بیانیه های همایش های سالانه حامای همدان
نسخه چاپی

1393 الی 1395

بیانیه اولین همایش توسعه حزب اراده ملت ایران - شعبه استان همدان

 

در حقیقت، خدا حال قومی را تغییر نمی دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند. (سوره رعد بخشی از آیه 11)

با توجه به اینکه شکل‌گیری و بروز حزب اراده ملت ایران از سطوح عمومی جامعه و برخاسته از نیازهای مردمی و به دور از جایگاه‌های اولیه قدرت بوده لذا اعضای حامای همدان ضمن اینکه به این خاستگاه مردمی خویش همواره خواهند بالید، با تمام توان اهتمام می‌ورزند که تعهد و رسالت خود را در قبال مردم و توسعه جامعه به انجام رسانند.

حامای همدان در همین تاریخ کوتاه فعالیت خویش، با تاکید بر اهمیت حضور تمام افراد و لزوم مشارکت لایه‌های مختلف جامعه و طراحی و اجرای برنامه‌های توسعه با همیاری عمومی، جهت دستیابی به توسعه همه جانبه کشور، احزاب را به این مهم فرا می‌خواند.

اینک که مجلس و دولت در حال آماده شدن برای تدوین ششمین برنامه توسعه کشور هستند لزوم مشارکت و همکاری فعالین سیاسی اجتماعی و  اهتمام گروههای مذکور به این مهم یعنی آسیب شناسی برنامه های قبلی و کمک در جهت طراحی و اجرای برنامه های جدید بیش از پیش احساس می گردد. کشور ما علی رغم تدوین پنج برنامه توسعه در قبل از انقلاب و پنج برنامه پس از انقلاب هنوز به اهداف بلند خود در زمینه توسعه که همانا کیفیت زندگی متناسب با شان والای انسانیست، نرسیده است و بسیاری از مشکلات ریز و درشتی که این روزها در کشور به چشم می‌خورد و معضلاتی که در قالب آسیب های اجتماعی خود را نشان میدهد میتوانند ناشی از توسعه نیافتگی بسیاری از حوزه های جامعه باشد.

برای حل مشکل توسعه نیافتگی راه های بسیاری تاکنون در این کشور طی شده، از خرید سلاح در زمان صفویه گرفته تا تاسیس دانشگاه های مدرن و اجرای برنامه های توسعه ای در عصر حاضر، که اکثرا در عمل توفیقی حاصل نکرده‌اند و حتی عوارضی را نیز در پی خویش داشته اند. اکنون بیشتر صاحب‌نظران عدم دستیابی به توسعه را علاوه بر مشکلات بیرونی، در فقدان مشارکت مردم در تدوین و اجرای این برنامه ها میدانند، به این معنا که مردم در چنین صحنه هایی بازیگرانی منفعل و کم تاثیر بوده اند. برای رفع مشکلاتی از این دست باید از سوئی دولت و نهادهای حاکمیتی در راستای فضاسازی برای مشارکت مردم، نخبگان و نهادهای برخاسته از مردم نظیر سازمان‌های مردم نهاد، احزاب و شوراها همت گمارند و از سوئی نهادهای برخاسته از مردم باید با تاکید بر اهمیت این موضوع و جلب توجه مردم به آن، مشارکت همگان، بویژه نخبگان را در کمک به تدوین این برنامه ها برانگیزانند و در راستای آگاه سازی و آموزش توده مردم گام بردارند.

سال 1394 سال نهایی برنامه توسعه پنجم و سال تدوین برنامه ششم کشور است. در همین سال عرصه سیاسی کشور در انتظار برگزاری انتخابات مجلس نیز می‌باشد و تداخل این دو مهم میتواند منجر به توجه کمتری به تدوین علمی، همه جانبه و مشارکتی برنامه توسعه گردد. خصوصا غفلت احزاب از این امر تهدیدی جدی محسوب می‌گردد. حزب اراده ملت ایران شعبه همدان با برگزاری همایش "نقش سیاست در توسعه منطقه‌ای" آمادگی خود را برای مشارکت در این فرایند، اعلام نموده و تلاش دارد تا به سهم خود در تدوین مردمی‌تر و منطقه‌ای تر این برنامه یاری رساند.

کاهش نقش نفت در بودجه سالیان آتی، فضای تعاملی مثبت با جامعه جهانی، پنجره جمعیتی گشوده شده و سایر فرصت های پیش رو همگی نشان از آن دارند که ما در این مقطع خاص میتوانیم با مشارکت حداکثری و با فرصت دادن به آحاد ملت ایران گامی بلند به سوی توسعه پایدار و متوازن برداریم.

در این زمینه حامای شعبه همدان توجه مردم را به چند نکته جلب مینماید:

حامای همدان، توجه به جذب نیروهای جوان و بهره‌گیری از اندیشه‌های نو در مسیر توسعه جامعه را در عمل به تصویر کشیده و این الزام را در فضای حزبی کشور نیز، مورد تاکید قرار میدهد.

حامای همدان، توجه ویژه به جلب مشارکت زنان در فرایند توسعه اجتماعی و سیاسی را در ساختار و فرایندهای تشکیلاتی خویش به نمایش گذاشته و به رعایت این ملاحظه در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی تاکید میورزد.

حامای همدان، پیوند با صاحبان اندیشه، دانشجویان، نخبگان و اولویت نفوذ ایده‌های کارشناسانه را در توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی جامعه مهم شمرده و استیلای دیدگاه علمی و خردگرایانه را در حل و رفع موانع کشور حیاتی می‌داند.

حامای همدان استخراج و ارائه پیشنهادات عملی را که انعکاسی از خواسته‌های مردم و دیدگاه‌های کارشناسانه در حل و فصل موانع، معضلات و چالش‌های پیش‌روی توسعه ایران است در گستره فعالیت احزاب، یک الزام تلقی می‌کند.

و در نهایت حامای همدان این ظرفیت را دارد که در کنار سایر نهاد های مردمی نظیر سازمان‌های مردم نهاد و شوراها به کمک نهاد های حاکمیتی بشتابد و در تدوین مشارکتی‌ سند توسعه منطقه‌ای و نهایتا ملی یاری رساند و این رسالت مهم جز با کوشش و هم اندیشی جمعی به فرجامی روشن و موفق که شایسته ملتی با پشتوانه غنی است نخواهد رسید.

بیا تا جهان را به بد نسپریم          به کوشش همه دست نیکی بریم

نباشد همی نیک و بد پایدار           همان  به  که  نیکی   بود   پایدار

 

بیانیه دومین همایش توسعه حزب اراده ملت ایران - شعبه استان همدان

 

حزب اراده ملت ایران همایش دوم سالیانه خود را در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با محور توسعه منطقه‌ای و نقش مجلس و مردم برگزار می‌نماید و بدینوسیله طی این بیانیه با نگاه آسیب‌شناسانه به پدیده توسعه‌نیافتگی در ایران، به ارائه راهکارهای پیشنهادی خود در این محور می‌پردازد.

از آنجاییکه مجلس آینده باید برنامه ششم توسعه را بنویسد، اجماع بر توسعه به عنوان هدف ضروری می‌نماید. علیرغم اینکه در حال حاضر، در دنیا دیگر برنامه‌نویسی توسعه خاتمه یافته است ما هنوز در کشور خودمان نیاز به نوشتن برنامه توسعه را احساس می‌کنیم و فرصت و زمان و امکانات را صرف تدوین چندباره برنامه‌هایی با عمری کوتاه می‌کنیم.

مکرر مشاهده میشود که محور توسعه مناطق با تغییر مسئولین منطقه‌ای تغییر کرده و برنامه توسعه نیز بطور دستوری از سوی مسئول وقت، برای بقیه جامعه تجویز می‌شود. در عین حال نگاه متشتت و پراکنده به موضوعات و محورهای توسعه متولیان را در این مسیر دچار ناکامی خواهد نمود. در مسیر توسعه‌گرایی چنانچه روی مسائل و موضوعاتی که نقش گلوگاهی دارند، تاکید بورزیم، عوارض و هزینه کمتر و سرعت بیشتری را در مسیر حرکت خود شاهد خواهیم بود.

در عین حال دولت باید به جامعه کمک کند که علاوه بر زیرساخت‌های فیزیکی، زیرساخت فرهنگی مشارکت نیز فراهم گردد و همزمان کل شهرها و کشور باید به یک اجماع برای توسعه یافتن برسند، تا با تغییر مسئولان روند تغییر نکند. ما با تعریف اهداف متعدد، مسیر توسعه را با چالش و ناکامی مواجه می‌کنیم. ضروری است تا پس از تمرکز روی محورهای محدود تمامی عناصر اعم از دولت و نهادهای مدنی و مردم در راستای اجرایی شدن آن گام بردارند.

با نگاهی به منطقه خود میتوان از مشکلاتی چون توسعهنیافتگی، توسعه غیر‌پایدار و نامتوازن در استان همدان نام برد. در همدان مبنا و محور توسعه نامشخص است و مردم در تدوین برنامه‌های توسعه به مشارکت خوانده نشده‌اند. نتیجه این که پس از ابلاغ برنامه، شهروندان همراهی و همکاری لازم را برای عملی شدن برنامه نشان نمی‌دهند. مسئولان ارشد استان می‌توانند دبیرخانه توسعه منطقی را راهاندازی کنند. دولت با توجه به امکانات و منابعی که در اختیار دارد می‌تواند از دانشمندان و صاحبان فکر در استان برای نوشتن برنامه توسعه بر اساس ظرفیت‌های استان استفاده کند.

با توجه به اینکه مجلس نهم تدوین برنامه ششم توسعه را به سال آینده موکول کرده ضمن اینکه تاخیر آسیب‌زاست از سوی دیگر نیز فرصتی برای تبادل نظر بیشتر بین افراد صاحب فکر و بدنه جامعه است. برای توسعه به مشارکت همگانی نیاز است حتی مداخله‌ی اشخاصی که ضد توسعه هستند.

از طرفی پس از مشخص شدن محور توسعه باید تمام ضروریات و عواقب آن را نیز بپذیریم. ضروریاتی چون وجود نهادهای مدنی مشارکت‌جو، آزادی و حق برخورداری از حریم خصوصی و کاهش حوزه نفوذ دولت، تامین منافع عمومی و پرهیز از تاکید و تمرکز بر منافع گروه‌های خاص و حضور و پشتیبانی از فعالیت رسانه‌ها و اتحادیه‌ها و احزاب توسعه‌گرا.

از آنجا که توسعه امری برنامهریزی شده است، برای تحقق آن در جامعه توسعه‌نیافته، مراحل مختلفی باید طی کرد .اگر بین عادت‌ها و آنچه در جامعه رخ می‌دهد، هماهنگی وجود نداشته باشد، توسعه مختل خواهد شد، در این صورت توسعه رخ نداده و یا نامتوازن می‌شود که باعث آسیب رساندن به جامعه خواهد شد. مثلث توسعه سه ضلع «اقتصاد»، «سیاست» و «فرهنگ» دارد که باید همزمان با هم رشد کنند و انسان در مرکز این مثلث قرار دارد. نقش مردم در توسعه اینست که در قامت یک شهروند بروز کنند نه رعیت. آگاهی دادن یکی از اصول ثابت رسیدن به توسعه است. یکی دیگر از اصول تحقق توسعه در جامعه مطالبه‌گری است به طوری که مردم با طلب منافع جمعی بلندمدت نماینده خود را انتخاب کنند. این مطالبه‌گری باید تا پایان دوران نمایندگی و  پس از آن نیز ادامه یابد.

حزب اراده ملت ایران شعبه همدان با برگزاری همایش "نقش مردم و مجلس در توسعه منطقه ای" آمادگی خود را برای مشارکت در این فرایند، اعلام نموده و تلاش دارد تا به سهم خود در تدوین این برنامه یاری رساند. حامای همدان این ظرفیت را دارد که در کنار مجلس به کمک نهاد های حاکمیتی بشتابد و در تدوین مشارکتی‌ سند توسعه منطقه‌ای و نهایتا ملی یاری رساند.

 

بیانیه سومین همایش سالانه توسعه حزب اراده ملت ایران - شعبه استان همدان

 

بنام حضرت دوست

ضمن ابراز خرسندی از اینکه شعبه همدان حزب اراده ملت ایران این توفیق را یافته است که برای سومین سال پیاپی همایش خود را بر محور توسعه برگزار کند قطع نامه این همایش بدین شرح برای اطلاع شهروندان استان و کشور عزیزمان صادر می‌گردد.

نخست: حزب اراده ملت ایران توسعه انسانی درونزا را که مبتنی بر شرایط و امکانات درونی و دارای ویژگی‌های پایداری و توازن می‌باشد و متکی بر نیازها و امکانات بومی‌ست، به عنوان راه حل برون رفت از مشکلات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور دانسته و بر این راهبرد پای‌فشاری می‌کند.

دوم: تاکید بر دو عنصر تمرکززدایی و بومی‌گرایی در عرصه‌های سیاستگزاری و توزیع منابع در پهنه استانی را بصورت مجدانه پیگیری می‌نماید و در گامی کارشناسانه، الگوی کار خویش در عرصه استانی قرار می دهد.

سوم: ضرورت دارد در مسیر توسعه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی به فرصت برابر شهروندان فارغ از هر گونه تبعیض اصرار ورزید و مبارزه با فساد و رانت را از الزامات اولیه گام برداشتن در این مسیر خواند.

چهارم: در برنامه و فرایند توسعه با نگاه ویژه به اقشار آسیب‌پذیر اعم از کودکان، معلولین، مهاجرین، حاشیه‌نشینان، بیماران، محرومین مالی و همینطور تاکید بر ایجاد فرصت و توانمندی برای زنان و جوانان پیش رفت.

پنجم: همچون گذشته تحزب‌گرایی به معنای واقعی و علمی آن و پرهیز از تشکیل گروه‌ها و محافل ذی‌نفوذ در قدرت را به عنوان یکی از مهمترین پیش نیازهای رسیدن به توسعه انسانی درونزا در راس سیاست‌ها و فرایند‌های خود قرار می‌دهد.

ششم: فعالیتهای اقتصادی مبتنی بر مشاغل خُرد و بومی، همچنین گسترش صنعت گردشگری با رویکرد بوم‌گردی که منجر به فراگیری اشتغال، توزیع عادلانه ثروت و پایداری اقتصادی می‌گردد، به عنوان سیاست اقتصادی از سوی حزب توصیه می‌شود.

هفتم: از سوی دیگر اجرای الگوی برنامه‌ریزی فرهنگی با تاکید بر عناصر فرهنگی مغفول مانده‌ی فراگیر و هویت آفرین، به عنوان سیاست فرهنگی پیگیری نموده و در صورت دسترسی  به جایگاه‌های سیاست‌گذار در راس برنامه‌های اقتصادی و فرهنگی خود قرار خواهد داد.

هشتم: از آنجا که نیروی انسانی مهمترین عامل در عرصه اقتصاد و مدیریت است، موارد زیر را به مدیران و نمایندگان استان یادآوری می‌نماید:

  1. در پیش گرفتن سیاستهای جمعیتی مبتنی بر جلوگیری از فرایند بی‌رویه رشد جمعیت در مرکز استان و توازن جمعیت در سایر نقاط شهری استان.
  2. در پیش گرفتن سیاستهای جمعیتی بر اساس گسترش مشاغل در روستاها برای جلوگیری از مهاجرت به نقاط شهری.
  3. استفاده از ظرفیت انسانی متخصص و کارامد استان در موقعیت های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی
  4. توجه ویژه به سازمان‌های مردم نهاد مستقل و داوطلب که حلقه واسط قابل اعتماد و پایداری بین مدیران شهری و شهروندان در یک جامعه مدنی محسوب می‌شوند.

نهم: دعوت اهالی استان به همگرایی و توافق بر سر منافع مشترک جهت ساختن استانی که به رغم داشتن پتانسیل‌های مناسب و غنای نیروی انسانی متاسفانه جایگاه بحق خود را در کشور بدست نیاورده است و فراخوانی به مشارکت فعال در حوزه های سیاست، فرهنگ و اقتصاد.

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری