نگاهی به نطق دبیرکل حزب اتحاد و مقایسه آن با مواضع حاما
ارسال پیام صوتی با سرویس پیامک صوتی ایرانسل
افشین فرهانچی

نگاهی به نطق آقای شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و مقایسه آن با مواضع حاما

ضمن تبریک به تمام اعضا حزب اتحاد برای برگزاری کنگره سوم خویش و آرزوی موفقیت هرچه بیشتر همه کنشگران حزبی در ایران به بیان چند مطلب درمورد سخنرانی دبیرکل حزب اتحاد در این کنگره میپردازم. امروز و در سومین کنگره سراسری حزب اتحاد جناب شکوری راد در مقام دبیرکل این حزب گزارش خود را ارائه دادند. این سخنرانی بعلت اینکه به نوعی اعلام مواضع حزب مطبوع است حایز اهمیت میباشد. با دقت در این سخنرانی میتوان به بعضی از تفاوت ها و شباهت ها در مواضع اتحاد با اراده ملت پی برد.

در این سخنرانی بجز مباحث و مسائل رایج و مرسوم و چهارچوب های کلاسیک بر موارد زیر تاکید شده بود که حزب اراده ملت ایران  نیز بر آنها تاکید بسیار دارد: پذیرش اصل رقابت انتخاباتی، اصل به رسمیت شناختن رقیب، استفاده از تمام ظرفیت های انسانی ایرانیان، تاکید بر رویکرد ها و عملکردها در مقابل افراد، تاکید بر نقش جوانان و زنان و اقوام، به رسمیت شناختن فعالیت حزبی  به عنوان عالیترین وجه سیاست ورزی و نهایتا تاکید بر عدالت همه جانبه و رفع تبعیض.

از طرفی موارد افتراق زیر نیز مشاهده میشود: ارجحیت تشکیلاتی شوراهای مناطق حزب (استانی) به شوراهای حوزه ای حزب (شهرستانی)، تاکید بر گفتمان خاتمی بعنوان معیار و پرچمدار گفتمان اصلاح طلبی، تاکید بر فعالیت جبهه ای بعنوان امری ناگزیر و البته بهینه، تاکید بر راهبری معنوی و تشکیلاتی جناب خاتمی، تاکید بر رفع حصر بعنوان شاخص ترین مطالبه جریان اصلاح طلبی.

در مورد این موارد افتراق توضیحات زیر در مورد مواضع حاما ضروری به نظر میرسد: 

  • ۱. حزب اراده ملت ایران معتقد است در ابتدا باید این ساختار های شهرستانی باشند که شکل میگیرند و در ادامه ساختارهای استانی ایجاد شود و این را مقدمه ای برای تمرکز زدائی قدرت در ایران میداند. لذا در حال حاضر علیرغم تشکیل واحدهای شهرستانی در 120 شهرستان، حزب فقط در دو استان فارس و همدان – که بیش از یک سوم شهرستان هایشان ساختارمند شده اند - شورای استانی دارد.
  • ۲. حاما ضمن احترام به نقش و جایگاه آقای خاتمی و پرچمدار بودن ایشان در جریان اصلاح طلبی، شاخصهای متنوع و متعدد دیگری را برای معیار در نظر میگیرد و بطور کلی با معیار قرار دادن اشخاص مخالف است.  از طرفی ایشان را راهبر معنوی جریان، و نه راهبر تشکیلاتی جریان اصلاح طلبی میداند. و معقتد است رهبری تشکیلاتی جریان اصلاح طلبی باید شورائی، متکثر و مبتنی بر نقش محوری احزاب باشد.
  • ۳. حزب اراده ملت با توجه به آرایش سیاسی نیروها در ایران و وضعیت احزاب، کار جبهه ای را فقط در زمان انتخابات ملی و بزرگ نظیر ریاست جمهوری و مجلس صلاح میداند و مصرانه تاکید دارد که نباید کار جبهه جایگزین کار حزبی گردد.
  • ۴. و نهایتا حزب اراده ملت ایران رفع حصر را مهمترین مسئله سیاسی بین اصلاح طلبان و حکومت میداند و تاکید دارد باید هرچه سریعتر و به بهترین شکل حل گردد ولی مهمترین مطالبه جامعه ایران را رفع تبعیض و کاهش فشارهای اقتصادی میداند.

افشین فرهانچی


 
نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی: