آوا 8-2: شهرداری همدان در مجمع سازمانهای جهانی گردشگری عضو شد
نسخه چاپی

روزنوشت هاي آرمان و اميد - سال دوم - هفته هشتم - رضوان سلماسي – 12 آبان تا 19 آبان 97

دوستان عزیز و همراهان گرامی

مجموعه روزنوشتهای سال دوم کارم در شورا هر هفته تقدیم شما میکنم تا بتوانید با اطلاع از وقایع داخل شورا راهنمائی برای بهبود عملکرد من و شورای شهر باشید.

شهروندان گرامی

من امیدوار هستم که مجموعه این نوشته ها بتواند ابعاد دقیق تری از عملکرد شوراها را نشان دهد و چراغ راهی باشد برای تمام فعالین عرصه مدیریت شهری. لذا از تمام صاحب نظران دعوت میکنم که در این راه ما را یاری کنند. من و مجموعه همراهم همواره پذیرای نظرات و پیشنهادات شما در رابطه با مدیریت شهر هستیم.

 

شنبه 12 آبان 97

امروز جلسه ای با اعضای هیات مدیره سمن بهشت پناه داشتم. قبلاً هم در مراسم های این تشکل مردمی شرکت داشتم. کار اصلی این تشکل حمایت از دانش آموزان مستعد و بی بضاعت است و درخصوص مسائل خانوادگی نیز حمایت هایی از طرف مجموعه صورت میگیرد. سال گذشته 9 نفر از دختران تحت پوشش در دانشگاههای سراسری کشور قبول شدند. با توجه به فعالیت این مجموعه در دو بخش دختران و پسران و نیز کمک به توانمندسازی در آن مجموعه و کار آفرینی برای آنها، نیاز مشخص و مبرم به یک فضای مناسب و اختصاصی دارند که در حال حاضر فاقد آن میباشند و یکی از مدارس غیر انتفاعی در این زمینه (تشکیل جلسات و کلاسها) با تشکل مزبور همکاری میکند. خانمها عفراتی، دکتر نویسا مهرداد و خانم چاردولی از اعضای هیات مدیره هستند.

امروز جلسه ای در دفتر خانم دکتر زارعی مدیر کل امور کتابخانه های استان درخصوص طرح و برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی  که از 19 تا 24 آبان ماه است برگزار شد. در این جلسه رئیس سازمان فرهنگی نیز شرکت داشتند و قرار بر همکاری مشترک در هفته فوق صورت گرفت.

جلسه کمیته آموزش شهروندی از ساعت 30/4 در محل دفتر سازمان فرهنگی برگزار شد. با توجه به پاسخ سازمانها و مناطق شهرداری درخصوص اولویت های آموزش شهروندی و نیز هزینه کرد بودجه آموزش شهروندی خود که بصورت مشخص در راستای اهداف کمیته نبود مقرر شد در هفته آینده برای ارائه توضیحات کامل درخصوص وظایف کمیته آموزش شهروندی، نحوه انتخاب و نگارش اولویت های آموزش شهروندی هر سازمان یا منطقه و بررسی عملکرد بودجه آموزش شهروندی مجموعه های مذکور جلسه ای با محوریت کمیسیون فرهنگی در شنبه آینده برگزار گردد. ضمناً مقرر شد دستورالعمل کمیته برای تصویب به شورا ارسال گردد.

امروز جلسه ای در دفتر شهردار درخصوص شورای اجتماعی محلات و دلایل عدم شروع مصوبه مذکور داشتم. مقرر شد که تا قبل از پایان هفته مورد مذکور با رئیس سازمان مطرح و موضوع تعیین تکلیف شود.

 

یکشنبه 13 آبان 97

صحن شورا؛

بجز نامه ها موارد زیر در جلسه کمیسیون صحبت شد:

 • خانم نورالله زاده پیشنهاد داد که شورا بر عملکرد دستگاههای مختلف نظارت داشته و مشکلات مردم را بررسی و جهت رفع مشکلات فوق از مسئولین ذیربط در صحن شورا دعوت بعمل آید.
 • ضمناً به دلیل تغییر هر ساله لباس دانش آموزان مدارس و عدم امکان تهیه آن برای برخی از دانش آموزان موضوع برای اطلاع و تصمیم گیری مناسب به آموزش و پرورش تذکر داده شود.
 • آقای قراباغی ضمن تشکر از اعضای شورای شرکت کننده در بازدید پروژه های شهر قزوین، درخصوص عضویت شهرداری در مجمع سازمانهای جهانی گردشگری به شهرداری تبریک گفت. آقای صوفی عنوان کردند همدان بعنوان شهر جهانی ابن سینا مطرح و در حال حاضر شهرداری عضو مجمع شهرداری شهرهای آسیا، مجمع شهرداریهای جاده ابریشم، شهرهای تاب آور و نیز عضو سازمان جهانی گردشگری است، و درخصوص دفتر وزارت امور خارجه بیان کردند که شهرداری تا 5 سال برای مجموعه فوق دفتر اجاره کرده و بعد از آن برای آنها دفتر می سازد.
 • آقای عسگریان درخصوص پیشنهاد استقرار ایستگاه راه آهن در پایانه مسافربری همدان بیان کردند این استقرار در بافت شهر مشکل ایجاد خواهد کرد و بهتر است در کنار فرودگاه ایجاد شود. به نظر میرسد که قبلاً مقرر شده بود ایستگاه مذکور از میدان فرودگاه تا پایانه مسافربری بصورت تونل زیر زمینی باشد و هزینه ای بالغ بر 60 میلیارد در زمان تصویب پروژه برای آن در نظر گرفته شده است و تنها با ایجاد تونل استقرار در پایانه موافقت شده است؛ اما درحال حاضر پیشنهاد ریل گذاری در سطح زمین است. پیشنهاد شد طی نامه ای اعلام مخالفت اعضای شورا به مسکن و شهرسازی و وزارت راه اعلام گردد.
 • در رابطه با مجموعه شهربازی ....................... (این موضوع محرمانه مطرح شد).
 • درخصوص الکترونیک کردن کارهای شهرداری اعلام شد مقرر شده با شرکت مهیا در این خصوص جلسه ای برگزار شود که مسئولیت آن با آقایان یوسفی و طهماسبیان است و ضمناً برای خرید سرور هماهنگ شود. درخصوص پروژه های شهرداری ......................... (این موضوع هم محرمانه مطرح شد).
 • درخصوص پروزه های شهرداری منطقه 3 نیز اعلام شد درخصوص تعیین تکلیف 36 هکتاری منطقه، تنها توافق با 2 مالک باقیمانده و ضمناً پروژه های روکش رودخانه ها درحال انجام است و هینطور ورودی شهر نیز فعال شده است (شهردار اعلام کرد).

نامه ها:

 1. نامه اول درخصوص درخواست جابجایی اعتبار از پروژه بازسازی ابنیه و بازارچه ها و مراکز تحت پوشش برای ساماندهی مشاغل مزاحم به مبلغ 45 میلیون تومان بود. این جابجایی برای انتقال بازار پرندگان و ماکیان از محل خیابان اکباتان به کنار ترمینال درخواست شده بود. این موضوع در کمیسیون عمرانی مطرح و موافقت شده بود و موضوع با 3 رای مخالف مصوب شد، اگرچه اعلام شد که در اصلاح و تعمیم بودجه شهرداری میتواند تا 10 درصد سرفصل برنامه در یک وظیفه را جابجا کند ولی ماقبل از آن باید مصوبه بگیرد.
 2. درخصوص نامه اولویت بندی عرض معبر، نامه در کمیسیون معماری مطرح و مقرر شد پیشنهادات کمیسیون به شهرداری ارسال و بعد از آن انجام تغییرات لازم برای رای گیری به صحن شورا ارسال شود.
 3. صورتجلسه  46، 47 و 48 که توسط فرمانداری ارسال شده بود قرائت شد. یکی از موارد صورتجلسه درخصوص اعلام مغایرت ها در دستورالعمل کمیسیون نامگذاری بود.
 4. نامه بعدی درخصوص پیشنهادات کمیسیون معماری و شهرسازی برای ادامه کار بوستان ولایت بود که مقرر شد پیشنهادات به شهرداری ارسال شود.
 5. نامه بعدی درخصوص عقد قرارداد با مشاور ذیصلاح برای بررسی الحاق روستاها به شهر همدان توسط کمیسیون معماری بود. ظاهراً بجز 4 روستای قبلی چندین روستای دیگر نیز در دستور کار قرار دارند. با توجه به اینکه مشاور طرح جامع نه وضعیت فعلی شهر همدان را اعلام میکند و نه به سوالات مطروحه پاسخ میدهد، به پیشنهاد شهردار قرار شد یک جلسه صحن به دعوت از مشاور طرح و جامع در صحن شورا برای ارائه پاسخ به اعضاء اختصاص یابد.
 6. درخصوص اساسنامه باشگاه مقرر شد موضوع در كميسيون مشترك فرهنگي، بودجه و حقوقي بحث شود.

 

دوشنبه 14 آبان 97

امروز صبح درخصوص برنامه هاي مشاركتي آقاي شير محمدي كه تخصص عكاسي دارند با شهرداري و نيز مشكلات كاري ايشان ساعتي را به گفتگو نشستيم.

امروز جلسه كميسيون معماري و شهرسازي با موضع نحوه سابقه دار كردن املاك مسكوني فاقد سابقه در كميسيون ماده 100 بررسي شد.

امروز جلسه اي درخصوص مباحث فرهنگي و هنري مخصوصاً در رابطه با موضوع كتاب و كتابخواني با حضور مديركل ارشاد و همكارانشان، نماينده امور كتابخانه ها، پرسنل سازمان سيما و منظر و سازمان فرهنگي و اجتماعي در محل دفتر معاونت خدمات شهري برگزار شد.

امروز جلسه كميسيون حقوقي با موضوع بازديد از پروژه ايجاد پاركينگ برج سينا درخصوص رسيدگي به شكايت شهروندان از روند انجام پروژه مذكور برگزار شد. ساكنين محله نزديك به پروژه پاركينگ به علت عدم بازگشايي معبر 12 متري مورد نياز پروژه براي تردد ماشين ها و معبر 6 متري ديگري كه در حال حاضر تردد اهالي و همچنين ماشين هاي سنگين حمل نخاله و ماشين بونكر سيمان از آن صورت ميگيرد و مشكلات عديده حاصل از اين موضوع به اعضاي شورا شكايت كرده بودند.

امروز در كميسيون ماده 7 به بررسي درخواست هاي قطع اشجار و نيز هرس درختان پرداختيم. بعد از پايان كميسيون ماده 7 جلسه كوتاهي با آقاي علي ضمير درخصوص برخي درخواست هاي مردمي در حوزه خدمات شهري داشتم.

 

سه شنبه 15 آبان 97

جلسه كميسيون بودجه با موضوع بررسي نامه ها برگزار شد.

امروز جلسه كميسيون فرهنگي با موضوع بررسي نامه ها و بررسي طرح مديريت فرهنگسراها برگزار شد. طرح كميسيون درخصوص مديریت فرهنگسراها قرائت شد و با نظر مساعد براي تصويب به صحن ارسال شد. درخصوص حق الزحمه مشاوران و ميهمانان دانشگاهي كميته آموزش شهروندي مقرر شد قانون پرداخت آن كه در اختيار شهرداري است اعلام گردد. در رابطه با اساسنامه باشگاه ورزشي نيز با توجه به آيين نامه سازمان فرهنگي و اجتماعي كه تنها درخصوص ورزش هاي همگاني و ايجاد زير ساخت هاي آن به شهرداري مجوز فعاليت داده، مقرر شد با توجه به هزينه كرد مبالغ متفاوتي در حوزه معاونت ورزشي موضوع در يك كميسيون مشترك فرهنگي، حقوقي و بودجه بررسي گردد. ساير برنامه هاي نوسازي نيز بررسي و متناسب با درخواست ها اعلام نظر شد. درخصوص تفاهم نامه هاي ارسالي شهرداري به كميسيون يا ادارات كار و رفاه اجتماعي و فني و حرفه اي و اداره كل ارشاد و آموزش و پرورش مقرر شد تفاهم نامه ها جهت بررسي و اعلام نظر در اختيار اعضاء قرار گيرد.

امروز از ساعت 12 الي 14 در محل دفتر كميسيون ديدار مردمي داشتم.

امروز جلسه اي با آقاي صادقي درخصوص بررسي بودجه 12/6 سازمان فرهنگي و رديف هاي مرتبط با موضوعات فرهنگي ساير سازمانها و مناطق شهرداري همدان داشتم.

صحن شورا:

 1. نامه مربوط به ملكي در بخش پاييني پل رسالت و مجاور آموزش رانندگي بيستون بود كه قبلاً مورد بازديد كميسيون بودجه قرار گرفته بود. ظاهراً در سال 80 يك متراژ 24 متر مربعي كه معبر متروكه بوده در اختيار ملك مجاور معبر از شهرداري قرار ميگيرد و در حال حاضر بعلت 75 متري شدن معبر دوباره بايد توسط شهرداري تملك شود. اعلام شد چون تملك آن در ديون 97 ديده شده خريد مجدد آن در اختيار شورا نيست.
 2. نامه دوم بررسي صورتجلسه هاي شماره 49 و 50 فرمانداري درخصوص مصوبات شورا بود.
 3. اين نامه درخصوص پيشنهاد ساعات حق الجلسه مشاورين توسط دفتر مطالعات بود كه براساس مدرك و سقف حداكثر 170 ساعتي ماهيانه مشاوران تعيين شده بود كه مورد موافقت قرار گرفت.
 4. اين نامه درخصوص لغو تفويض اختيار هزينه كرد كل يا بخشي از اعتبارات ماده 16 و 17 به شهرداران كه توسط مديركل دفتر برنامه ريزي و بودجه كشور به مديران دفاتر امور شهري و شوراي استانداري ارسال و از آنجا جهت اطلاع به شورا ارسال شده بود.
 5. نامه بعدي درخصوص تخصيص بودجه به شوراي شهرستان به ميزان 2 درصد اعتبار مصوب شوراي شهر بود كه توسط رئيس شوراي شهرستان همدان به شورا ارسال شده بود كه مورد موافقت قرار گرفت.
 6. نامه بعدي درخصوص درخواست پيمانكاران طرح هاي عمراني در تخفيفات شهرداري بود كه پيشنهاد گرديده بود در اعلام تخفيفات تنها موضوع پرداخت نقدي لحاظ نگردد و اين تخفيفات شامل تهاترها هم باشد. با درخواست شهرداري موافقت شد.
 7. نامه بعدي درخصوص شهرداري براي مشاركت در مراسم اهداء جوايز پياده روي هفته نيروي انتظامي براي 40 نفر و هر نفر به مبلغ يك ميليون ريال از هزينه كرد ماده 16 و 17 بودجه شهرداري بود كه موافقت شد.
 8. نامه بعدي درخصوص معافيت جريمه هفت ميليون توماني ماده 100 يكي از شهروندان بي بضاعت همدان بود كه مقرر شد به شهرداري اعلام شود در صورت موافقت از محل ماده 17 كمك مالي به ايشان داشته باشد.

 

چهارشنبه 16 آبان 97

امروز عصر جلسه ديگري درخصوص بررسي بودجه آموزش شهروندي مناطق و سازمانهاي شهرداري با آقاي صادقي داشتم.

 

پنجشنبه 17 و جمعه 18 آبان 97

شهادت حضرت امام رضا

 

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری