آوا 45: جشنواره شهروند برگزیده برگزار شد
نسخه چاپی

روزنوشت هاي آرمان و اميد 45 - رضوان سلماسي - 27 مرداد تا 3 شهریور 97

با عرض سلام و ارادت خدمت تمام شهروندان عزیز همدانی و تمام دوستان عزیزی که این روزنوشت ها را مطالعه میکنند. سال 96 با تمام خوشی ها و ناخوشی هایش به پایان رسید و دفتری دیگر گشوده شد. امیدوارم که مجموعه روزنوشتهای من توانسته باشد بخشی از ابعاد کار خودم و سایر اعضا شورای شهر همدان را بر عموم شهروندان آشکار کند. مجموعه این روزنوشتها در سال 1396 بالغ بر 23 هفته شد و احتمالا در قالب کتابچه ای در آینده ای نزدیک تقدیم شما شهروندان نیز میگردد. در سال جدید نیز به تشویق دوستان به این کار ادامه خواهم داد به این امید که چراغ راه آیندگان باشد. تشکر میکنم از تمام کسانی که به این روزنوشتها توجه کردند و شفاها و کتبا بازخورد دادند.

 

شنبه 27 مرداد 97

جلسه بررسی گزارشات سه ماهه اول بودجه سال 97 سازمانها و مناطق و معاونت ها امروز در کمیسیون بودجه برگزار شد. تقریباً هیچکدام از مناطق و سازمانها در خصوص آموزش شهروندی هزینه ای نکرده بودند و برخی که از این بودجه استفاده کرده بودند آن را صرف دیگر فعالیتها کرده بودند. سازمان فرهنگی هم در بحث اجرا عملکرد خوبی در بودجه نداشته است.

امروز جلسه ای با حضور مدیر کل امور کتابخانه ها، همکاران ایشان، معاونت خدمات شهری، آقای موسوی مدیر پیاده راه ها، آقای آزاد رئیس سازمان سیما و منظر و همکاران و آقای خوشبخت در محل دفتر معاونت خدمات شهری در رابطه با تعامل و برنامه ریزی و اجرا برنامه مشترک در حوزه کتاب و کتابخوانی در سطح شهر بود که مقرر شد کارشناسان هردو حوزه جلسات مشترکی در این رابطه برای انعقاد تفاهم نامه داشته باشند.

امروز اولین جلسه ارائه راهکار کمیته آموزش شهروندی در محل سالن جلسات شورا برگزار شد. در اولین جلسه برخی از اعضا حضور نداشتند. مقرر شد در جلسه آتی در خصوص دستور العمل کاری این جلسه و همینطور انتخاب سه شخصیت حقیقی یا حقوقی آن بحث و تبادل نظر شود. ضمناً مقرر شد جلسه در هفته آتی ساعت 16:30 برگزار شود.

امروز جلسه با حضور معاونت شهرداری منطقه 2 در خصوص زمین ورزشی این منطقه داشتم. سه محل مختلف برای این کار پیشنهاد شد که مقرر شد بازدیدی از آنها داشته باشم. ضمناً در رابطه با تعریض خیابان فرهنگ هم صحبت کردیم.

صحن شورا

 1. در خصوص نرخنامه تاکسیرانی در رابطه با سرویس مدارس بود که تقریباً نسبت به سال گذشته 15درصد افزایش داشت (این نامه مصوب شد) گرچه اعضا معتقد بودند هیچگونه نظارتی نه از طرف مدارس و نه از طرف تاکسیرانی به این نرخ نمی شود و رانندگان سرویس ها مبلغ مورد نظر خود را از خانواده ها در خواست میکنند.
 2. در خصوص عدم موافقت فرمانداری با متن نامه ترمیم حقوق یکی از اعضای شورا بود که مقرر شد در نامه ارسالی به فرمانداری قید شود که آن دسته از کارکنان شهرداری که به عضویت شورا در می آیند تا سقف 6 میلیون تومان می توانند حق الزحمه دریافت کنند که نامه مورد موافقت اعضا قرار گرفت.
 3. در رابطه با قرائت صورت جلسه شماره 32 و 31 بود که از طرف فرمانداری پاسخ داده شده بود.
 4. ارائه گزارش در رابطه با درخواست ملکی در انتهای یک معبر است که این معبر با توجه به اختلاف ارتفاع بالا و پایین در جهت جلوگیری از احداث بناهای غیر مجاز توسط شهرداری تفکیک شده است. باقیمانده ملک نامبرده در این معبر 50 متر است که به صورت عادی است و برای خرید آن از طریق لایحه قانونی خرید تملک اراضی مورد نیاز دولت اقدام خواهد شد.
 5. در خصوص اخذ مجوز فروش یک شاهجوی سی متری که واقع در شهرک فرهنگیان بلوار بهنامجو کوچه 23 به مبلغ 40 میلیون تومان مقرر شد به شهرداری نامه ارسال شود ودر آن قید شود که از محل مجوز اختیارات کار را انجام دهند.
 6. نامه بعدی در خصوص شیوه نامه اصلاحی مساعدت های مشارکت بود که مقرر شد مبلغ مورد نظر جهت پرداخت به مجموعه های مختلف طی جدولی ارائه گردد.
 7. در خصوص گزارش کار مربوط به ورثه آقای کرباسی بود که شهرداری اعلام کرد که این افراد، مالکین  مشاعی 3 دانگ از 6 دانگ یک زمین در حدود 2000 متری با کاربری باغ بوده و اینکه در سنوات قبل درخواست تفکیک آن را به شهرداری ارائه ولی به دلیل رای ماده 12 و همچنین وجود سابقه باغ در مورد این پلاک، سازمان مسکن و شهرسازی هم اقدام جدیدی صورت نپذیرفته است.

در ادامه از آقایان الماسی از پرسنل سازمان سرمایه گذاری و مدیر منطقه 3 آقای الوندی که از آزادگان 8 سال دفاع مقدس در حضور اعضا شورا و آقایان صوفی، یوسفی نوید و فیضی منش تجلیل شد.

در خصوص ملک 36 هکتاری بیان شد که مصوب شده ولی در معاونت شهرسازی مانده است. کل کاربری فضای سبز بوده و 32 درصد فضای آموزشی و معابر و ... در آن دیده شده است. دکتر ایزدی از اختیارات خود برای تصویب آن استفاده و آن را به شورای عالی معماری و شهر سازی فرستاده اند. آقای الوندی اعلام کرد که تملک از 3 یا 4 سال گذشته شروع و 95 تا 96 درصد مالکین 36 هکتاری نقل و انتقال خود را انجام داده اند اما تعدادی از ورثه همکاری نداشته حتی در ازای خدمات بیشتر شهرداری و مشکل اصلی را نقدینگی جهت تملک باقیمانده اعلام کردند ظاهراً از حدود 319 هزار متر 53 هزار متر برای تملک باقی مانده است.

در مورد مسائل مالی شهرداری شهردار اعلام کرد که درصد تحقق بودجه سه ماهه اول نسبت به سایر کلان شهر ها خوب بوده و تاکنون در خصوص حقوق پرسنل چالش وجود نداشته و سعی می کنند از لحاظ اقتصادی مشکل پروژه های در حال اجرا را کمتر کنند. ضمناً اعلام شد در جهت تسهیل کار مردم در معاونت معماری و شهر سازی پروسه صدور پروانه ساختمانی کم شده و اینکه در مناطق -با حضور حراست- بازرسی ها را نیز فعال کردند و اینکه طرح افراز در طرح جامع در حال اجرا است. در خصوص مسائل و مشکلات شهرداری اعلام کردند که در خصوص چندین پرونده مشکلاتی وجود دارد که اداره اطلاعات و حراست روی آنها بررسی میکند و دستگاه قضایی نیز درگیر شده است.

در انتها دکتر حیدری مقدم، دکتر رحیمی و نیز خانم شکری از دانشگاه علوم پزشکی در خصوص همکاری و تعامل دو جانبه شهرداری و علوم پزشکی در اجرای طرح خانه سلامت محله در شورا صحبت کردند همینطور در خصوص تشویق به اهدا عضو.

 

یکشنبه 28 مرداد 97

امروز جلسه ای با آقای حسن دارشوشتر در اداره کل تربیت بدنی در خصوص مشکلات شهرداری و همچنین مشکلات مربوط به اداره کل و شهرداری در رابطه با استادیوم ملت داشتم.

امروز کمیسیون ماده 7 در محل دفتر خدمات شهری برگزارشد.

 

دوشنبه 29 مرداد 97

امروز با اعضا کمیسیون معماری و شهرسازی بازدیدی از حیدره و پارک ولایت داشتیم که متاسفانه باز هم از منطقه در حال عملیات نتوانستیم بازدید کنیم و فقط کلیات پروژه مطرح شد.

امروز ساعت 2 جلسه ای را در دفتر آقای درویش نژاد مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه اقای موسوی مدیرپیاده راه ها داشتیم در این جلسه معاونین آقای درویش نژاد هم حاضر بودند. در جلسه پیرو حضور ایشان در صحن شورا و در خواست انعقاد تفاهم نامه همکاری در خصوص همین موضوع بحث و تبادل نظر کردیم.

امروز کمیسیون سرمایه گذاری دو بازدید داشت که بازدید اول در مورد باغی در نعل اشکنه که تقاضای ایجاد فضای اقامتی برای توریست ها را داشت که البته در حال حاضر این باغ دارای یک ساختمان است که به گفته مالک با مجوز است و قصد تکمیل کردن آن را دارد. موضوع دوم در خصوص هتل خاتم و مشکلات هتلداران و خانه مسافرها با کارتن بدست ها بود که در این جلسه صحبت کردیم به نظر میرسد برای جمع آوری کارتن به دستان از نیروی انتظامی و شورای تامین هم اقدام کند. من مجدد طرح کانکس هایی را برای معرفی منازل مورد تائید مسافر خانه و هتل ها و استفاده از مشارکت سمن های گردشگری برای فعال کردن کانکس ها نیز اطلاع رسانی در سطح شهر که قبلاً مطرح کرده بودم مجدداً مطرح کردم.

امروز جلسه ای با حضورآقای کردلو و همکار ایشان و آقایان وجدی و دکتر فرهانچی در محل شورا در خصوص شورای اجتماعی محلات و بررسی مشکلات آن داشتم و مقرر شد دکتر فرهانچی و آقای کردلو در جلسه ای در روز چهارشنبه به صورت مشترک در خصوص مزایا و معایب آن صحبت کرده و نظرات خود راارائه کنند.

 

سه شنبه 30 مرداد 97

امروز صبح در کمیسیون ماده 7 در خصوص قطع اشجار خیابان فرهنگ و خیابان کیانیان (مقابل فرهنگ) با حضور اعضای کمیسیون ماده 7، شهردار منطقه 2 و معاونین ایشان و آقای صوفی داشتیم. من با قطع درختان خیابان فرهنگ به شدت مخالفت کردم و گفتم در صورت قطع درختان حتماً عکس العمل نشان خواهم داد و در خصوص کیانیان نتوانستم تصمیم نهایی خود را بیان کنم و به دنبال راه حل جایگزین بودم.

امروز جلسه ای دیگری در دفتر آقای درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور دکتر مولوی، آقای کاوسی و معاونین اداره ارشاد در خصوص تفاهم نامه ذکر شده داشتیم. در این جلسه مقرر شد نمایندگانی از دو طرف در خصوص مفاد تفاهم نامه بحث و تبادل نظر داشته باشند و مسئولیت به عهده اینجانب گذاشته شد.

امروز کمیسیون فرهنگی با موضوع بررسی نامه های کمیسیون برگزار شد. در رابطه با اساسنامه باشگاه ورزشی شهرداری به دلیل ناقص بودن اساسنامه مقرر شد با حضور کارشناسان حقوقی و دارایی مجدداً بررسی شود.

امروز ساعت 12:30 تا 2 دیدار مردمی داشتم.

صحن شورا: امروز در صحن شورا متوجه شدم که کامیون ها و بلدوزرها برای شروع گودبرداری زمین پشت فرهنگسرای پرواز حاضر شدند. به سرعت به آقای مالمیر زنگ زدم و چون جواب نداد برای ایشان پیغام گذاشتم  و به فعالین مدنی نیز اطلاع رسانی کردم و از طرفی با آقای صوفی و ابرارخرم هم صحبت کردم و البته فعالین هم همین درخواست را داشتن که جلوی گود برداری گرفته شود. هم شهردار و هم میراث به طور مشترک جلوی گود برداری را گرفتند.

در این جلسه صحن پاکت های حسابرسی صورت مالی سال 96 مناطق و سازمانها و ستاد باز شد. چهار شرکت که نام آنها در جهت حسابرسان با گرید مناسب شهرداری همدان ثبت شده بود در مناقصه شرکت کردند. شرکت کارایی پارس، آزمون حسابرسان تدبیر، رازداران و امین تدبیر بصیر اسامی شرکت ها بودند برنده اول شرکت کارایی پارس از شیراز و با رقم صد میلیون تومان بود و مبالغ بعدی 145 میلیون، 320 میلیون و 246 میلیون بود.

در رابطه با پروژه پیچ زندان نیز بحث شد و بیان شد که حدود 230 میلیارد عوارض پروانه ساختمانی دارد که با تخفیف بسته سرمایه گذاری به 96 میلیارد به شرط پرداخت نقد و یکجا موافقت شد. سرمایه گذار پروژه مذکور در صحن حاضر و اعلام کرد با توجه به قرارداد ایشان با مخابرات تنها 25 روز تا شروع عملیات زمان دارد و حدود 70 میلیارد هزینه خاک برداری پروژه است و برای ایشان پرداخت نقدی 96 میلیارد مقدور نیست. ایشان اعلام کرد براساس جمع بندی کار با شهرداری دوره قبل اقدام به بستن قرارداد با وزارت مخابرات داشتند و با توجه به اینکه 50 درصد عملکرد این مجموعه رفاهی است تقاضای پرداخت عوارض را در پایان پروژه داشتند. البته قرار بود که فرماندار هم در این جلسه برای تعیین تکلیف نهایی حاضر باشند که متاسفانه تشریف نیاوردند. مقرر شد شهرداری و سرمایه گذار بر اساس صرفه و صلاح شهر یک توافق نامه در این خصوص آماده و آن را به شورا ارسال نماید.

و ضمناً اعلام شد به دلیل لزوم اطلاعات در دسترس به عنوان مبنای مدیریت شهری اجرای عملیات ممیزی املاک خصوصاً در مناطق حاشیه ای و الحاقات جمعیتی شروع شود (این عملیات معمولاً هر 5 سال که بار صورت می پذیرد)

 1. در اولین نامه مطرح شده فروش شاهجوی جلسه قبل مجدداً مطرح شد و با پیشنهاد شهرداری موافقت شد.
 2. در خصوص قرارداد بین شهرداری و صدا و سیما در خصوص همکاری دو جانبه و اطاع رسانی اخبار و برنامه های شورا و شهرداری و همینطورتولید محتوای آموزش شهروندی توسط سازمان صدا و سیما بود -که مبلغ 300 میلیون تومان است- مورد موافقت قرار گرفت.
 3. نامه بعدی در خصوص پیشنهاد شهرداری در خصوص پیشبرد پروژه پیاده راه ارم در ازای تخفیف جهت تهاترهای شهرداری با مطالبات تائید شده پیمانکاران پروژه مذکور بود که با توجه به نوع قرارداد اجرایی که 20 درصد نقدی و 80 درصد تهاتر املاک می باشد با پیشنهاد شهرداری مشروط به رعایت سایر مقررات موافقت شد.

 

چهارشنبه 31 مرداد 97

امروز عید قربان مصادف با روز همدان و برگزاری اختتامیه شهروند برگزیده بود که از پاییز سال قبل مقدمات آن شروع شده و حدود 68 نفر از این اقشار و فرهیختگان تجلیل شد. در رابطه با اجرای این برنامه زحمات زیادی کشیده شده بود گرچه نقدهایی هم برآن وارد بود ولی به عنوان یک حرکت مثبت از طرف شورا مورد قبول واقع شد.

 

پنجشنبه 1 شهریور 97

امروز ساعت 11 صبح جلسه صحن شورا برگزار شد:

 1. اولین نامه مربوط به ملکی در سبدبافان بود که قبلا نیز مطرح شده بود و شهرداری با توجه به تحت پوشش کمیته امداد بودن این ملک تقاضای محاسبه عوارض با 50 درصد تخفیف را داشت. بیان شد که چون این ملک قبل از سال 66 ساخته شده و بنا قبل از سال 86 طبق نامه مزارت کشور نه سابقه دارد و نه تفکیک، آنها شامل پرداخت عوارض نمی شود. به شهرداری پیشنهاد شد از این مصوبه استفاده شود.
 2. نامه بعدی در خواست جامعه توانمندان فرهیخته جهت تمدید اجاره ساختمان شهرداری به مدت یک سال بود که موافقت شد. این ساختمان پارکینگ ماده 100 بوده است.
 3. نامه بعدی در خصوص جواب منفی به درخواست آقای رحیم موسوی که به کمیته انطباق فرستاده شد بود. شهرداری اعلام کرد که شهرداری مطابق قانون 101 اصلاحی قدرالسهم فرد را از افراز یا تفکیک برابر قانون اخذ کرده است. مقرر شد نامه به کمیسیون نظارت ارجا شود.
 4. نامه بعدی در خصوص عوارض آتشنشانی مسکن مهر بود که در حدود 1 میلیارد و سیصد میلون تومان است و قاعدتاً باید توسط دولت پرداخت گردد. در این نامه درخواست شهرداری مبنی بر موارد زیر موافقت شد: در اجرای بند 4/4 شورای سازمان آتشنشانی مساکنین که بعد از تاریخ 10/7/90 نسبت به اخذ پروانه ساختمانی و دستور العمل ایمنی اقدام کرده اند مطابق با بند پیشنهادی شهرداری اقدام گردد.
 5. در خصوص پروژه پیچ زندان به شهرداری مجوز داده شد که برای پروژه های بالای 50 میلیارد عوارض آن مبلغ را به صورت تهاتر و یا نقدی و تا پایان زمان بهره برداری از پروژه دریافت نماید و این مجوز تا پایان سال به شهرداری داده شد.
 6. نامه بعدی در خصوص در خواست مجوز فروش 10 دستگاه اتوبوس اسقاطی سازمان مدیریت حمل و نقل، بار و ترافیک بود که مجوز هیت مدیره شورای سازمان و تائید کمیته فنی را هم دارد با این درخواست موافقت شد.
 7. در خصوص برون سپاری خدمات کنترل و نظارت این مصوبه از طرف کمیته انطباق رد شده است و به این دلیل که این کار حاکمیتی است و تنها در صورت به کارگیری نیرو توسط شرکت ها مورد قبول واقع میشود.
 8. در خصوص تخصیص صد میلیون تومان جهت مسابقه طراحی المان شهری همدان در محل رصد خانه (تپه حاج عنایت) با پیشنهاد شهرداری مبنی بر نظرخواهی از مردم در خصوص نیاز به المان و نیز نظرخواهی از هنرمندان و تامین ردیف بودجه آن موافقت شد.
 9. نامه بعد در خصوص در واست شهرداری جهت اخذ تسهیلات به مبلغ 5 میلیارد تومان و با سود 4 درصد از تسهیلات قرض الحسنه سازمان شهرداریها و دهیاریها به منظور تامین مالی پروژه پارکینگ اقاجانی بگ بود که مورد موافقت قرارگرفت.
 10. نامه بعد درخصوص درخواست مالی مدیریت پسماند به مبلغ 80 میلیون تومان بابت کمک به پاک سازی و نظافت شهر مقدس کربلا در ایام اربعین حسینی بود که 14 دستگاه خودروی خدماتی حمل زباله و 7 نفر پرسنل به مدت 15 روز به کربلا اعزام شوند. این اعتبارات را از ماده 16 درخواست کرده بود که موافقت شد مشروط بر تائید رسمی ستاد مرکزی اربعین حسینی در خصوص نیاز به حضور شهرداریها در این مراسم.

امروز دیداری با رئیس کمیسیون ورزش کرمانشاه و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران به اتفاق آقای بادامی داشتم، در این راستا بازدیدی از حمام قلعه و پیاده راه امام داشتیم.

 

جمعه 2 شهریور 97

امروز بازدیدی از زمین فوتبال شهرک ولیعصر داشتم. در این بازدید شهردار و آقای کاووسی هم حضور داشتند. مهمترین درخواست دیوارکشی و فنس کشی زمین بود. با توجه به اینکه احتمالاً این زمین در حریم شهر قرار دارد شهرداری نمی تواند به صورت مستقیم کمک کند و مقرر شد شهردار در حد توان به مجموعه کمک کند.

امروز اختتامیه مسابقات فوتبال محلات -گرامیداشت شهدای حصار مطهری- شرکت کردم آقایان کاوسی و شهردار نیز حضور داشتند این زمین قدمت بسیار طولانی داشته و دارای چمن طبیعی و چاه آب است. این زمین در حال حاضر در تفکیکی های نیروی انتظامی قرار دارد و باتوجه به قدمت و تاریخ زمین فوتبال مذکور و اینکه بسیار از فوتبالیست های خوب همدان در این زمین تمرین کرده اند اهالی به شدت درخواست حفظ این زمین را از شهرداری دارند.

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری