بیانیه حزب اراده ملت ایران (حاما) در خصوص عضو زرتشتی شورای شهر یزد
نسخه چاپی

تاکید بر صیانت از رای شهروندان یزد و حفظ جایگاه "سپنتا نیکنام"

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند                  چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار 

ایران، سرزمین همه ایرانیان است و شهرهایش، حوزه زیستی همگانی برای تمامی شهروندان. فارغ از اینکه چه شهروندی با چه رنگ، نژاد، زبان، قوم، مذهب و دیانتی هستیم، به عنوان یک انسان در این جغرافیای شناخته شده به نام ایران، طبق اصل ۱۹ و ۲۰ ام قانون اساسی از فصل حقوق ملّت، حقوق برابر انسانی‏، سیاسی‏، اقتصادی‏، اجتماعی‏ و فرهنگی‏ یکسانی را برخورداریم. 
آنجا که بحث مسئولیت‌هاست از هر ایرانی، فارغ از تفاوت‌هایش انتظار می‌رود که حفظ محیط زیست، مصرف بهینه منابع، نگهداشتِ سرمایه‌های ملّی، احترام به میراث فرهنگی کشور را الگوی رفتار خویش سازد. انتظار می‌رود با همّت و عزم و اراده‌اش از ایران در برابرآسیب‌های داخلی و خارجی و از تمامیت ارضی و ارزشهای ملّی دفاع کند و برای شکوفایی اقتصاد گام‌هایی محکم و با سلامت و پاکدستی بردارد. تلاش و همّتش را برای تعالی علم و اخلاق در جامعه بکار گیرد و هر تکلیفی را که بر هر ایرانی مومن و وفادار و آگاه متبادر است، با روحیه میهن‌پرستی به انجام رساند.  بدون تردید همین شهروندِ مسئول، دارای حقوقی مسلّم است. حقوقی هم عرض یا گاه ارجح بر وظایفی که وی را بر آن مکلّف کرده‌ایم. ضمانت رعایت این حقوق، علاوه بر نهادهای حاکمیتی و دولتی، برعهده تمامی نهادهای مدنی، مردمی، احزاب و گروه‌های کنشگر سیاسی و اجتماعی است. بارها و بارها نیز شهروندان ما علیرغم تفاوت‌های اعتقادی، ثابت نموده‌اند که در هر بزنگاهی همّت خود را برای عزّت و اقتدار ایران و ایرانی خرج می‌کنند. 
حزب اراده ملّت ایران بر اساس مبانی نظری و فکری خود، به اصل برابری شهروندان در تمامی شرایط تاکید دارد. لذا ضروری میداند که شهروندان با مذهب و دین متفاوت در کشور نیز، باید از حقوق یکسانی در عمل برخوردار باشند. از سوی دیگر حزب با باور به اصل حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، در انتخاباتی که طبق قوانین جاری کشور از رسمیّت برخوردار است و مردم حقّ حضور و مشارکت و انتخاب را دارند بر احترام به رای مردم و حفظ این امانت سنگین از سوی نهادهای متولّی، تاکید و توصیه می‌نماید و بر دور نگه‌داشتنِ این برجسته‌ترین نهاد مدنی از رویکرد نظارت استصوابی توصیه می‌کند. 
در شرایطی که دنیا بستر آشفتگی‌ها، آشوب‌ها و تنش‌های قومی و قبیله‌ایست و جنبش‌ها و اقدامات گروه‌های تندرو و جنگ‌طلب، آرامش و صلح را در سطح جهانی مورد تهدید قرار داده است. در جهانی که هر انسان مسئول و بشردوستی، برای برقراری صلح و آرامش به تاکید بر مواضع جهان‌شمول و وحدت‌گرا اهتمام می‌ورزد، در سرزمینی که منشورهای صلح‌آمیز و بشردوستانه، صفحات تاریخش را مزیّن کرده است و مردمانش، دینی را دین رسمی خود اعلام کرده اند که پیامبرش، پیام‌آور آشتی و مسالمت است و دست‌آخر انقلابی را با نام و نیّت عدالت‌خواهی و برابری رقم زده‌اند، چرا باید شاهد رویکردهایی باشیم که میتواند جمهوریّت را زیر پرسش ببرد و نهاد مردمسالارانه‌ "انتخابات" را بلاموضوع و بی‌اثر کنند و امنیّت و همبستگی و اعتماد را در سطوح مختلف جامعه متزلزل سازند؟ 
حزب اراده ملت ایران ضمن تاکید بر صیانت از رای شهروندان یزد و حفظ جایگاه "سپنتا نیکنام" در کرسی‌های شورای شهر دوره پنجم شهرستان یزد، به هرگونه تصمیم و اقدامی، مبنی بر حذف این شهروند محترم از جایگاهی که کسب نموده است، انتقادی جدی دارد و خواهان بازنگری در چنین رویکردهایی‌ست. در نهایت لزوم حضور نمایندگان تمامی گروه‌ها و اقوام و مذاهب و ادیان در نهادهای سیاستگذار، اجرایی و نظارتی در کشور را یک ضرورت می‌شمارد. 
حزب اراده ملّت ایران ضمن محترم شمردن حق تمامی شهروندانی که در شرایطی مشابه قربانی برداشت‌های غیرمنعطف و سیاست‌های تندروانه و تعصب‌آمیزی می‌شوند که میتواند از سوی هر جریان و گروهی رقم بخورد، باردیگر در خصوص زیرپا گذاشته شدن حق سیاسی معروف صمدی عضو و نامزد حزب در انتخابات شورای شهر دوره پنجم شهر تهران که در فضایی مشابه رخ داد، انتقاد نموده و خواهان رسیدگی و دادخواهی تمامی صداها و فریادهای عدالت‌خواهانه است. 
حزب اراده ملّت ایران – آبانماه 96


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری