حکیمی پور: فساد ریشه نظام را می خورد
نسخه چاپی

مناظره میان احمد حکیمی پور و حسین الله کرم در دانشگاه تهران برگزار شد.

حسین الله کرم، رییس شورای هماهنگی حزب و الله و احمد حکیمی پور، دبیرکل حزب اراده ملت ایران و عضو کنونی شورای شهر تهران در مناظره ای که به میزبانی انجمن اسلامی مستقل دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد، حاضر شدند. در این مناظره، پیرامون پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز عملکرد شورای کنونی شهرتهران و عملکرد محمد باقر قالیباف در مسند شهرداری تهران، بحث و تبادل نظر شد. مهمترین بخش های مناظره میان حکیمی پور و الله کرم به شرح ذیل است:

 

الله کرم: بنده اعلام می کنم که نیامده ام خیابان ها را دیوار کشی کنم یا آقای حکیمی پور را به زندان بیندازم، برای برای گفت و گو آمده ام.

 

حکیمی پور: من هم از میزبانان جلسه تشکر می کنم و امیدوارم گفت و گوی متقابل و منصفانه ای باشد. من پیرامون شورای شهر و فلسفه وجودی آن پیش تر زیاد صحبت کرده ام. به نظر من شاید بتوان برای صحبت از فلسفه وجودی شورای شهر، به احادیث، روایات و سیره پیامبر اکرم (ص) رجوع کرد که همواره با مردم مشورت می کردند و قصدشان این بود که مردم هم احساس کنند سهمی از اداره امور دارند.

از طرف دیگر واضعین قانونی اساسی ما هم توجه ویژه ای به اداره کشور بر اساس آرای عمومی داشته اند و در بخشی از قانون اساسی به جد به این موضوع اشاره شده است. امام خمینی (ره) در نهم اردیبهشت 1358 و در شرایطی که کشور نه قانونی مکتوبی داشت و نه هنوز انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده بود، دستور تشکیل شوراها را دادند. این نشان می دهد که توجه به شوراها در کشور ما امری صوری نبوده و نیست. با این همه، من معتقدم وضعیت کنونی با روح قانونی اساسی در تضاد است.

 

الله کرم: تشکر می کنم از آقای حکیمی پور و از ایشان یک سوال می پرسم. آقای حکیمی پور! شما گفتید مردم باید در اداره کشور سهیم باشند و به آنها این حس داده شود که در کارها مشارکت دارند اما از شما می پرسم اگر چنین دیدگاهی دارید چرا شورای شهر اول را تعطیل کردید؟ چرا اصلاح طلبان برای رأی مردم ارزش و احترام قائل نشدند و شورای شهر اول را تعطیل کردند؟

امروز شما مطرود شهر و جامعه هستید و همان طور که مردم در انتخابات شورای شهر دوم جواب شما را دادند و شما را کنار گذاشتند، امروز هم به شما پشت خواهند کرد.

اجازه بدهید نکته ای هم در مورد ورود نیروهای حزب الله به بحث شورای شهر بگویم. ما معتقدیم شورای شهر و شهرداری نباید سیاسی شوند و البته این اصلاح طلبان بودند که این روند را آغاز کردند. آقای حکیمی پور و دوستان ایشان و همین طور رییس جمهور، اداره شهر را سیاسی کردند و حتی تا به امروز بیش از 9 هزار میلیارد تومان طلب شهرداری تهران را نداده اند.

به همین جهت است که شورای شهر تهران و مباحث آن امروز به دعواهای سیاسی تقلیل پیدا کرده است. اینکه من در جایی اعلام کردم الگوی ما در این زمینه حزب الله لبنان است به این معنی است که ما می خواهیم شورای شهر تهران را غیرسیاسی کنیم. ما حزب نیستیم که بخواهیم حزبی عمل کنیم، بلکه جزیی از جامعه مدنی اسلامی هستیم که متشکل از مساجد و هیئت های مذهبی است.

 

حکیمی پور[معترض به عدم رعایت زمان و آداب مناظره]: مناظره آدابی دارد آقای الله کرم! وقتی یک طرف صحبت می کند طرف دیگر باید سکوت کند و اگر فکر می کنید ما نمی توانیم مانند شما صحبت کنیم اشتباه کرده اید. من معتقدم بحث هایی که به دوقطبی سازی ختم می شوند برای کشور فایده ندارند و باید در اینجا بحث هایی مطرح شود که به حال همه مفید باشد.

آقای الله کرم، اگر ما شورا را تعطیل کردیم شما با این لحن و این طرز برخوردتان که فکر می کنید همه چیز را بهتر از بقیه می فهمید کشور را تعطیل کردید! این کشور متعلق به همه ما است.

شورای شهر اول به دلیل اختلاف نظر کسانی در درون شورا با افرادی در بیرون شورا منحل شد. این افراد شورای شهر را قبول نداشتند و آن را تعطیل کردند. ما در همان زمان هم با دولت وقت در زمینه تعطیلی شورای شهر مخالفت کردیم اما من همچنان معتقدم شورای شهر اول در تهران یکی از بهترین شوراهایی بوده که تاکنون در این کشور تشکیل شده اند.

من به مسائل جناحی و طیفی نگاه نمی کنم. در همه جناح ها افراد فاسد وجود دارند و من بزرگترین منتقد جریان اصلاحات بوده ام. این را هم فراموش نکنیم که رهبری معظم انقلاب گفتند دو جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی مانند ودوبالی هستند که در صورت نبود هر کدام، کشور نمی تواند به پیش برود.

ما امروز برای دعوای سیاسی اینجا نیامده ایم، بلکه آمده ایم تا ببینیم آقای الله کرم در صورت ورود به شورا، چه برنامه ای برای اداره شهر تهران دارند.

شورای شهر اول در تهران شورای شهر شیشه ای بود. جلسه استیضاح شهردار آن زمان را ببینید. حالا شورای شهر دوم را ببینید که جریان آبادگران آن را در اختیار داشتند. این همان شورای شهری است که شهردارش رییس جمهور شد. آقای الله کرم این شما بودید که احمدی نژاد را از شهرداری به ریاست جمهوری رساندید و حالا می گویید ما شورای شهر را سیاسی کرده ایم؟ این بنا را شما گذاشتید که هر کس شهردار شد بتواند سودای ریاست جمهوری را هم داشته باشد. این اصولگرایان بودند که شورای شهر را سیاسی کردند. در همان شورای شهر دوم که شورا در قبضه دوستان اصولگرا بود، هیچ صدایی از شورا بیرون نیامد و آرامش قبرستانی بر شورا حاکم بود. ما با این آرامش که کسی از شورا سوال نمی کند مخالف هستیم.

صندلی های خالی در این سالن نشان می دهد که جامعه ما به حالت انفعال وارد شده و از دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا خسته شده است. ما جامعه را منفعل کرده ایم و باعث شده ایم عده ای منفعت طلب به نام این دو جریان رانت جویی کنند.

 

الله کرم: آقای حکیمی پور آماده مناظره جدی نیستند‌. من ایرادی نمی بینم اگر ایشان وسط صحبت های من بپرند. ضعف های شورای شهر تهران به نظر من به سیاسی شدن آن بر می گردد و این وسط مردم هستند که متضرر می شوند. در مورد املاک نجومی معتقدم این موضوع را اصلاح طلبان در مقابل موضوع حقوق های نجومی که موجب سرافکندگی شان شده بود مطرح کردند و در واقع بهانه آنها بود.

هر چند دستگاه قضایی نام 26 نفر را در این زمینه مطرح کرد و اعلام کرد که املاک بازگردانده شده اند و در واقع من اصل موضوع را کتمان نمی کنم، اما باز هم معتقدم طرح موضوع از جانب شما سیاسی بود. شما ابزار دست عده ای شدید و سیاسی بازی کردید، هر چند باید به شما بابت افشای فساد تبریک گفت.

این خود شورای شهر بود که اجازه اعطای تسهیلات مسکن به کارمندان شهردای را صادر کرد و البته در این مورد تخلفاتی رخ داد. در واقع من در مورد املاک نجومی مقصر اصلی را خود شورای شهر می دانم. شورای شهر خودش تخلف کرده و بعد خودش تخلف را پیگیری می کند و این عجیب است!

من جامعه ایران را به دو بخش انقلابی و غیر انقلابی تقسیم می کنم. بخش اول همان کسانی بودند که در سال 1342 به امام خمینی (ره) پیوستند و ایشان را همراهی کردند، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تفکر انقلابی را تمام شده فرض کردند. دسته دوم اما کسانی هستند که بعد از اشغال لانه جاسوسی، همچنان به تداوم انقلاب معتقد بودند و می گفتند باید تا رسیدن به تمدن اسلامی، مسیر انقلاب را ادامه دهیم.

تداوم این مرزبندی میان این دو شیوه تفکر امروز در شورای شهر هم ادامه دارد. کسانی که به ختم انقلاب اعتقاد دارند ممکن است ناخواسته به بازتولید استبداد کمک کنند و گروه دوم می خواهند شورا را در جایگاه واقعی آن بنشانند.

اجازه بدهید بحث شورای شهر اول را کمی باز کنم. شورای اول دو جریان اصلی داست، اصلاح طلبان و کارگزاران. در این زمان به دلیل بحث هایی که وجود داشت و اختلافی که میان این دو جریان بود، شورای شهر را از طریق یک نهاد بالاتر، یعنی وزارت کشور، منحل کردند. در واقع اصلاح طلبان برای جلوگیری از فساد توسط کارگزاران، شورا را منحل کرد و به جای اصلاح ابرو، چشم را کور کرد.

 

حکیمی پور: من به برادری نیروهای انقلاب باور دارم اما باز متاسفانه آقای الله کرم خودشان دوختند و بریدند و من آماده ام با همین سیاق جلو بروم تا ببینید چه کسانی دنبال ثروت و قدرت هستند.

من ۵۰ ماه سابقه جبهه دارم و الان حتی کارمند جمهوری اسلامی ایران نیستم. یک دوره نماینده مجلس بودم و در همان زمان آقای باهنر در مجلس به من گفت فلانی، 12 میلیون تومان جور کن تا برایت در اکباتان خانه بخریم، اما من قبول نکردم. من دو سال پس از پایان شورای شهر اول در تهران خانه خریدم و ریالی از اموال بیت المال سوءاستفاده نکرده ام.

می گویید املاک نجومی در برابر حقوق های نجومی مطرح شد. من کسی بودم که مقابل حقوق های نجومی ایستادم‌ و املاک نجومی را هم مطرح کردم. البته لفظ «املاک نجومی» را من شخصاً به کار نبردم و تنها از واگذاری غیرقانونی املاک شهرداری نام بردم. در این زمینه هم نه سیاسی کاری کردم و نه مصاحبه و جنجال سازی، فقط به آقای چمران نامه نوشتم و پیگیر ماجرا بودم.

اصولاً هر اقدامی ما در شورای شهر انجام دادیم عده ای گفتند شما در حال سیاسی کاری هستید. پرسیدیم حادثه پلاسکو چرا رخ داد؟ حادثه انفجار مترو در شهران چرا رخ داد؟ آتش نشانی در خیابان جمهوری چرا کم کاری کرد؟ شهرداری در ساخت شهر آفتاب چرا غیر قانونی عمل کرد؟

در مورد شهر آفتاب هم اعتراض شورای شهر این بود که چرا شهرداری مجوز ایجاد نمایشگاه در جایی به غیر از مکان های کنونی را اخذ نکرده است؟ شهرداری قرار بود ساخت شهر آفتاب را به بخش خصوصی بسپارد اما خودش متولی انجام کار شد. بعد هم به جای رقم 460 میلیارد تومانی اعلام شده، تا امروز حدود 1200 میلیارد تومان برای شهر آفتاب هزینه کرده است. سوال اینجا است که مگر موارد هزینه شده برای ساخت این نمایشگاه فهرست بهاء ندارند؟ مگر قیمت آسفات یا گلکاری چقدر است؟

در مورد املاک نجومی هم سوال ما این بود که چرا به شکل غیر قانونی، به افراد نورچشمی، مثلاً در صدا و سیما و دستگاه های دیگر، تخفیف و قسط بندی 40 ماهه داده شده است. سوال ما این است که در شرکت جهان چه اتفاقی افتاد؟ ما همه اینها را پرسیده ایم و پیگیری هم کرده ایم ولی شهرداری حتی رسانه ها را هم تطمیع کرده تا صدای ما در شورای شهر خفه شود.

فساد ریشه نظام را می خورد. تحریم و ضد انقلاب نتوانستند به انقلاب آسیب وارد کنند اما فساد می تواند. شهرداری نه فقط خودش مشکلاتی دارد که چند جای دیگر را هم آلوده کرده است. شهرداری سیستم رسانه ای، سیستم بانکی و سیستم پیمانکاری را هم آلوده کرده است.اگر طرفدار مردم هستیم و دلمان برای انقلاب می سوزد باید فکری کنیم. ساختار شهرداری تهران در زمینه نیروی انسانی، پاسخگویی و بسیاری موارد دیگر مشکل دارد.

 

الله کرم: در مورد لیست حزب الله هم ما وقتی دیدیم شورا سیاسی شده و مردم ضرر می کند تصمیم گرفتیم جامعه مدنی اسلامی وارد کار شود. البته NGO ها هم جزیی از جامعه مدنی هستند ولی موضوع بحث ما نیست.

ما بر اساس شایسه سالاری با ۱۵ شاخص از کارآمدی و ۵ شاخص از تعهد، افراد را کد بندی کردیم. ۱۲ نفر از اعضای ما تحصیلات دکتری دارند، ۶ نفر فوق و ۳ نفر لیسانس. لیست ما غیر حزبی است و افراد سیاسی مثل آقای چمران را کنار گذاشتیم چون ایشان سیاسی هستند.

من هم مثل آقای حکیمی پور معتقدم در شهرداری ریخت و پاش وجود دارد که این ناشی از مدرنیزاسیون پر سرعت است که مسکلات بسیاری برای شهرداری ایجاد می کند. با این همه از عملکرد شهرداری در مجموع دفاع می کنم.

بنده معتقدم درتهران در این ۱۲ سال به اندازه ۱۴۰ سال گذشته کار عمرانی شد. به عنوان مثال، تعداد ایستگاه های اتش نشانی از 79 ایستگاه به 131 ایستگاه رسید و البته هنوز 150 ایستگاه دیگر هم مورد نیاز است. سرانه فضای سبز در تهران 9 متر مربع بود و اکنون به 16 متر مربع رسیده و البته باید به 18 متر مربع افزایش پیدا کند. ما طرفدار دولت های محلی هستیم و قصد داریم این موضوع را در صورت راه یابی به شورای شهر دنبال کنیم. معتقدیم می توانیم شورای شهر تهران را متحول کنیم.

 

حکیمی پور: شورای شهر یک شخصیت حقوقی مستقل دارد اما اصولگرایان این را به هم زدند. در زمان انتخاب ریاست شورا، آقای مسجدجامعی برای ریاست مطرح بودند و من هم رأی کافی برای نایب رییسی داشتم. با این همه، به جهت تعامل با اصولگرایان کنار کشیدم و به نفع آقای تقوی کنار رفتم. اما اصولگرایان شورا و جایگاه ها را به طور کامل قبضه کردند و جایی برای ما قائل نشدند. در واقع این آنها بودند که به اختلافات دامن زدند. ما باید از تضاد به تباین برسیم و از تباین به هم سویی.

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری