حکیمی‌پور: هزینه اداره کشور با نبود پیوند منطقی بین مجلس و حزب سنگین‌تر می‌شود
نسخه چاپی

دکتر احمد حکیمی پور در همایش فصلی خانه احزاب به ایراد سخنرانی پرداخت.

«احمد حکیمی پور» روز پنج شنبه در همایش انتخابات خانه احزاب ایران با رویکرد نقش احزاب در انتخابات درباره هدف از برگزاری همایش گفت: هدف از این همایش در دو بخش خلاصه می شود اول پی گیری و جا انداختن نظام انتخاباتی حزبی و دوم احیا و استقرار میز نظارت خانه احزاب در ستادهای انتخابات.

وی ادامه داد: درباره بخش دوم یعنی فعال کردن میز انتخابات در ستادهای انتخاباتی برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس همکارم علی اکبر مرتضوی کیاسری نکات لازم را در وقت خود به اطلاع خواهد رساند اما درباره بخش اول هدف این همایش ارتباط بین نظام حزبی و نظام انتخاباتی در کشور است هرچند کارهای خوبی در این چند سال در حال شکل‌گیری بوده که آخرین مورد آن قانون جامع انتخابات کشور است که در مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: این اقدامات به رغم اینکه امیدواری زیادی بین کنشگران سیاسی ایجاد کرده بود متاسفانه هنوز به فرجام  نرسیده است و امیدواریم این گام هرچند ابتدایی و در عین حال بسیار مهم به مرحله عملی خود نیز نزدیک شود.

دبیرکل حزب اراده ملت خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است تا زمانی که نهاد انتخابات و نظام حزبی در کشور ما به یک پیوند ثمربخش و معنی‌دار در چارچوب قانون نرسد و به یک هویت واحد نرسیم از شکل‌گیری مجلس و دولت کارآمد روزبه‌روز بیشتر فاصله خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: در تاریخ سیاسی کشورمان بیش از یکصد سال است که مجلس و حزب داریم که در پیش و پس از انقلاب کارنامه های از خود بر جای گذاشتند ولی امروزه اگر بخواهیم به یک قضاوت کلی از کارکرد آنها برسیم متاسفانه به عبارتی به جز درختانی کم ثمر و یا حتی بی ثمر بر آنها نمی توان گذاشت.

حکیمی پور تاکید کرد: زمانی شجره قانون‌گذاری و تحزب پر بار خواهد بود که پیوند وسیقی بین آن دو ایجاد شود؛ امروزه در نبود این پیوند منطقی و ضروری هزینه اداره کشور روز به روز بیشتر و سنگین تر می شود و نظام بهره وری هم معیوب و ناقصی می نمایاند به نظر می رسد یکی از  راه های اساسی پایان دادن به معادله منفی بالابودن هزینها نسبت به فایده ها و دستاوردها در این ملک و ملت به حاکمیت و حکمروایی حزبی در بخش انتخاباتی نظام جمهوری اسلامی بر می گردد.

 وی افزود: خوشبختانه  ضرورت عینی و بستر سازی های قانونی لازم برای تحقق این مهم امروز بیش از هر زمان دیگری فراهم شده و لازم است با تصمیم گیری شجاعانه مجموعه ی نظام جمهوری اسلامی ایران، این سازوکار برای کشور فراهم شود چرا که با حزبی شدن انتخابات امکان سیاست ورزی شفاف، پاسخگو و برنامه محور بیش از پیش فراهم می گردد.

این فعال سیاسی ادامه داد: خیلی ها ایراد می گیرند که حزب واقعی در کشور نداریم یا احزاب مثلا چه کاری از دستشان بر می آید، در پاسخ باید گفت تا زمانی که نقش عینی و عملی احزاب در فرآیند سیاست ورزی و تولید و توزیع قدرت سیاسی که از طریق انتخابات اعمال می شود تعریف دقیق و قانونمند نشده باشد کار حزبی و تشکیلاتی غیر از هزینه و تلاش بی حاصل نخواهد بود.

حکیمی پور تاکید کرد: کافی است راه باز شود و نقش احزاب در چرخه قدرت و سیاست روشن و شفاف باشد و هر کنشگری بداند مسیر سیاست ورزی از مجرای تحزب می گذرد؛ آنوقت خواهیم دید که در این کشور هم احزاب واقعی و کار آمد چگونه خودنمایی خواهند کرد.

وی افزود: تجربه ای که دیگر کشورهای توسعه یافته سال های زیادی است در حکمرانی حزبی تجربه کرده اند، چرا باید در کشور ما اینقدر به تأخیر بیفتند در حالی که حمهوری اسلامی نظام متکی به آرای عمومی است و از طریق انتخابات اراده عمومی برای اداره کشور اعمال می شود و قانون اساسی هم کار حزبی را به سبت شناخته است. حال به پرسش همیشگی می رسیم احزاب در کجای ساختار سیاسی ایران جای دارند و کار ویژه آنها در کسب، حفظ و گسترش قدرت سیاسی چگونه تعریف شده است؟ امیدوارم در چنین نشست هایی پاسخ عملی و مناسب برای سوالات فوق به دست آوریم.

همایش سراسری خانه احزاب با عنوان «احزاب و انتخابات مجلس» امروز پنجشنبه یازدهم مهرماه در دو بخش انتخابات و پیوند احزاب با حضور نمایندگان قوا و شورای نگهبان در تالار همایش‌های وزارت کشور در حال برگزاری است.


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری