پارلمان اصلاحات، گام بلند اصلاح‌طلبان
نسخه چاپی

حکیمی پور در گفت‌وگو با ستاره صبح

اشاره: سر برآوردن شورای عالی سیاست‌گذاری، نسخه شفابخشی برای درمان مشکلات اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات مجلس دهم در اسفند سال ۹۴ بود. معضلی که از «اختلاف‌سلیقه» و «تداخل وظایف» میان کارکرد دو «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات » و گروه مشورتی رئیس دولت اصلاحات نشات می‌گرفت که باعث شد تا با ادغام کمیته‌های انتخاباتی این دو شورا ، « شورای عالی سیاست گذاری »به‌عنوان مرجع تصمیم سازی و تصمیم‌گیری، ظهور و بروز پیدا کند.اخیراً طرح پارلمان اصلاحات مطرح‌شده است .دراین‌بین «حمیدرضا شکوهی» عضو دفتر سیاسی حزب مردم‌سالاری نیز در مصاحبه‌ای دراین‌باره گفت : رییس دولت اصلاحات کلیات «پیش‌نویس اساسنامه» این طرح را تأیید کرده است. برای روشن شدن این موضوع ستاره صبح گفت‌وگویی با احمد حکیم پوردبیرکل حزب اراده ملت و عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان انجام داده که در پی می‌خوانید.

  •   بحث پارلمان اصلاحات اخیراً مطرح‌شده است نظر شما در مورد این طرح و ابعاد آن چیست؟

این طرح اکنون در شورای هماهنگی اصلاح طبان در حال بررسی است و قرار است تشکل‌های عضو شورا نظرات خود را در مورد آن اعلام کنند. طرح تشکیل این پارلمان راهکاری است که توسط برخی از اصلاح‌طلبان و تشکل‌های اصلاح‌طلب برای تصمیم‌گیری بهتر، منطقی‌تر و نتیجه‌بخش‌تر در جریان اصلاحات ارائه‌شده است؛ درواقع بیشتر تلاش کرده که گستره بیشتری را در جریان اصلاحات چه از جنبه تشکل‌های عضو و چه از جنبه گستره جغرافیایی ببیند یعنی استان‌ها و شهرستان‌ها هم بتوانند در فرآیند تصمیم‌گیری ملی در جریان اصلاحات نقش داشته باشند. ازآنجایی‌که روی طرح بحث قطعی نشده نمی‌شود گفت که عملی می‌شود یا نه. باید نقاط قوت و ضعف‌هایش را دید. حسن جریان اصلاحات این است که تلاش می‌کند در هر برهه‌ای، سازوکار منطقی‌تری را برای تصمیم‌گیری و عمل سیاسی بگیرد.
فعلاً تشکیل این پارلمان در حد طرح است، ممکن است طرح جایگزین داده شود، اصلاح شود یا تأیید نشود. قبلاً در شورای هماهنگی اصل آن تصویب‌شده که پارلمان اصلاحات تشکیل شود و این‌یک راهکار است. ورای هماهنگی اصلاح‌طلبان ساختار حزبی خود را دارد و این برای مقاطع انتخاباتی و تصمیم‌گیری بهتر است و قرار نیست که ساختار جریان اصلاحات شود. هیچ‌چیزی جایگزین احزاب نمی‌شود. احزاب اصلاح‌طلب مجوز رسمی دارند و کارهای حزبی خود را می‌کنند. وقتی حرکت جبهه‌ای می‌کنیم و ائتلافی پیش می‌رویم سازوکارهایی می‌خواهد که همه احساس کنند هستند و هیچ حزبی احساس نکند حذف‌شده است.

  •   عملکرد شورای عالی اصلاحات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آنچه در این چند سال در قالب شورای سیاست‌گذاری تجربه داشتیم، انتقادهای جدی واردشده است ضمن این‌که محاسنی هم داشت ولی عیب‌هایش بیشتر بود. مهم‌ترین عیب آن‌هم این بود که شخص محور بود تا تشکل محور و همچنین عناصر پاسخگویی در آن نیست و تصمیماتش هم شفاف نبود. لذا این‌ها موردانتقاد جدی در جریان اصلاح‌طلبی بود. اصلاح‌طلبان دنبال راهکاری هستند که کم‌اشتباه‌تر و نتیجه‌بخش‌تر باشد. مأموریت شورای عالی سیاست‌گذاری تمام‌شده است و بعد از انتخابات جلسه‌ای در شورا نداشتیم. شورای عالی درواقع کلاً نیستگاهی تعدادی به‌عنوان هیات رئیسه جمع می‌شوند که دوره آن‌ها هم یک‌ساله بوده و مأموریت این‌ها تمام‌شده است. اصلاح‌طلبان باید بنشینند ببینند چه راهکاری برای عرصه‌های پیش رو باید تصویب کنند. پارلمان اصلاحات ساختار خودش را خواهد داشت، انتخابات هیات رئیسه و کمیسیون‌هایش نیز سازوکار خودش را دارد. مهم این است که در آنجا احزاب محور هستند.

  •   پارلمان اصلاحات اگر عملیاتی شود عملکرد آن به چه صورت بوده و آیا می‌توان گفت که ساختار آن همانند جمنا خواهد بود؟

جمنا تلاش کرد روبه‌جلو باشد اما پارلمان اصلاحات دقیق‌تر از آن است و درواقع جایگزین شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خواهد شد که عیب‌هایی داشته است. هم شورا و هم پارلمان اصلاحات همه این راهکارها ذیل شورای هماهنگی و احزاب اصلاح‌طلب تعریف می‌شود.
چون باید شورای هماهنگی بگوید که آیا همان سازوکار شورا خوب است یا نه، آن را اصلاح کند یا سازوکار جدیدی را تصویب کند که داریم روی آن بحث می‌کنیم.
مسلماً. اصلاح‌طلبان باید برای انتخابات تدبیر کنند که چگونه ورود کنند. تنها کار شورای هماهنگی فقط انتخابات نیست. مرتب جلسه داریم و شورا به‌عنوان ساختار دائمی جریان اصلاح‌طلب است که احزاب اصلاح‌طلب در آنجا عضو هستند و اوضاع‌واحوال کشو را رصد و اعلام موضع می‌کنند و یک کار آن‌هم انتخابات است. در آنجا چهار کمیته داریم که شامل کمیته‌های سیاسی، استان‌ها، انتخابات و مالی و پشتیبانی است که تشکیل پارلمان اصلاحات از مأموریت‌های کمیته انتخابات است. شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان متشکل از احزاب اصلاح‌طلب تشکیلات دائمی و مستمر جبهه اصلاحات است که بیش از 25 سال و نزدیک 30 سال است که دارد فعالیت می‌کند.


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری