گسترده هنر خیابانی محسوب می‌شوند. گرافیتی که شامل دیوارنوشته‌ها، طراحی‌های روی دیوار یا بخش‌های کنده شده از دیوار است، زیرشاخه‌ای از هنر خیابانی‌ست. اینکه امروز دیوارها به عنوان یک ابزار ارتباطی، می‌توانند مهمترین پیامها را به بیشترین تعداد از عابرین و سواره‌ها منتقل کنند، پدیده‌ای شگفت‌آور است. رویکرد انتقادی به فقر، جنگ، تخریب محیط‌زیست و تبعیض از موضوعات هنر خیابانی‌ست. چهره‌ی مشهور در هنر خیابانی" بَنکسی" بریتانیایی است.  هنر خیابانی در کشورهایی چون نروژ، تایلند، ترکیه،  مصر، کلمبیا و آمریکا شهرت دارد. این هنر چندان جایگاهی در ایران نداشت و یا با طراحی‌هایی که به انحصار دولت‌ها درآمده بود تعریف میشد، چند سالی‌ست که در برخی شهرها چون تهران و مشهد و اصفهان شاهد بروز این هنر انتقادی از سوی هنرمندان مستقل هستیم. هنرمندان خیابانی تجارب متفاوتی را از سر میگذرانند از نامساعد بودن آب و هوا تا برخورد نیروهای انتظامی و عابرین و یا همسایه‌های ناراحت. شاید آنچه که جسارت این هنرمندان را بیش از دیگران نمایان می‌کند، ریسکی‌ست که در رها کردنِ اثر هنری خود در خیابان به خرج می‌دهند. اثر هنری آنها پس از روزها و ساعتها کار بی‌وقفه، شاید تنها یک روز مهمان بر قاب دیوارها باشد، اما به جان میخرند.
هنر خیابانی این قابلیت را دارد که حوزه‌های تحت تصرف دولت را به حوزه عمومی بدل کند و حتی بینندگان فقیر را نیز از دیدن خود محروم نکند و بی‌ادعا برایشان لذّت بیافریند


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری