آوا 5-2: با روند کار فعلی، پارک ولایت قبل از فصل بارندگی کامل نخواهد شد
نسخه چاپی

روزنوشت هاي آرمان و اميد - سال دوم - هفته پنجم - رضوان سلماسي - 21 مهر تا 28 مهر 97

دوستان عزیز و همراهان گرامی

مجموعه روزنوشتهای سال دوم کارم در شورا را، هر هفته تقدیم شما میکنم تا بتوانید با اطلاع از وقایع داخل شورا راهنمائی برای بهبود عملکرد من و شورای شهر باشید.

شهروندان گرامی

من امیدوار هستم که مجموعه این نوشته ها بتواند ابعاد دقیق تری از عملکرد شوراها را نشان دهد و چراغ راهی باشد برای تمام فعالین عرصه مدیریت شهری. لذا از تمام صاحب نظران دعوت میکنم که در این راه ما را یاری کنند. من و مجموعه همراهم همواره پذیرای نظرات و پیشنهادات شما در رابطه با مدیریت شهر هستیم.

 

شنبه 21 مهر 97

امروز اولین جلسه رسمی درخصوص مراحل پیشرفت پیوست نگاری فرهنگی در محل سازمان فرهنگی و اجتماعی برگزار شد. قبلاً جلساتی در دفتر مطالعات و یک جلسه با حضور اساتید جهاد دانشگاهی تهران در محل تالار قرآن و نیز یک جلسه دیگر در کمیسیون در این رابطه برگزار شده بود. ظاهراً منطقه 1 شهرداری که قرار بوده یک طرح و پروژه را بابت پیوست نگاری به مشاور بدهند نسبت به انجام آن علاقه ای نداشتند که مقرر شد حتماً از آن در این رابطه کتباً سوال شود.

موضوع اصلی قابل بحث، عدم داشتن یک دستورالعمل مشخص بود. گرچه دستورالعملی قبلاً تدوین شده بود ولی مشکلات زیادی داشته و علی رغم پیگیری ها هنوز تعیین تکلیف نشده است. با توجه به بحث آموزش نیروها مقرر شد مجدداً درخصوص معرفی یک نفر در سازمانها، مناطق و معاونت ها بعنوان کارشناس مسائل فرهنگی، اجتماعی و ورزشی که رابط پیوست نگاری هم باشد پیگیری گردد.

امروز جلسه ای با آقای فتحی نسب شهردار منطقه1 درخصوص مسائلی که قبلاً با ایشان مطرح شده و هنوز نتیجه نگرفته بود صحبت داشتم.

امروز جلسه ای در محل سالن شهدای استانداری درخصوص طرح ملی گفتگوی خانواده و بعد از ظهر با حضور دکتر ابتکار برگزار شد. دکتر نقدی درخصوص مسائل مربوط به همدان بحث هایی را مطرح کردند. من تنها یک ساعت از جلسه را حضور داشتم.

امروز خانم سهیلی رئیس هیات ورزشی نابینایان در دفتر کمیسیون حضور داشتند و آقای قراباغی نیز بودند. با توجه به موفقیت ورزشکاران پارا آسیایی همدان با کسب 4 مدال طلا در رشته دو و میدانی نابینایان و 1 مدال برنز در رشته جانبازان معلولین و با توجه به بازگشت این قهرمانان در روز دوشنبه به همدان هم درخواست جایزه و هم بنر داشتند. مقرر شد بنر آماده شود ولی درخصوص جایزه قرار شد نامه در صحن شورا مطرح و نظر اعضاء جویا شود.

امروز کمیته آموزش شهروندی با بحث تکمیل دستورالعمل اجرایی کمیته آموزش شهروندی در محل سازمان فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

امروز در جلسه هیات اجرایی حزب شرکت کردم. البته چون ساعت آن با ساعت کمیته آموزش شهروندی تداخل داشت کمی دیر رسیدم.

 

یکشنبه 22 مهر 97

صحن شورا: در ابتدا گزارش آقای بادامی و گردان که در روز شنبه به اتفاق شهردار در تهران حضور داشتند، مطرح شد. ظاهراً در همایش شورای اسلامی شهرداریهای کلان شهرها مقرر شده است که شورای مراکز استانها و کلان شهرها هم در آن حضور داشته باشند. این همایش یک روزه و به میزبانی همدان در روز اول آذر برگزار میگردد. ضمناً قرار شد دبیرخانه اجرایی برنامه تشکیل شود. موارد زیر نیز در جلسه بحث شد:

 • در واگذاری انشعاباتی که در سال گذشته مقرر شده بود که بصورت سه ساله واگذار شود، بررسی شود اگر ملک قابلیت تثبیت دارد انشعاب دائمی گردد.
 • موضوع دوم درخصوص مشخص کردن میزان حقوق اعضاء در سایت شورا بود.
 • اعلام شد که تعدادی از مسئولین دفاتر استانداری توسط نیروی ضد انقلاب تخلیه اطلاعاتی شدند که در صورت تکرار حتما برخورد خواهد شد.
 • سازمان بازرسی استان اعلام کرده درصورت برگزاری مناقصه تامین نیروی انسانی سد معبر و رفع تخلفات شهرداری کارکنان شرکت ملبس به لباس فرم همراه با درج اطلاعات مورد نیاز باشند. گواهینامه صلاحیت متناسب با کار برای این افراد از مراجع ذیصلاح اخذ گردد و نوع تخلفات و نحوه مجازات در قراردادها قید گردد.
 • آقای بادامی نیز برخی از نتایج جلسات مشترک بین مدیران دیوان عدالت و شورای عالی استانها را اعلام کردند.

در پایان آقای قراباغی درخصوص همایش هتلداران که در تهران در محل هتل اسپیناس برگزار شده بود گزارشی را ارائه کردند. در این اجلاس نقش همدان بسیار پر رنگ دیده شده است. مجری و بخشی از نمایش افتتاحیه اجلاس وزرای گردشگری در این مراسم به نمایش گذاشته شده بوده و نیز آقای شیروانی نماینده هتل داران همدان به دریافت لوح نائل شده بودند. موضوع اصلی جلسه بحث تقویت صنعت گردشگری ایران بعنوان راه برون رفت از مشکلات اقتصادی مطرح شده بوده است.

درخصوص نامه ها:

نامه اول: درخواست شهرداری برای مجوز فروش و واگذاری بخضی از ملک خود واقع در جولان 12 متری فاضل که قبلاً خریداری شده بود ولی به دلیل تغییرات بوجود آمده قصد واگذاری آن را به مالک باقیمانده ملک داشت و ارزش آن در حدود 74 میلیون اعلام شده بود. با استناد به بند 14 ماده 80 با پیشنهاد شهرداری موافقت شد.

نامه دوم: درخصوص ملک آقای رضایی مهر بود که قبلاً چند بار در صحن مطرح شده بود و شهرداری قصد تهاتر دو بخش متفاوت از یک ملک را دارد که هم اکنون در معبر شهرداری قرار دارد. این ملک به دلیل کاربری باغ اجازه تفکیک نداشته و فقط همین دو بخش آن در معبر قرار گرفته که حدود 900 متر است. به کمیسیون بودجه مجدداً برای بازدید از ملک فرستاده شد.

نامه سوم: این نامه درخصوص ملکی است که معبر آن به تعیین تکلیف نامه قبلی مربوط میشود. بنابراین مقرر شد بعد از تعیین تکلیف نامه قبلی این نامه بررسی شود.

نامه چهارم: درخصوص مصوبات کمیسیون معماری و شهرسازی و در رابطه با ارزش محاسباتی سال 98 بود که برخی از بندهای آن به شرح زیر است:

 • معرفی آقای رحیمی فر بعنوان ناظر شورا در مباحث کارشناسی ارزش محاسباتی؛
 • برگزاری هر دو هفته یکبار جلسات ارزش محاسباتی؛
 • در معابر مرز محلات به دلیل رونق اقتصادی دو طرف خیابان از قیمت گرانتر استفاده شود؛
 • از خرد کردن قیمت معابری که یکسان است خودداری شود.

نامه پنجم: پاسخ نامه فرمانداری به مصوبات شورا بود که قرائت شد و مقرر شد نامه هایی که مورد اشکال هستند برای بررسی به کمیسیون نظارت ارسال گردد.

نامه ششم: درخصوص تمدید قرارداد ساختمان ملکی شهرداری بصورت رایگان برای جامعه توانمندان بود که قبلاً کمیته انطباق آن را رد کرده بود (ملک ابتدای رکنی) و دوباره رای گیری و با پیشنهاد شهرداری در نامه موافقت شد.

نامه هفتم:  نامه مسابقات پارا آسیایی بود که با نظر مساعد اعضاء نامه به شهرداری ارسال شد تا در خصوص مبلغ جایزه اعلام پیشنهاد گردد.

امروز در جلسه کمیسیون ماده 7 هم بررسی نامه ها و هم بازدید میدانی داشتیم.

امروز در پایان جلسه کمیسیون گردشگری و سرمایه گذاری شرکت کردم. مدیر شرکت سیاحتی علیصدر نیز در جلسه حضور داشتند.

امروز جلسه فراکسیون درخصوص مشکلات سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری برگزار شد.

 

دوشنبه 23 مهر 97

امروز جلسه ای با آقای پیام حیدری درخصوص روند ورزش فوتبال در دو بخش محلات و لیگ داشتم.

امروز در بازدید کمیسیون عمرانی با موضوع پارک ولایت شرکت کردم. متاسفانه نتیجه مناسب و خوبی تاکنون از روند کار عمرانی این پروژه به چشم نمیخورد بجز آسیب فراوان. به نتیجه رسیدن این بخش از پارک قبل از شروع بارندگی همدان بعید به نظر میرشد.

امروز یک جلسه تخصصی به میزبانی هیات اسکواش و با حضور نماینده حراست و حقوقی اداره کل تربیت بدنی، نماینده سرمایه گذار کورت اسکواش، نماینده حقوقی هیات، نماینده حقوقی شهرداری و معاونت ورزشی شهرداری درخصوص تعیین تکلیف قرارداد کورت شهرداری داشتیم.

امروز در مراسم روز عصای سفید که در محل تالار فجر همدان و با مشارکت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری برگزار شده بود شرکت کردم. به همین دلیل موفق شدم تا پایان جلسه کمیسیون معماری حضور داشته باشم.

 

سه شنبه 24 مهر 97

امروز صبح درکمیسیون بودجه برنامه بازدید داشتیم و در رابطه با پرونده ها از دو منطقه بازدید بعمل آوردیم.

امروز کمیسیون فرهنگی با 5 موضوع انجام پذیرفت:

 1. بررسی طرح هفته نامه الوند جهت مشارکت در برگزاری جشنواره عکس شهروندی که با نظر مساعد اعضاء به سازمان ارجاع شد.
 2. بررسی درخواست خانم پیرو درخصوص واگذاری فرهنگسرا جهت آموزش المان سازی از مواد بازیافتی که مقرر شد طرح خود را برای بررسی به سازمان ارائه نمایند.
 3. بررسی گزارش تیم لیگ فوتبال شهرداری که در حال حاضر وضعیت خوب و به سامانی در جدول نداشته و ضمناً هنوز هیچ مبلغی ورزشکاران و مربیان درخواست نکرده اند.
 4. پیشنهاد بودجه سال 98 کمیسیون که مقرر شد به کمیسیون بودجه برای بررسی ارائه شود.
 5. بررسی ایجاد کمیته های تخصصی زیر مجموعه کمیسیون و نیز پیشنهادات اعضاء درخصوص پیشنهاد آقای کاووسی برای فرهنگسراها.

امروز از ساعت 12 تا 14 در دفتر کمیسیون دیدار مردمی داشتم.

جلسه صحن شورا: امروز سه نطق پیش از دستور داشتیم.

آقای بادامی درخصوص اصلاحیه مالیات بر ارزش افزوده، لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداریها و دهیاریها، طرح مدیرت جامع شهری، طرح درآمد پایدار شهری، و صورتجلسه مصوبات بازآفرینی با تعهدات متقابل بین شهرداری و وزارت راه صحبت کرد. آقای عسگریان درخصوص مشکلات شهرداری منطقه 3 و تعیین تکلیف مدیر منطقه 3 صحبت کرد و آقای قراباغی درخصوص اجلاس جهانی گردشگری به میزبانی شرکت علیصدر و لزوم همکاری و مشارکت شورا و شهرداری در اجرای آن صحبت کرد. ضمناً مقرر شد درخصوص ساختار، کادر سازی و بررسی عملکرد مدیران و مدیریت منابع انسانی شهرداری یا از طرف شورا طرح برای اجرا آماده شود و یا شهرداری لایحه بدهد.

7 نامه نیز مطرح شد:

 • نامه آقای رضایی مهر که در کمیسیون نظارت بررسی شده بود اعلام شد که این ملک قبلاً توسط شهرداری خریده شده بود که مالک طرح دعوی درخصوص قرارداد کرده و شهرداری محکوم شده و الان جدا از رای دادگاه تصمیم دارند برای رفع مشکل به مالک زمین معوض بدهند (ملک در حصار شمسعلی ورودی شهرک بهشتی از بلوار امیدیه است). ظاهراً در روز چهارم قرارداد این تملک مصوب نشده بوده است. چون کار از مصادیق اجرایی است و شهرداری راساً میتواند خودش اقدام و پیگیری نماید و در صورت عقد قرارداد جدید برای آن از شورا رای بگیرد.
 • اخذ مجوز فروش شاهجوی متروکه واقع در شهرک فرهنگیان بلوار بهنامجو بود که برابر الحاق به ملک مجاور زمین اتفاق می افتد، به قیمت 44 میلیون، و چون بحث واگذاری دارد مقرر شد خود شهرداری انجام دهد.
 • نامه بعدی درخصوص تعدیل و تجدید نظر در نرخ پیمانهای شهرداری درخصوص پرونده ها بود که با توجه به افزایش نرخ ارز باعث ایجاد مشکلاتی برای پیمانکاران و در اینده برای شهرداری خواهد بود. با این نامه مخالفت شد و فقط سه رای موافق داشت چون این کار در حوزه اختیار شورا نیست.
 • نامه بعدی درخصوص مصوبات هیات چهار نفره در نظام مهندسی برای نقشه ساختمانی بود که ظاهراً نظام مهندسی در این رابطه همکاری ندارد.(به علت تعداد زیاد مهندسین و کاهش درآمد آنها) در حالیکه این مصوبه درخصوص جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز است که میتواند درآمد جدیدی حتی کم برای مهندسین داشته باشد. پیشنهاد شد به ستاد بازآفرینی اعلام شود که این مصوبه از طرف ستاد بازآفرینی در اسرع وقت به ارگانهای مربوطه ابلاغ شود.

 

25، 26،27 مهرماه

اين سه روز براي مشكل پزشكي مادرم تهران بودم (بيمارستان دي).

 

جمعه 27/7/97

امروز عصر به همدان برگشتم  و از نمايشگاه دائمي بازديد كردم. در اين نمايشگاه سازمان فناوري شهرداري نيز غرفه داشت كه چون دير رسيدم رفته بودند ولي همكاران مشاركتي آنها در خصوص نرم افزار طرحي كار كرده بودند كه ميتوانست براي آموزش شهروندي موثر باشد. مقرر شد جلسه اي با آنها گذاشته شود.

امشب بازديدي از نمايشگاه گل و گياه بنفشه آفريقايي كه با مشاركت سازمان در محل فرهنگسرای عين القضات برگزار شده بود براي عرض خسته نباشید داشتم.

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری