بیانیه کارگروه زنان حزب اراده ملت ایران در پی اعتراضات به حجاب اجباری
نسخه چاپی

ضرورت بسترسازی اجتماعی و سیاسی مطابق قانون اساسی برای اعتراضات

کارگروه زنان حزب اراده ملّت ایران به عنوان حزبی‌ که دست به تدوین سند مطالبات و راهبردی زنان زده است، لازم می‌داند در آستانه حضور زنانِ منتقد به پوشش اجباری، پیامی را به جامعه و بویژه جامعه‌ی زنان برساند.
در سند راهبردیِ زنان حزب اراده ملت ایران، ما بر محورهای مهمی از جمله رفع تبعیض و برقراری عدالت جنسیتی، آزادی‌های مدنی، رضایتمندی، خودآگاهی و خودباوری، حق بر خود، بر بدن و آزادی پوشش با تاکید ویژه در جامعه زنان اشاره نموده‌ایم. در عین حال اشاره داریم که رواجِ مفاهیم مبهمی چون بدحجابی نیز، ناشی از عدم توافق همگانی و نبودِ باورِ نهادینه برای پوششی با چارچوبِ‌های اجباری حجاب است. در ضمن هم زنان معتقد و هم زنان غیرمعتقد به پوشش سر نیز، از حجابی ریاکارانه دوری می‌جویند. اساساً حرمت چنین رفتارهای مذهبی، وابسته به شناخت و پذیرش قلبی این ارزشهاست و باید از الزام جبری، ناآگاهانه و غیرصادقانه آن به جدّ پرهیز نمود. چرا که رویه‌ای شکست‌خورده در ترویج و تعمیق دین و اخلاق است.
باتوجه به اینکه در یک جامعه‌ی مردمسالار، شاخص‌های مهمی چون آزادی در اظهار عقیده و طرح مطالبات، باید مشهود و جاری باشد و از آنجاییکه زنانِ منتقد به پوشش اجباری نیز با پرهیز از هرگونه رفتار خشونت‌بار و طبق حق اعتراضات مدنی در قانون اساسی، خواست خود را بصورت مسالمت‌آمیز مطرح نموده‌اند، مواجهه‌ای مبتنی بر موازین حقوق بشری با مطالبه‌گران، ضرورتی شایسته‌ است.
لذا کارگروه زنان حاما در پی انتقادات اخیرِ بخشی از زنانِ سرزمین‌مان به پوشش اجباری و همینطور مخالفتِ ضمنیِ بخش گسترده‌ای از زنان با پوشش‌های تعیین‌شده، بر اساس مفاد سند راهبردی خویش، مطالبات خود را در این خصوص طی این بیانیه با متولیان امر طرح می‌نماید:

۱. حجاب را فارغ از یک نگاه سیاسی و صرفا به عنوان یک موضوع فرهنگی و شرعی باید نگریست.
۲. متولیان با نمایندگانِ بخشی از جامعه‌ی زنان که به هر دلیل، نقدی بر پوشش اجباری وارد می‌کنند، وارد گفتگو و تفاهم شوند.
۳. ما از نهادهای متولی می‌خواهیم که در فرایند رسیدگی به اعتراض زنانِ مطالبه‌گر، رفتاری با حفظ کرامت و شانیت و رعایت حقوق انسانی با ایشان صورت پذیرد.
۴. ضروریست با بسترسازی اجتماعی و سیاسی و مطابق قانون اساسی، زمینه را برای طرح هر گونه نظر، انتقاد و اعتراضی از سوی جامعه، با روش‌های مدنی و بدور از خشونت فراهم نمود.
۵. حزب اراده ملت ایران منطبق با مبانی نظری خویش، بر لزوم حمایت از مطالبه‌گریِ شهروندان و توجه و رسیدگی به این خواسته‌ها برای انتخاب‌هایی هرچه‌آزادانه‌تر و برخورداری از امنیت لازم در مسیر احقاق و تثبیت حقوق شهروندان تاکید دارد.‌
بهمن ۹۶


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری