خشونت علیه زنان کاکرد آنان زا در زمینه های سیاسی،اجتماعی و اقتصادی جامعه به حاشیه می برد
نسخه چاپی

نشست خشونت علیه زنان به همت کمیته زنان حزب اراده ملت دفتر مشهد برگزار شد.

سومین نشست از سلسله نشست های #زنان_عصر_ما  با موضوع #خشونت_علیه_زنان به همت کمیته زنان حزب اراده ملت ایران دفتر مشهد در محل این دفتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حاما مشهد، این جلسه که خانم منصوره موسوی، جامعه شناس، مدرس دانشگاه و مترجم و همچنین جناب آقای حامد پنابادی، جامعه شناس، روزنامه نگار و عضو فعال اجتماعی حامای مشهد  در آن حضور داشتند در قالب #سخنرانی و #پرسش_و_پاسخ به بررسی تعریف و ابعاد خشونت علیه زنان در ایران و جهان پرداختند.
در بدو امر سحر حیدریان، مجری نشست به بیان تاریخچه نام‌گذاری ۲۵ نوامبر به روز «منع خشونت علیه زنان» و لزوم اهتمام به این معضل اجتماعی پرداخت.
سپس حامد پنابادی به بیان تعریف سازمان ملل از خشونت علیه زنان پرداخت و فاکتورهای موجود در این تعریف را بررسی کرد.
وی همچنین با تکیه بر نظریات آرنت و ماکس وبر ابعاد جامعه شناسانه خشونت را تشریح نمود.
در ادامه منصوره موسوی خشونت علیه زنان در ایران و چند نمونه بارز این امر را بیان نمود.
 وی همچنین به صورت خاص به بحث #خشونت_در_محیط_کار زنان تاکید و ابعاد آشکار و پنهان آن را توضیح داد. خشونتی که سعی دارد زنان را در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به حاشیه براند.
مقوله #ناامنی در جامعه با تکیه ویژه بر #طراحی_شهری در دو شاخه طراحی کالبدی و طراحی کارکردی، بحث دیگری بود که توسط پنابادی مطرح و بر ضرورت توجه بیشتر بر ایجاد امنیت برای زنان تاکید شد.
در نهایت کارشناسان جلسه به بیان دیدگاه های خود در زمینه راه کارها و سیاست های پیشگیرانه در زمینه بروز خشونت علیه زنان با تاکید ویژه بر بحث آموزش در مدارس و الگوهای تربیتی خانواده پرداختند.
علاوه بر این #قربانی_نکوهی و مقصر جلوه دادن فرد مورد خشونت قرار گرفته، به عنوان یکی از مهمترین عوامل بازدارنده در پرداختن به قربانیان خشونت مطرح شد.
پنابادی همچنین تاکید کرد وجود #تشکلهای_مدنی در زمینه آگاهی بخشی فرهنگی و رسیدگی به زنانی که مورد خشونت خانگی یا عمومی واقع شدند، نقش بسزایی در کاهش آسیب‌های ناشی از این عارضه اجتماعی دارد.
در پایان برخی از حاضرین در جلسه به ایراد نظرات، سوالات و ابهامات خود در زمینه تفاوت های جنسیتی زنان و مردان و سایر مصادیق خشونت پرداختند که با پاسخ ها و نظرات تکمیلی کارشناسان همراه شد.


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری