بیانیه کمیته اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران در رابطه با بازار متلاطم ارزی
نسخه چاپی

در آستانه‌ی فرارسیدن یکم تیرماه روز اصناف، صادر شد

 

بیانیه کمیته اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران در رابطه با بازار متلاطم ارزی

در آستانه‌ی فرارسیدن یکم تیرماه روز اصناف، کمیته اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران باتوجه به اهمیت بازار ارز در وضعیت کاری صنوف مختلف کشور بیانیه زیر را تقدیم می‌کند.

فقدان راهبرد صحیح اقتصادی در مواجهه با بازار ارز، عدم شفافیت، آدرس غلط دادن به جامعه، تظاهر و تمارض توامان، اعلام نرخ‌های غیرواقع‌بینانه و دستوری، سیاست‌های محدودکننده و مداخله‌گر در مواقع نابجا، حضور و نفوذ نیروهای غیرموجه قدرتمند و مداخله‌گر در صحنه‌ی اقتصاد، همه و همه از جمله عواملی‌ست که کارشناسان اقتصادی در توضیح نابسامانی بازار ارز به آن تاکید دارند. در شرایطی که بخش اعظمی از فرایند ذخیره، واردات، توزیع و تخصی ارز و در یک کلام کل بازار ارز در دست بخش‌هایی از بدنه‌ی قدرت است و جستجو برای یافتن عاملین این نوسانات در گرد جهان، بی‌جاست. اما در این میان افزایش نرخ ارز در ایران، منافع گروه‌ها و نهادهایی را نیز تامین می‌کند که انگشت اتهامِ هر شاهد تیزبینی را در تلاطماتِ افزایشی به سمت آنها نشانه خواهد رفت.

 • از جمله‌ای این نهادها، دولت است که با افزایش نرخ ارز کسری بودجه خود را تامین خواهد نمود و برای پوشش بخشی از بدهی‌هایش از آن بهره خواهد برد.
 • دوم گروه‌هایی که به خام‌فروشی مشغولند و نبض صادرات منابع طبیعی و مادی ایران به خارج از مرزها را در دست دارند.
 • از منتفعین دیگر قاچاقچیان عمده‌ هستند که طی فرایند افزایشی قیمت ارزقصد می‌کنند تا با تسویه حسابهای باندی، با حذف قاچاقچی خرده‌پا بازار قاچاق را به انحصار خود درآورند.
 • گروه دیگر افراد و نهادهایی که با فرصت‌های بیکران رانت، همیشه یک گام از وقایع بازار پیش‌اند و پیش از آنکه تلاطماتِ بازار آثارش را برجای گذارد، خود را برای هر پیش‌آمدی آماده می‌کنند. آنها با این امکان، در کنار فرصت دسترسی غیرقانونی و قانونی به هر میزان ارزِ ارزان، می‌توانند از هر آشفتگی و یا نظمی در بازار سود ببرند و حتی رقم‌زننده‌ی نوسانات بعدی بازار ارز بوده و وضعیت را به سیطره‌ی خود درآورند.
 • منتفعین دیگر، گروه‌های سیاسی‌ای هستند که می‌توانند بهره‌برداری‌های سیاسی خود را در این بازار نابسامان داشته باشند. گروهی که به تخریب یا تضعیف نیروهای دولتی مبنی بر ناکارآمدی مدیریتی می‌پردازند و اینکار را نه به قصدِ پشتیبانی از مردم و منافع آنها که برای زمین زدن حریف در کارزار قدرت انجام می‌دهند و همینطور دولتی‌هایی که با انگشت‌گذاشتن روی این بهانه، به توجیه ناکارآمدی‌های خود مبادرت می‌ورزند و از هرگونه مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی شفاف می‌گریزند و دست خود را برای مداخله‌ی تحدیدآمیز بازتر می‌کنند.
 • سوداگران دیگر، مافیاهای بازار ارز و سرمایه هستند که از قدرت نفوذ خود در هر فرصت گاه و بیگاهی برای چپاول ملت استفاده می‌کنند. از مناسبت‌های ملی گرفته تا اخبار سیاسی بین‌المللی، هر کدام از این وقایع میتواند دستمایه‌ی آنها برای ایجاد و گسترش بی‌اعتمادی و التهاب در جامعه گردد تا در این جنگ روانی، سودهای بیشمار به جیب بزنند.

 

اما تبعات این نابسامانی و افزایش لجام‌گسیخته‌ی قیمت ارز برای جامعه‌ی ملتهب و اقتصاد آسیب‌پذیر و شکننده‌ی ما  چه خواهد بود؟

 • پیش‌بینی می‌شود به دنبال افزایش قیمت ارز، کشور تورمی بسیار جدی را تجربه کند. افزایش قیمت کالاهایی که همزمان با افزایش قیمت ارز دچار گرانی می‌شوند و کالاهایی که با گذشت زمان و یا بطور غیرمستقیم دستخوش این صعود قیمتی قرار می‌گیرند. این افزایش سرسام‌آور، بدون تردید قیمت خدمات را مصون نخواهد گذاشت و نتیجه آنکه دهک‌های 6 به پایین جامعه زیر فشار افزایش هزینه‌های زندگی در هم می‌شکنند و یا در معرض هلاک زیستی قرار خواهند گرفت.
 • با این افزایش، هزینه‌ی تولیدکنندگان با سرمایه‌های اندک نیز به‌شدت افزایش خواهد یافت و خروج آنها از مدار تولید در کشور رقم خواهد خورد. این پدیده علاوه بر کمبود کالا ، بیکاری بیشتری را در صحنه‌ی اقتصادی شکل می‌دهد که مهار آن پیش از این نیز، از بزرگترین معضلات کشور است.
 • بالا رفتن قیمت ارز در درازمدت، هزینه‌های دولت را هم افزایش خواهد داد و باتوجه به عدم توان و اراده‌ی دولت، چرخه‌ی خواسته‌ یا ناخواسته و صد البته معیوبِ افزایش قیمت ارز، از نو و در سطحی بالاتر رقم خواهد خورد.
 • گرانفروشی و احتکار از سوی سودجویان و افزایش قیمت و نایاب شدن کالاهای حیاتی  از دیگر عارضه‌های این پدیده است.
 • افزایش قیمت ارز منجر به کاهش ارزش دارایی‌های مردم به‌ویژه طبقات متوسط و پایینِ اقتصادی خواهد شد. این رقابت بیرحم اقتصادی در چشم‌برهم‌زدنی آنها را به مرز خط فقر و به زیر آن خواهد کشید و توان و امکان سوارشدن بر موج تورمی و نگهداشت ارزش سرمایه‌ای دارایی‌های‌شان را از کف‌ِ آنها خواهد ربود.
 • افزایش قیمت ارز اثرات مخرب روانی در جامعه خواهد داشت. علاوه بر موج بی‌اعتمادی و ترس و وحشت از آینده، با سلبِ امکان برای برنامه‌ریزی‌های درازمدت اقتصادی،  ظرفیت جامعه را برای سرمایه‌گذاری و بهبود کیفی و کلان که در سایه‌ی ثبات و اعتماد اقتصادی رقم می‌خورد، به نابودی و تباهی می‌کشاند.
 • شاید ناخوشایندتر از افزایش نرخ ارز، آشفتگی و نوسانات مدام در قیمت آن است که علاوه بر بی‌ثباتی، موجب پیش‌بینی‌ناپذیری سپهر اقتصادی کشور می‌شود و آسیب بزرگتری را را به اقتصاد وارد خواهد نمود.
 • افزایش قیمت ارز موجب گرایش نیروهای انسانی و همینطور سرمایه‌های نقدی از عرصه‌ی کار و تولید به عرصه‌ی دلالی، خرید و نگهداشت ارز خواهد شد که یکی از بزرگترین آسیب‌ها به بدنه‌ی مولد در اقتصاد یک جامعه است.
 • معضل دیگر ریشه‌دواندن فساد و بی‌اخلاقی بیشتر در محیط اقتصادی و اجتماعی است. صاحبان کالاها در غالب موارد حتی ذخایر کالایی پیشین خود را که با قیمت پایین تهیه و تولید کرده‌اند، بر اساس نرخ جدید قیمت‌گذاری و عرضه می‌کنند که علاوه بر تبعات تورمی، بی‌اخلاقی و رفتار غیرهمدلانه در قبال مشتری را، در بازار اقتصاد ایران به عادتی پرسود بدل می‌کند.
 • نهایت اینکه افزایش نرخ ارز باعث توزیع نابرابر و ناعادلانه‌تر درآمد و ثروت می‌شود رانت‌خواری، خام فروشی، دسترسی به امکانات دولتی و ... درمقابل وضعیت حقوق‌بگیران ثابت و صاحبان مشاغل با سرمایه‌های اندک و بدون پشتوانه، به شدت توازن ثروت را بر هم خواهد ریخت.

در پایان باید اشاره نمود که برون‌رفت از وضعیت وخیم فعلی که برای طبقات محروم‌تر و بدور مانده از قدرت و ثروت، کمرشکن و ویرانگرست در گروِ رفع معضلاتی‌ست که شرح آن رفت. این گامهای مهم، مستلزم اراده‌ و عزمی جدی در کوتاه کردن و قطع دستانِ بی‌ربط در عرصه‌ی اقتصاد کشور، شفافیت سیاسی و اقتصادی و تدوین و ضمانتِ راهبردهای محافظتی و حمایتی از اقشار ضعیف جامعه می‌باشد. شفافیت شاید شاه‌کلید این فرایند است چرا که در یک نظام اقتصادی‌سیاسی غیرشفاف، هر تصمیمِ به ظاهر راهگشایی، میتواند مجرایی را برای غارت و فسادانگیزی پیش‌روی مفسدین و انحصارطلبان باز کند.

بیانیه کمیته اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران، خرداد 97


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری