آوا 1-2: کامران گردان از فراکسیون امید رییس شورای شهر همدان شد
نسخه چاپی

روزنوشت هاي آرمان و اميد - سال دوم - هفته 1 - رضوان سلماسي - 24 شهریور تا 31 شهریور 97

دوستان و همراهان عزیز و گرامی

هفته قبل و با پایان سال اول دوره پنجم شورای شهر همدان، من نیز آخرین روزنوشتهای خود در رابطه با شورا را به پایان رساندم. از این هفته سری جدید این روزنوشتها را تقدیم شما میکنم.

شهروندان گرامی

من امیدوار هستم که مجموعه این نوشته ها بتواند ابعاد دقیق تری از عملکرد شوراها را نشان دهد و چراغ راهی باشد برای تمام فعالین عرصه مدیریت شهری. لذا از تمام صاحب نظران دعوت میکنم که در این راه ما را یاری کنند. من و مجموعه همراهم همواره پذیرای نظرات و پیشنهادات شما در رابطه با مدیریت شهر هستیم.

 

شنبه 24 شهریور 97

امروز ساعت 8 صبح جلسه فراكسيون در دفتر جناب گردان برگزار ميشد. وقتي رسيدم متوجه شدم كه تنها اعضاء فراكسيون در جلسه نیستند و برخي از اعضاء شورا نيز در جلسه حاضرند. جلسه دير شروع شد و بخش اعظم آن درخصوص انتخاب رئيس شورا بود كه به نظر ميرسيد اكثريت قريب به اتفاق با رياست جناب گردان موافق هستند و البته دوستان اصولگرا صحبت از تعامل و همكاري داشتند كه براي من عجيب بود كه چرا در صبح روز انتخابات اين مسائل مطرح شد.

به هر حال به دليل حضور جناب تعالي فرماندار و آقاي ناظري پور به سالن جلسات رفتيم و بعد از صحبت هاي ابتدايي دكتر مولوي و جناب تعالي و در حضور خبرنگاران انتخابات هيات رئيسه شروع شد. جناب گردان با اكثريت 11 راي بعنوان رئيس شورا و آقاي بادامي با 6 راي نائب رئيس شدند. آقاي عسگريان هم كانديد بودند.

براي سخنگويي دكتر مولوي و آقاي كاووسي كانديد بودند كه دكتر با 6 راي موفق شد و براي منشي هم من، خانم روان بخش، آقاي قراباغي و خانم نوراالله زاده كانديد بوديم كه آقاي قراباغي منشي اول، خانم روان بخش منشي دوم و من منشي سوم شديم. موضوع انتخابات بعد از انتخاب هيات رئيسه و رفتن مهمانان به چالش كشيده شد. علي رغم پيشنهاد انتخابات كميسيون ها در روز بعد با راي گيري و موافقت 6 به 5 راي گيري كميسيون ها در همين روز اتفاق افتاد كه متاسفانه 5 نفر عضو اصولگرا خيلي همراهي نكردند و بجز آقاي قراباغي و رحيمي فر سايرين تنها در يك كميسيون شركت كردند كه چالش بزرگ اتفاق افتاد. بيشترين بحث و حرف آنها بعد از بحث سخنگويي مربوط به كميسيون فرهنگي بود كه تقاضاي اين كميسيون را آقاي كاووسي داشت. به نظر ميرسيد ايشان از برخي از دوستان قول هايي را براي كميسيون گرفته بودند كه دوستان نظر موافقي در اين رابطه نداشتند. به هر حال با چالش فراوان جلسه تمام شد.

امروز عصر جلسه اي در دفتر هيات تيراندازي همدان درخصوص ليگ برتر بانوان و ليگ دسته 1 آقايان و با حضور رئيس، نائب رئيس، دبير و برخي از ورزشكاران برگزار شد. تيم ليگ برتر بانوان در سال گذشته و امسال هر دو داراي مقام بود و سه سال گذشته در ليگ دسته يك قهرمان كشور شدند ولي امسال با توجه به كمبود منابع مالي و افزايش هزينه ها در رابطه با شركت و عدم شركت در ليگ برتر بحث بود. كه در اينصورت بايد به دنبال منابع مالي باشيم. البته تيم آقايان هيات در سالهاي گذشته و فعلي در ليگ هاي برتر كشور تير ميزدند و خانم قرباني و خانم جامه بزرگ از قهرمانان ملي كشور هستند كه اخيراً خانم جامه بزرگ در مسابقات آسيايي جاكارتا مقام سوم را بدست آورده و يكي از 6 مدال آور ورزشكار كشور از استان همدان بود و سر مربي تيم فعلي تپانچه كشور نيز يك خانم همداني است.

امروز جلسه فراكسيون را در دفتر شورا داشتيم. آقاي مولوي حضور نداشتند. امروز بعد از ظهر يكي از دوستان به من گفت كه در مقابل خواسته اي كه از شما در رابطه با واگذاري كميسيون فرهنگي ميشود مقاومت كنيد. البته باور نداشتم تا اينكه در جلسه متوجه شدم كه دوستان به شدت پيشنهاد واگذاري كميسيون فرهنگي و انتخاب دفتر مطالعات براي من را داشتند كه من به دو دليل به هيچ عنوان موافق نبودم؛ اول اينكه به هيچ عنوان علاقمند به پذيرش زور و فشار سيستم نيستم مگر در شرايطي كه منافع شهروندان به خطر بيوفتد؛ و دوم اينكه كارهاي نيمه تمام زيادي در كميسيون داشتم كه بايد سعي ميكردم به سرانجام برسد. علي رغم علاقه وافر به مركز مطالعات موضوع را نپذيرفتم ولي به علت چالشي شدن بحث اعلام كردم درصورت واگذاري كميسيون فرهنگي بايد رياست كميسيون خدمات شهري را داشته باشم كه آقاي فتحي اين كميسيون را ميخواستند اما به دليل فشار من ظاهراً قبول كردند و آقاي گردان هم گفت كه همكاري ميكند و با اين نتيجه جلسه به پايان رسيد. بعد از جلسه با يكي از دوستان صحبت هايي داشتم، ايشان هم معتقد بودند كه در صورت چالشي شدن بحث كميسيون فرهنگي، كميسيون خدمات شهري علي رغم بحثهای حاشیه ای ولي ميتواند براي من خوب باشد و قرار شد من تصميم نهايي خود را شب به اطلاع دوستان برسانم. شب من به جناب سرهنگ اعلام كردم كه كميسيون فرهنگي را ميخواهم ولي درصورت بروز مشكل براي شورا و به احترام ايشان حاضرم به كميسيون خدمات شهري بروم.

 

یکشنبه 25 شهریور 97

امروز اولين جلسه رسمي صحن شورا به رياست جناب گردان شروع شد و دستوركار آن انتخابات روسا و اعضاي كميسيون ها و نمايندگان سازمان ها و ادارات بود. ظاهراً روز قبل روز سختي بوده و آقاي رحيمي فر تلاش زيادي را براي همراه كردن ساير دوستان داشتند و ظاهراً آقاي كاووسي نيز از گرفتن كميسيون فرهنگي گذشت كرده بود و جلسه آرام ادامه پيدا كرد و اكثر كميسيون ها داراي 5 تا 7 عضو شدند. كميسيون فرهنگي برخلاف سال گذشته تنها 5 عضو در آن بودند. من علاقمند به حضور در 5 كميسيون بودم ولي در پايان ديدم عضو 6 كميسيون هستم كه بايد در اولين فرصت يكي از آنها را حذف كنم.

تنها چالشي كه وجود داشت كميسيون نظارت بود كه آقاي عسگريان به آن تمايل داشتند درحاليكه قرار بود خانم روان بخش رياست آن را بعهده بگيرد و براي جلوگيري از چالش مجدد خانم روان بخش سكوت كردند و بالاجبار كميسيون سرمايه گذاري به ايشان داده شد. مسئولين كميسيون ها بصورت زير انتخاب شدند:

 1. فرهنگي: سلماسي
 2. نظارت: عسگريان
 3. خدمات شهري: فتحي
 4. سرمايه گذاري: روان بخش 
 5. فني و عمراني: رحيمي فر  
 6. بودجه: كاووسي
 7. معماري و شهرسازي: نوراالله زاده

البته براي بودجه بين آقاي كاووسي و قراباغي قرار به راي گيري بود كه آقاي قراباغي انصراف دادند. قرار شد دكتر هم به مركز مطالعات برود كه ظاهراً آقاي قراباغي هم دوست دارند در مركز هم باشند. در ساير بخش ها هم به عنوان نماينده دو كميسيون ماده 7 و كميسيون نامگذاري و همچنين نماينده بازآفريني به همراه خانم نوراالله زاده شدم. در انتها آقاي گردان را با ساير اعضاء به دفتر كار ايشان هدايت كرديم و جلسه كوتاهي هم در آنجا داشتيم و بعد من در اتاقم به مرتب كردن كارها پرداختم.

امروز اولين جلسه كميسيون ماده 7 در سال دوم شوراي پنجم در محل سالن جلسات سازمان سيما و منظر تشكيل شد و در انتها از سه محل مورد درخواست منطقه 2 يعني كوي محمديه، جاده فقيره و ملك دكتر فرهپور بازديد كرديم.

 

دوشنبه 26 شهریور 97

مجمع انتخاباتي فدراسيون اسكواش جمهوري اسلامي ايران در تهران: با حضور مهمانان وزارتخانه آقاي دكتر داورزني معاون توسعه ورزش قهرماني و حرفه اي وزارت ورزش و جوانان، آقاي عباباف مشاور عالي وزير و مدير كل حراست وزارت ورزش. كانديداي اول: آقاي مهدي رهنما/ كانديداي دوم: آقاي مسعود سليماني/ كانديداي سوم: آقاي بابك فقير. در اين جلسه آقايان رهنما و فقير به نفع آقاي سليماني رئيس قبلي فدراسيون اسكواش انصراف داده و آقاي سليماني با 23 راي از 34 راي رياست فدراسيون اسكواش را براي 4 سال ديگر بر عهده گرفت.

امروز در محل دانشكده فني دانشگاه تهران با آقاي دكتراحمد حاجي نژاد از اعضاي هيات علمي و استاديار دانشگاه تهران جلسه اي داشته و با ايشان درخصوص بحث پسماند و بازيافت زباله صحبت هايي را داشتيم.

 

سه شنبه 27 شهریور 97

در كميسيون بودجه 9 نامه مورد بررسي قرار گرفت؛

قبل از شروع جلسه پيشنهاد شد شهرداري با توجه به تغيير قيمت ها در بازار، اصلاحيه اي براي بودجه 97 خود بياورد. موضوع بعدي انصراف شركت حسابرسي حسابهاي شهرداري بود كه مطرح شد و ظاهراً تا 31 شهريور حسابرس شهرداري بايد معرفي گردد.

 • در اولين نامه خدمات شهري درخواست جابجايي مبلغ 300 میلیون تومان از محل مطالعات مورد نياز پروژه هاي عمراني را براي مطالعات سازماندهي قنوات درخواست كرده بود كه مطالعات براي شناسايي قنوات در رينگ اول به مبلغ 200 میلیون تومان در نظر گرفته شد.
 • نامه دوم درخصوص درخواست هائی در منطقه 2 و 3 بود كه مقرر شد روز شنبه از ساعت 12 تا 13 بازديدي از محل هاي مورد نظر داشته باشيم.
 • نامه سوم درخصوص تملك ملك خانم منظر معروفي با وكالت آقاي علي قراباغي در چاله قامدين واقع در پيشاهنگي بود كه چون در بودجه مصوب ديده نشده بود مقرر شد شهرداري ضمن بررسي ساير راهكارها مثل تعيين وضعيت فعلي ملك، جمع آوري آبهاي محيطي كه باعث ايجاد مشكل شده و غيره درصورت نياز به تملك در اصلاحيه بودجه آنرا تعيين و پيشنهاد بياورد.
 • نامه چهارم پيشنهاد شهرداري درخصوص پرداخت بخشي از معوض ملكي در محله آقاجاني بيگ بوده كه در سال 93 تملك شده و قرار بوده بابت بخشي از هزينه خريد به مالك پروانه ساختماني رايگان بدهند و الان مالك درخواست دريافت نقدي مبلغ فوق به ميزان 28 ميليون تومان را دارد كه با پيشنهاد شهرداري موافقت شد.
 • نامه پنجم درخصوص نامه اداره كل ميراث فرهنگي درخصوص عدم دريافت عوارض از ملك قديمي حمام محله حاجي كه در حال حاضر رستوران شانديز را داشته كه در كاربري مغاير فعاليت دارد. اعلام شد كه از املاك قديمي با كاربري مغاير فقط بهاي خدماتي مثل زباله و فضاي سبز گرفته ميشود و مابقي آن رايگان است.
 • نامه ششم درخصوص حادثه افتادن يك ماشين در رودخانه در منطقه 3 بود كه سرپرست وقت شهرداري وثيقه اي را براي آن گذاشته. در دادگاه اوليه آبفا و شهرداري هركدام 25 درصد و خود مرحوم 50 درصد محكوم شده است كه در طي زمان آبفا از حكم مبرا و درصد محكومت شهرداري به 50 درصد رسيده است. مقرر شد تا پايان قطعي شدن راي چون در مرحله بعدي است صبر كرده و درصورت الزام به پرداخت مبلغ ديه رديف هزينه كرد آن معلوم شود.
 • نامه بعدي درخصوص پروژه هاي فرهنگي و ورزشي سپاه بود كه نائب رئيس سال قبل درخصوص همكاري در حل مشكلات مالي آن پروژه ها قول مساعدت داده و مقرر شد كميسيون فرهنگي بازديدي از پروژه ها داشته باشد. 
 • نامه هشتم درخصوص جابجايي اعتبار از رديف خدمات براي تجهيز فرهنگسراي حكمت و خانه احزاب بود كه مقرر شد ضمن بازديد ريز هزينه ها هم اعلام شود.
 • مورد نهم نامه اداره دارايي در رابطه با فردي بود كه درخواست ساخت هتل آپارتمان را دارد. ظاهراً تامين اجتماعي درخواست هزينه بيمه مختص به خودش را دارد و به رايگان بودن عوارض پروانه ساختماني توسط شهرداري كاري ندارد.

اولين جلسه كميسيون فرهنگي در سال دوم شورا: در این جلسه آقاي حسين قراباغي بعنوان نائب رئيس كميسيون انتخاب شد. درخصوص سياست هاي سال دوم بحث شد و مقرر شد در اولين فرصت سياست ها در اختيار اعضاء قرار گرفته و نظر آنها درخصوص مسائل مختلف اخذ گردد. درخصوص پروژه هاي نيمه كاره هم صحبت شد و مقرر شد چند پروژه شاخص در دستوركار براي پيگيري و اجرا قرار گيرد. در انتها 2 نامه مورد بحث و توافق قرار گرفت:

نامه اول درخصوص تغييراتي در كميسيون نامگذاري بود كه به دليل تبديل شدن معاونت به سازمان فرهنگي و اجتماعي از طرف شهرداري پيشنهاد شده بود؛

و نامه دوم درخصوص واگذاري حق انتفاع دو كتابخانه، تالار قرآن و فرهنگسراي ولايت بود كه ضمن مطالعه مفاد قرارداد مورد موافقت هم قرار گرفت و در هر دو مورد نمايندگاني از شهرداري (آقاي حضرت زاده و خوشبخت) و از امور كتابخانه ها (آقاي عرفاني و همكاران) هم حضور داشتند. متاسفانه به علت بسته شدن زمان نامه هاي صحن اين دو نامه به صحن امروز نرسيد.

ديدار مردمي:

امروز با مجموعه روابط عمومي و اطلاع رساني انجمن معتادان گمنام جلسه اي داشتم كه درخواست نشست با اعضاي شوراي شهر و شوراي اداري شهرداري را داشتند.

مهندس قهوه اي هم به همراه دوستان (آقاي شمخاني و آقاي لويني) هم در دفتر شورا حاضر شدند و درخصوص نامگذاري محلي بنام مهندس قهوه اي و همينطور آقاي برق لشگري پيشنهاد داشتند.

در نهايت هم آقاي خوشبخت از هنرمندان همداني درخصوص اجراي جشنواره پاييزي و ايجاد شهرك گردشگري از مواد بازيافتي پيشنهاد داشت كه قرار شد با سازمان در اين خصوص هماهنگ شوند.

خانم محيط نيز به نمايندگي از آقاي چوبكچي مجدداً شكايتي را درخصوص ملكي در خيابان مهديه عنوان كرد كه قرار شد براي به جريان انداختن مجدد پرونده مدارك خود را تكميل كند.

امروز جلسه اي با آقاي علي ضمير در خصوص شوراي اجتماعي محلات و بازديد از مشهد و همينطور پارك مشاهير در محل دفتر كميسيون داشتم.

امروز اولين جلسه سال دوم صحن شوراي اسلامي شهر بود كه در حدود 25 نامه مطرح و به حدود 14 – 15 نامه رسيدگي شد و در ابتدا امروز آيت ا... قائيني درخصوص تاسوعا و عاشوراي حسيني مطالبي را در ابتداي صحن براي اعضاء بيان كرد.

در اين جلسه موافقت شد كه هيچ نامه اي بدون دستور در صحن شورا مطرح نشود و درصورت درخواست از طرف كميسيون و يا شهرداري راي گيري شده و با 8 راي و بصورت دو فوريتي مورد بررسي قرار گيرد. ضمناً در همين خصوص مقرر شد نامه هايي كه به لحاظ موضوع قابليت ارجاع با فاصله زماني مناسب را داشته باشند نبايد بصورت دو فوريتي در صحن مطرح شود.

امروز 2 نامه با اين شكل از سمت شورا مطرح شد كه با راي گيري و كسب حداقل 8 راي مورد موافقت قرار گرفت. موضوع اول طرح رايگان شدن اتوبوس ها در روز اول مهر بود كه مورد موافقت قرار گرفت و مورد دوم درخصوص تخفيف عوارض در زمان مشخص كه مقرر شد قبل از راي گيري آقاي درويشي درخصوص كسب درآمد شهرداري از طريق اين روش را بيان كند و بعد راي گيري شود، كه ظاهراً در دهه كرامت در حدود 5 ميليارد و هفتصد تومان از محل تخفيف عوارض در 4 منطقه شهرداري كسب درآمد داشته و بيشترين درآمد به ترتيب در مناطق 1، 2، 4، 3 بوده است كه بعد از راي گيري مورد موافقت قرار گرفت. تخفيف افراد عادي 15 درصد و انبوه سازان 20 درصد در جهت افزايش درآمد شهرداري كه 15 روز پس از تاييد هيات تطبيق و ابلاغ به شهرداري قابل اجرا خواهد بود.

در رابطه با پروژه سرمايه گذاري پيچ زندان هم كميته انطباق اعلام كرده كه بايد درصد نقدينگي و يا ميزان تهاتر با يك دستورالعمل جامع و كامل و با تعيين مدت زمان پرداخت مطرح شود (شهرداري فقط 36 ماه ميتواند براي پرداخت به سرمايه گذار مهلت دهد). ضمناً در همين راستا بايد حريم زندان هم مورد توجه قرار گيرد.

 1. نامه اول درخواست جمعيت توان يابان براي زمين معوض بود كه مقرر شد شهرداري پيشنهاد خود را درخصوص رايگان كردن پروانه و نيز تملك زمين اعلام كند.
 2. نامه بعدي پيشنهاد كميسيون خدمات شهري براي رفع مشكلات بوستان ارم و بوستان مردم بود كه در بازديد كميسيون احصاء شده بود. پيشنهاد در صحن قرائت شد.
 3. نامه بعدي درخصوص تقاضاي خانم صلواتيان مالك واحدي از برج جهان نما بود كه از آقاي بطحايي خريده ولي به دليل ساخت و ساز آقاي بطحايي در ملك مجاور، به اين واحد مشرفيت پيدا كرده و اين پرونده در كميسيون نظارت مطرح شده بود و تقاضا به شهرداري براي اعلام نظر ارجاع شد.
 4. نامه بعدي مجدداً گزارش كميسيون خدمات شهري درخصوص جلسه مربوطه در رابطه با نرم افزار تاكسي راني بود كه در صحن قرائت شد.
 5. نامه بعدي درخصوص نامه خانم ملك زاده بود كه قبلاً در كميسيون نظارت مطرح شده بود و مقرر شد نامه به ثبت ارسال شود.
 6. نامه بعدي درخواست تاييديه براي اقاي شهبازي بعنوان ذيحساب دوم بود كه نامه به كميسيون بودجه ارسال شد.
 7. اين نامه درخصوص واگذاري مكان به پايگاه شهيد مقصودي بود. اين مكان در خيابان جواديه، كوچه نادر بيگي پلاك 5 در دو طبقه با زير بناي 130 متر است. نامه جهت ارسال قرارداد، مدت قرارداد، مبلغ اجاره و غيره به شهرداري برگشت داده شد. به استناد ماده 14 قرارداد بايد نوشته و فقط براي تاييد به شورا ارسال گردد.
 8. نامه بعدي از طرف صحن شوراي عالي استانها درخصوص تبريك رويداد 2018 بود.
 9. نامه بعدي بررسي صورتجلسات 36 و 37 كميته انطباق بود.
 10. نامه بعدي درخصوص تعيين میزان تامين اعتبار از طرف كميسيون سرمايه گذاري براي پروژه هاي ساختماني ساختمان پزشكان و ترانه همدان سالار عقيلي بود كه به شهرداري ارسال شد.
 11. نامه بعدي درخصوص كارت بليط الكترونيكي تاكسي ها بود كه در كميسيون خدمات شهري بررسي شده بود و مقرر شد رئيس سازمان تاكسي راني براي ارائه توضيحات بيشتر در صحن حاضر شود.
 12. نامه بعدي نامه شهرداري درخصوص عدم نياز كاربري هاي عمومي بود كه در كميسيون عمراني مطرح و مقرر شد متن نامه براي همه اعضاء ارسال شود.
 13. نامه بعدي درخصوص درخواست معتمدين ولايت مدار براي ايجاد پارك و فضاي اطراف تپه پيسا بود كه مقرر شد كاربري فضاي سبز آن در كار گروه معماري و شهرسازي پيگيري شود و ضمناً شهرداري اولويت تملك املاك منطقه را در بودجه 98 در نظر بگيرد.
 14. نامه بعدي درخصوص تاسيس دفتر نمايندگي وزارت خارجه در تالار معلم بود كه مقرر شد در كميسيون فرهنگي بررسي شود.
 15. نامه بعدي درخصوص مساعدت به ورزشكاران، قهرمانان، مربيان و داوران اعزامي به مسابقات جاكارتا بود كه مقرر شد نامه جهت ارائه پيشنهاد به شهرداري ارسال شود.

 

جمعه 30 شهریور 97

امروز درخصوص برنامه های کمیسیون در سال آتی جلسه ای با حضور دبیر و کارشناس کمیسیون در محل دفتر داشتم.

امروز عصر نیز درخصوص هماهنگی و برنامه ریزی کارهای کمیسیون با خانم ترکمان جلسه داشتم.


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری