بیانیه حزب اراده ملت ایران شعبه زنجان
نسخه چاپی

به مناسبت روز جهانی زبان مادری

حزب اراده ملت ایران شاخه زنجان با صدور بیانیه ای به مناسبت روز جهانی زبان مادری ضمن تبریک این روز به اقوام مختلف ایرانی بویژه ترکهای ساکن در ایران مطالبات قانونی و احقاق حقوق زبانی ترک های ایران را از نهادهای سیاست گذار و اجرایی کشور خواستار شد.
متن کامل بیانیه به شرح ذیل می باشد:

" #آنا کلمه سیله معنایا دولار، آنا وطنیمیز، آنا دیلیمیز؛ دوغروسو آناسیز یاشاماق اولار، یاشاماق چتیندیر دیلسیز وطنسیز"

زبان یکی از بارزترین نشانه های هویت اجتماعی و روانشناختی ملتها شمرده میشود. در واقع زبان مهمترین عامل #انتقال_فرهنگ  یک ملت به آیندگان خود بوده و عامل حفظ هویت و دارایی های معنوی به شمار می آید چرا که تمامی عناصر  هویتی یک قوم (مثلها، متلها، داستانها و اسطوره ها و تمامی باورهای دینی و تاریخی یک جامعه) که میراث ملموس و ناملموس فرهنگی آن هستند از راه زبان جاری و ساری خواهند شد.
 
 زبان به مثابه #لوکوموتیو_فرهنگ یک جامعه می باشد و باز ایستادن این لوکوموتیو از حرکت احتمالا فجایع ناگوار فرهنگی همچون #بحران_هویت را در برخواهد داشت.

  #دوم_اسفند  مصادف با روز جهانی زبان مادری است اهمیت نگاه جهانی به این موضوع باعث شده که یونسکو روزی را در تقویم جهانی به عنوان روز زبان مادری ثبت نماید.

((نئچه دیل بیلنی نئچه اینسان سایاللار اوز دیلینی بیلمینی نئجه اینسان سایللار؟))

از منظر زبانشناسی #شرط_لازم برای یادگیری آسان سایر زبانها در گرو یادگیری کامل و علمی زبان مادری می باشد
.  ایران کشوری #موزائیکی ، #کثیرالمله با رنگین کمانی از زبانها و فرهنگهای مختلف  می باشد خوشبختانه در قانون اساسی ما به این تنوع و تکثر در قالب اصول ۱۵ ،۱۹ و....توجه شده است ولی متاسفانه بنا بر هزار و یک دلیل تاکنون ابن اصول #قابلیت_اجرایی پیدا نکرده اند.
 
از دولت #تدبیر و #امید که در هر دو دوره تبلیغات بر اجرای بی تنازل #اصول_معطل قانون اساسی تاکید موکد داشته است انتظار می رود به وعده های دوران تبلیغاتش جامعه عمل پوشانده و در صحنه عمل به حقوق و مطالبات قانونی تمام اقوام ایرانی جامعه عمل بپوشاند.

حزب اراده ملت ایران شاخه زنجان ضمن تبریک روز جهانی زبان مادری به تمام اقوام ایرانی مطالبات فرهنگی خویش را در چند بند تقدیم میدارد  

۱-با توجه به اینکه زبان ترکی به عنوان دومین زبان فراگیر #دوشادوش زبان فارسی در چهار گوشه مملکت جاری و ساری است لذا ما در کنار توجه به سایر زبانهای غیر فارس خواهان  رسمیت یافتن #ترکی_ایرانی در کناز زبان فارسی هستیم.

۲-  تدریس زبان مادری در مدارس و دانشگاه های مناطق قومیتی به منظور آموزش قاعده مند این زبانها و جلوگیری از زوال آنها

۳-  برخورد #قاطعانه با شبکه های تلویزیونی، روزنامه ها، هفته نامه ها و سایر رسانه هایی که با توهین های زننده اقوام غیر فارس رادر پایین ترین سطح از اقشار جامعه (فرهنگی و اقتصادی) نمایش می دهند.

۴- توجه به اقتصاد و صنعت در مناطق قومیتی (که از بارزترین آنها مناطق ترک نشین می باشد) که  در طول سال های گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته و این مناطق با وجود داشتن پتانسیل های لازم در طول سال های گذشته پیشرفت چشم گیر و درخور توجهی در این حوزه نداشته است.

۵- جلوگیری از تخریب آثار باستانی مناطق قومیتی

۶- جلوگیری از #تحریف نام های بومی هزاران ساله و کهن(شامل اسامی رودخانه ها،کوه ها،شهر ها،روستا ها و … )در مناطق قومیتی و بویژه ترک نشین ایران.

۷- توجه ویژه به مقوله #محیط_زیست و همچنین تصمیم گیری جدی و عملی پیرامون  وضعیت بحرانی #دریاچه_اورمیه و تلاش برای آبرسانی  به بستر خشک این دریاچه ی زیبا و پر ارزش و جلوگیری از نابودی کامل آن و و بروز عواقب سنگین و غیر قابل جبران.


حزب اراده ملت ایران شاخه زنجان
2 اسفند 1396


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری