بیانیه حزب اراده ملت ایران(حاما) به مناسبت هفته محیط زیست
نسخه چاپی

بی شک سالهای اخیر را باید "سالهای تلخ تخریب محیط زیست ایران " نامید.

بسمه تعالی

بیانیه حزب ارداه ملت ایران به مناسبت هفته محیط زیست

((زمین برای همه مردم است و مالکیت و مسئولیت نگهداری آن بر عهده همه انسان هاست .مقام معظم رهبری ))

بی شک سالهای اخیر را باید "سالهای تلخ تخریب محیط زیست  ایران " نامید. سالهایی که توسعه صنعتی، تاوان سنگین نابودی بی سابقه را بر محیط زیست و منابع طبیعی ایران تحمیل ساخت.

تخریب،آتش سوزی،شکار غیر قانونی ،قطع اشجار و انقراض گونه های نادر گیاهی و جانوری ،خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و آلودگی هوا و نیز عواملی چون فرسایش خاک و کاهش حجم مخازن سدی و منابع آبی زیر زمینی  به نابودی محیط زیست و منابع طبیعی ایران انجامید .بررسی های کارشناسان با استناد به آمار و مقایسه تطبیقی روند گذشته و حال و نیز توجه به شاخص های بین المللی حاکی از آنست که شرایط زیست محیطی ایران نسبت به گذشته بدتر شده است.بطوریکه هم اکنون ایران یکی از 10 کشور تخریب کننده محیط زیست در جهان است که در نابودی جنگل ها رتبه ششم و در نابودی حیات وحش رتبه اول را داراست.

بطور کلی می توان گفت در کشور های در حال توسعه ،محیط زیست قربانی اصلی در مسیر توسعه غیر علمی است و ایران نیز بی نصیب از توسعه نا متقارن نمانده است.صدور مجوز اکتشاف نفت،توسعه تاسیسات نفتی،راه سازی،صنایع سنگین ،صدور مجوز حفر چاه و...همه به قیمت نابودی محیط زیست!

توجه به اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که صراحتاً فعالیت های تخریب کننده محیط زیست که غیر قابل جبران باشد را ممنوع ساخته است، ما را به این فکر وا میدارد که چرا و چگونه تا این حد نسبت به نابودی محیط زیست و منابع طبیعی بی تفاوت بوده ایم.

دقت در ابعاد مساله محیط زیست امروز کشور ،ما را برآن می دارد تا علاوه بر در نظر گرفتن نقش پر اهمیت آحاد جامعه در حفظ و حراست از منابع طبیعی ، تاکید بر لزوم تغییر نگرش مدیران و برنامه ریزان توسعه کشور،ارائه راهکار ها و ابزار مناسب در راستای مدیریت کارآمد و جامع محیط زیست چه در دولت و چه در بخش خصوصی ضروری تلقی کنیم.

در سالهای اخیر سازمان حفاظت از محیط زیست نه تنها نتوانسته است از شیب منفی نابودی طبیعت ایران بکاهد ،بلکه بر شتاب آن نیز افزوده است و این بدان دلیل است که در روند مدیریت کشور ملاحظات زیست محیطی در بحث توسعه رعایت نمی شود.

پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و شعار محیط زیست و در پی آن احیاء شورای عالی محیط زیست و تشکیل کارگروهای حفظ و احیاء منابع طبیعی اقدامات مثبتی صورت گرفت که لازم بود اما کافی نه.

حزب اراده ملت ایران با تاسی از اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی قلمداد میکند،و با تکیه بر لزوم مشارکت آگاهانه و فعال نهاد های واسطه قدرت بعنوان بخشی از بدنه اجتماعی در حفاظت و حراست از سرمایه های ملی ، با ارائه راهکارهای زیر به منظور حفظ و احیاء محیط زیست،مسئولانه خود و اعضاء را ملزم به ایفای نقش فعالانه در تحقق این مهم میداند.

راهکارهای مناسب در چهار سطح فردی،سازمانی،ملی و بین المللی در بندهای زیر بر شمرده می شوند:

1- تبدیل عادت های دوستدار محیط زیست به فرهنگ عمومی و جامعه پذیر کردن رفتار ها از طریق ارائه الگوهای صحیح تولید،توزیع و مصرف با استفاده از ابزار های آموزش همگانی از مدارس تا دانشگاهها و آموزش غیر مستقیم از طریق فیلم و سریال و امور فرهنگی متنوع

2- ترویج سبک زندگی دیجیتال با بهره گیری از ظرفیت های موجود

3-توجه به شرکتهای دانش بنیان هدفمند،و حمایت از کار آفرینی دوستدار محیط زیست و تاکید بر مسئولیت پذیری و کسب و کار متعهدانه

4-حمایت خاص از نهاد های مدنی فعال در حوزه محیط زیست

5-حمایت مالی دولت و بانک ها ،اختصاص یارانه و معافیت های مالیاتی از سوی دولت در راستای حمایت از فناوری های دانش بنیان برای گذار از اقتصاد وابسته به سوخت های فسیلی

6-جایگزینی وابستگی های اقتصادی با صنایع حامی محیط زیست و منابع طبیعی بویژه صنعت گردشگری

7- اصلاح سیستم حقوقی و قانونی بمنظور ایجاد ضمانت اجرای مناسب در برخورد با مخربین محیط زیست و منابع طبیعی بویژه کارخانجات و شرکتهای دولتی و شبه دولتی که سهم عمده ای در تولید آلاینده های زیست محیطی دارند

8-توجه به روند جهانی تخریب محیط زیست و همکاریهای منطقه ای و بین المللی و شناسائی فرصت ها و جذب منابع بین المللی در جهت مشارکت در پژوهش و توسعه فناوری

در پایان حاما اعتقاد دارد که جامعه بشری و دولت ها در حفظ و حراست از محیط زیست رسالتی عظیم بر دوش دارند که هیچ ملاحظه سیاسی،جناحی و ملی نباید مانع از تحقق ان شود و به نقل از ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی ))محیط زیست زینت و فضیلت نیست،بلکه ضرورت است)).

 

                                                                                             حزب اراده ملت ایران-خرداد 1394

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری