جامعی:درآمد یک کارگر فقط ۱۰ روز از ۱ ماه را پوشش می‌دهد/کوچک شدن سفره مردم، و افزایش نارضایتی پیش بینی می‌شود/هدف دشمن ضربه به اتحاد و انسجام ملی است
نسخه چاپی

دولت باید در طول سال از بسته‌های حمایتی نقدی و غیر نقدی استفاده نماید.

محمدهادی جامعی، سخنگوی حزب اراده ملت در گفت‌‎وگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، به پیش بینی وضعیت اقتصادی مردم درسال ۹۸پرداخت و گفت: بودجه به سندی اطلاق می‌شود که درآمد‌ها و هزینه‌ها را بر مبنای اعداد و ارقام تعریف و به اهداف معین ارتباط می‌دهد.

رئیس کمیته اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران با اشاره به اهمیت بودجه در رویه اقتصادی کشور تصریح کرد: بودجه منعکس کننده انواع برنامه ریزی‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است.

جامعی خاطرنشان کرد: مهمترین اهداف دولت، رسیدن به رشد اقتصادی و فراهم آوردن خدمات عمومی مطلوب و تحقق عدالت اجتماعی است. نظام بودجه ریزی عملیاتی در قالب سه معیار کارآیی، اثر بخشی و صرفه اقتصادی باید باشد.

وی ادامه داد: با توجه به بودجه سال ۹۸ و دخالت بیش از حد دولت در اقتصاد و مشکلات و بیماری‌های اقتصاد ایران، رکورد، تورم، بیکاری، حجم زیاد نقدینگی، کاهش بهره وری و رشد پایین اقتصاد، رشد قیمت ارز‌های خارجی و کاهش ارزش پول ملی، کوچک شدن سفره مردم، و افزایش نارضایتی پیش بینی می‌شود.

جامعی با بیان اینکه کل بودجه سال ۹۸ نسبت به ۹۷، ۶۰۰ هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی بالغ بر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: تعیین نادرست قیمت نفت و دلار، ایجاد تحریم‌های بیشتر، کاهش میزان صادرات نفت، پیش بینی ردیف‌های بودجه غیر کارشناسی،  کسری بودجه شدیدبرای تأمین کسری بودجه، دولت به افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات روی آورد، از جمله مواردی است که موجب ایجاد تورم و سختی زیادی در اقشار جامعه می‌شود.

سخنگوی حزب اراده ملت به تشریح علت عمده دلیل گرانی ارز و کالای اساسی مردم پرداخت و تصریح کرد: پیرو نوسانات شدید ارز در ابتدای سال ۹۷ و در نهایت بالارفتن قیمت ارز و در نتیجه تورم بالا و اضافه شدن قیمت کالا و خدمات، می‌توان به عواملی همچون تدابیر احتیاطی، مداخله خارجی، بنگاه‌های اقتصادی داخلی، تحریم، سوء مدیریت، افزایش نقدینگی، جو روانی، سیاست انقباضی دولت، احتکار ارز خانگی، خروج ارز، فساد سیستمی، عدم وجود نظارت و بازرسی و سیاست‌های داخلی ارگان‌های مختلف اشاره کرد.

سخنگوی حزب اراده ملت به تشریح راهکار‌هایی برای بهبود وضعیت کارگران  تصریح کرد: تازه‌ترین محاسبات کارگری ازهزینه ۳میلیون و ۷۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان با میانگین ۳/۳ نفر محاسبه شد، که این محاسبه حکایت از کسری ۱ میلیون و ۸۰ هزار تومانی دستمزد در سال ۹۸ دارد. اگر این مبلغ به دستمزد اضافه شود، فقط قدرت خرید حفظ خواهد شد، که برای ترمیم شکاف مزد معیشت باید بیش از این‌ها مزد را افزایش داد.

وی ادامه داد: با توجّه به اصل ۴۳ قانون اساسی، تأمین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه کردن فقر و محرومیت و برآوردن نیاز‌های اساسی در جریان رشد، با حفظ آزادی او در الویت است و تا زمانی که اصل ۴۳ را بدرستی اجرا نکنیم، مشکلات حل نخواهد شد؛ بنابراین جهت بهبود وضعیت ابتدا دولت باید اضافه حقوق را بر اساس کمبود سال آینده و تورم تنظیم نماید.

سخنگوی حزب اراده ملت ایران تصریح کرد: پرداخت عیدی با عددی بالاتر از مراحل دیگر کار است. دولت همچنین باید در طول سال از بسته‌های حمایتی نقدی و غیر نقدی استفاده نماید.

وی با اشاره به مشکلات حقوق کارگران و کارمندان، دولت و کارفرمایان خاطرنشان کرد: مبحث کارگران وکارمندان دو بخش جداگانه است. کارمندان دولت از امنیت شغلی و ثبات درآمدی برخوردار هستند. به این بخش در طول یک سال امکانات زیادی از طرف دولت تعلّق می‌گیرد، امّا علیرغم همه این امکانات، باز هم درصد اضافه حقوق با تورم اصلاً هم خوانی ندارد. در بحث کارگری متفاوت است. امنیت شغلی و ثبات درآمدی وجود ندارد گاهاً پرداخت حقوق با چند ماه تأخیر صورت می‌پذیرد. درآمد یک کارگر فقط ۱۰ روز از ۱ ماه را پوشش می‌دهد.

سخنگوی حزب اراده ملت تصریح کرد: دولت و کارفرمایان به خوبی می‌دانند که کارگزان و کارمندان به شدّت در مضیقه اند. کارفرمایان اعلام می‌کنند که بدلیل وضعیت اقتصادی کشور واحد‌های کوچک ومتوسط توان افزایش حقوق را ندارند، که اساساً مشکل واحد‌های اقتصادی و دولتی، حقوق کارمندان و کارگران نمی‌باشد و دستمزد تورم را دامن نمی‌زند. مؤلفه‌هایی مثل نهاده ها، قیمت ماشین آلات، مواد اولیه، سیاست‌های غلط، کمبود نقدینگی، نوسانات نرخ ارز، قاچاق کالا و عدم حمایت دولت از تولید از مشکلات واحد‌های صنفی و درنتیجه تورم و بیکاری است.

 جامعی در بخش دیگری از سخنان خود به هجمه دشمنان پس از حضور چشمگیر مردم در جشن پیروزی چهل سالگی انقلاب اشاره و اظهار کرد: با توجّه به حضور چشم گیر و شور انگیز مردم در جشن چهل سالگی انقلاب و ناامیدی همه دشمنان خارجی و داخلی از ناامید نشدن مردم، نشانه روی نهایی دشمن وحدت و انسجام ملّی است.

وی ادامه داد: راهپیمایی ۲۲ بهمن قدرت بازدارنده ملّت انقلابی در مقابل تمامی دشمن‌های خارجی و داخلی بود که موجب  خنثی کردن تمامی نقشه‌های امپریالیسم خارجی به سرگردگی آمریکا، شده است.

رئیس کمیته اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران در پایان با اشاره به ترور کوردلانه دشمنان پس از حضور چشمگیر مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن تصریح کرد: از موارد مختلف اهداف این ترور شوم می‌توان به ایجاد اختلاف بین مذاهب، بیرون راندن گروه تروریستی داعش از عراق و سوریه، ایجاد نارضایتی در بین مردم و به خیابان کشاندن مردم، نشان دادن ضعف نیرو‌های نظامی و انتظامی، دامن زدن به نارضایتی مردم بر اثر مشکلات شدید اقتصادی و زیر سؤال بردن جمهوریت و مردمی بودن نظام اشاره کرد.


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری