روش عضویت
روش عضویت
 

برای تکمیل فرم عضویت حزب اراده ملت ایران لطفا اینجا کلیک نمائید

 

روش عضو شدن در حزب اراده ملت ایران:

برای عضو شدن در حزب اراده ملت ایران اگر شما شرایط عمومی و اختصاصی عضو شدن را دارید و علاقمند به کار سیاسی در حزب هستید، باید بعد از خواندن مستندات اصلی حزب (مرامنامه، اساسنامه، نظامنامه، منشور اخلاقی)، فرم عضویت زیر را پر کنید و مدارک لازم را به دبیر استان مربوطه ارائه نمایید. در ضمن برای صدور کارت عضویت نیز همین مشخصات را در سایت حزب قسمت "ارتباط با ما" پرنماید. تا بعد از تائید دبیر استان/شهرستان و کمیته تشکیلات عضویت شما رسمی گردد و کارت عضویت صادر گردد.

 

بخش سوم: شرایط عضویت و رتبه بندی اعضا

 

ماده چهارم: شرایط عضویت

شرایط عضویت در حاما از قرار زیر است:

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
 • التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 • رعایت شئونات اخلاقی، عدم اشتهار به فساد و نداشتن محکومیت کیفری موثر.
 • پذیرش اساسنامه، مرامنامه، منشور اخلاقی و نظام‌نامه داخلی
 • پرداخت حق عضویت
 • داشتن حداقل سن 18 سال
 • عدم عضویت بعنوان عضو موثر سایر تشکل های سیاسی

تبصره 1: پذیرش اعضای جدید با پیشنهاد كميته تشكيلات و تصويب هيات اجرائي صورت ميگيرد

تبصره 2: انواع عضویت در حاما به ترتیب بصورت زیر میباشد: ناظر، عادی، فعال و کادر. بجز اعضا ناظر سایر اعضا دارای حق رای میباشند. تعریف و شرایط انواع عضویت در نظام نامه داخلی آمده است.

 

عضو:

صفت عضویت در حاما به شخصی اطلاق می شود که اهداف و برنامه های مندرج در مرامنامه و اساسنامه حزب را باور داشته و با التزام به نظام نامه، ضمن داشتن عضویت و گذراندن مراحل آن به عضویت رسمی درآمده باشد. شرایط عضویت مطابق با اساسنامه است. افراد برای عضویت لازم است میثاق نامه داخلی حزب را امضا نمایند. عضویت اعضا کمیته های اصلی حزب، هماهنگ کنندگان کارگروه ها، دبیران شعب استانی و دفاتر شهرستانی، اعضا هیاتهای اجرائی شعب و بازرسان بعنوان عضو موثر سایر تشکلهای سیاسی ممنوع است.

میثاق داخلی حزب

جهت تضمین تعهد اخلاقی و وجدانی برای فعالیت و تلاش صادقانه و خالصانه اعضاء در راستای اهداف و برنامه های حزب، تمامی افرادی که عضو حزب هستند و یا بعدا طی مراحل پیش بینی شده به عضویت در خواهد آمد با قرائت و امضاء متن میثاق نامه داخلی حزب، پیمان قلبی و عملی خود را با کلیت حزب و نیز تک تک اعضا آن اعلام داشته و به این ترتیب متعهد و ملتزم به انجام کامل و دقیق مسئولیت  های خود در چهارچوب مقررات و قواعد حاکم بر حزب خواهد بود.

تبصره 1: متن میثاق نامه داخلی حزب اراده ملت ایران (حاما)

اینجانب......................... فرزند......................... که در تاریخ..................... به عضویت حزب اراده ملت ایران در آمده‌ام، به خداوند متعال و کلام الله مجید سوگند یاد میکنم تا اخلاقا و وجدانا به مرام نامه، اساسنامه، نظام نامه و آیین داخلی حزب وفادار مانده و در جهت تحقق اهداف و برنامه های آن هر گونه مسوولیتی که به عهده ام گذاشته میشود با کمال رغبت پذیرا گشته و در انجام هر چه بهتر و دقیقتر آن نهایت سعی و تلاش خود را بنمایم  و در صورت سهل انگاری کوتاهی و تخلف از مسئولیت، آماده رفتار طبق آیین نامه انظباطی حزب با خود می باشم.

تبصره 2: پیروان اقلیت های دینی کتاب مقدس خود را به گواهی خواهند آورد.

کسانی که به مرحله عضویت در حزب میرسند میبایست به صورت فردی یا در هیات دبیران حوزه جمعی در مراسم مخصوصی که در کمیته تشکیلات با اعضای  هیات دبیران حوزه ها برگزار میشود و به حالت ایستاده متن میثاق نامه را قرائت و امضاء نماید.

وظایف و خصوصیات یک عضو حزبی

برای ورود آگاهانه به وادی پرشکوه و پر مسئولیت کار حزبی در ابتدا باید تعاریف مشخصی از وظایف خود را داشته باشیم. بنابراین شرح خلاصه ای از کارهائی که یک عضو باید انجام دهد را  در زیر آورده ایم:

 • حضور در برنامه‌های حزب
 • پرداخت منظم شهریه
 • حضور در کنگره و مجامع عمومی حزب
 • مستند سازی فعالیت ها
 • پرداختن به فعالیت‌های داوطلبانه
 • عضویت در کمیته ها و کارگروه ها
 • شرکت در فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی
 • معرفی افراد مستعد به حزب
 • تبلیغ و ترویج اهداف حزب
 • حمایت و پشتیبانی از افراد هم حزبی

عضوگیری:

عضو گیری در حزب بایستی با نهایت دقت و حوصله و احتیاط لازم انجام گیرد تا متناسب با رشد و پیشرفت کیفیت و کمیت کار حزب در تمامی ابعاد و جوانب بوده باشد لذا باید طوری برنامه ریزی شود که در ابتدای ورود به حزب برنامه کاری لازم در شبکه تشکیلاتی و اجرایی و مراتب حزبی برای او فراهم شده باشد. بدین ترتیب بعد از گذراندن کلاسهای اولیه و کسب رتبه لازم برای اینکه طرفداران و مرتبطین حزب پراکنده و بی انگیزه نشوند در دوره ای که مراحل شناسایی و آمادگی فرد برای کسب رتبه عضو ناظر سپری می شود در درون کمیته هایی که کارهای اجرایی وسیع دارند یا در کارگروه ها سازماندهی و آماده برای کسب شرایط عضویت رسمی را پیدا کنند و بر این اساس:

 • جذب نیرو و عضوگیری در حزب پس از طی شرایطی که در اساسنامه پیش بینی گردیده از طریق کمیته تشکیلات انجام خواهد گرفت.
 • کمیته تشکیلات حداکثر تا 30 روز بایستی نظر مثبت یا منفی خود را با ذکر دلایل روشن به هیات اجرائی حزب اعلام نماید.

تبصره: در صورت نیاز تا 30 روز دیگر این مهلت قابل تمدید می باشد که با پیشنهاد کمیته تشکیلات و هیات اجرائی خواهد بود.

 • پس از تصویب تقاضای فرد در هیات اجرائی حزب، طبق روال پیش بینی شده در مسیر طی مراحل عضویت رسمی قرار می گیرد.
 • هر فرد جذب شده با اجرا و انجام برنامه هایی که برایش پیش بینی شده و سپس با کار در کمیته به تدریج شناسایی و فرم های لازم را تکمیل و مرحله عضو ناظر را طی کند این مرحله بر اساس نظر کمیته تشکیلات بین 2 تا 6 ماه است.
 • پس از طی مراحل عضویت ناظر وقتی امتیاز شرایط لازم برای عضویت رسمی احراز گردید، طی گزارش کمیته تشکیلات و تصویب هیات اجرائی فرم اصلی عضویت تکمیل و مراسم تحلیف اجرا خواهد شد و از این مرحله مسئولیت حزبی و رتبه مربوطه فرد اعلام و عضو رسمی عادی حزب خواهد گردید.
 • مراحل بعدی که شامل عضو فعال و عضو کادر می باشد طی شرایط و ضوابط پیش بینی شده در کمیته تشکیلاتی و با اعمال سیستم ترقی و تنزل تشکیلاتی و رتبه بندی حزبی و نظام شایسته سالاری، مسیر تکامل برای رشد افراد فعال و خالص در حزب آماده خواهد گردید.
 • تمامی اعضاء کمیته ها و واحدهای حزبی پرونده مخصوص درکمیته تشکیلاتی خواهند داشت تا فعالیت تشکیلاتی آنها براساس آیین نامه‌ها و دستور العملهای حزبی کنترل و امتیاز بندی شود کمیته تشکیلات موظف است گزارشات منظم و دائمی در این خصوص را در اختیار دبیر کل، هیات اجرایی و شورای سیاست گذاری حزب قرار دهد.
 • برای تقویت حس هویت حزبی و حسن انجام کار جمعی و ارتقای آگاهی های سیاسی، اجتماعی و تشکیلاتی و نهادینه کردن فرهنگ کار جمعی-مشارکتی، کمیته های تشکیلات هر شهرستان میتواند حوزه های حزبی 3 تا 7 نفره تشکیل دهد.

رتبه های حزبی:

به منظور حاکمیت نظام شایسته سالاری و فراهم آوردن امکان عملی رشد و ارتقاء نیروهای فعال و با انگیزه و حاکمیت نیروهای فعال و با انگیزه و حاکمیت سیستم متناسب اختیار و مسئولیت با توانایی واقعی افراد نظام رتبه بندی حزب برقرار و با اعمال موارد و اهداف مندرج در مرامنامه، اساسنامه و نظام نامه حزب مراحل ترقی و تکامل تشکیلاتی افراد در حزب اراده ملت ایران به این منظور برقرار خواهد بود.

 1. آماده عضویت: کسی است که ابراز علاقه به عضویت در حزب کرده است و مرتبط با تشکیلات شده است. این فرد با پر کردن فرم ابتدائی تحت آموزش و ارزیابی اولیه حزب قرار می‌گیرد. پس از انجام ارزیابی و کسب رتبه قبول به عضو ناظر تبدیل خواهد شد.
 2. عضو ناظر: عضو ناظر اولین مرتبه عضویت است و فرد می‌تواند به عنوان یکی از اعضا موقت کمیته‌های اجرایی و کارگروه های شهرستانها به فعالیت بپردازد. زمان عضویت ناظر بر اساس نظر کمیته تشکیلات دو تا شش ماه است و در صورت عدم کسب شرایط لازم این زمان ادامه خواهد داشت تا موقعی که بتواند با توجه به شرایط پیش بینی شده به حد قابل قبول ارتقاء یابد. عضو ناظر در مجامع عمومی می‌تواند حضور داشته باشد ولی حق رای نخواهد داشت.
 3. عضو عادی: عضو ناظری که فعالیت مناسب و قابل قبول داشته باشد به عضو عادی تبدیل خواهد شد، در این حالت می‌تواند عضو اصلی یکی از کمیته‌های اجرایی یا کارگروه ها باشد. عضو عادی حق رای در مجامع عمومی شهرستان و کنگره ملی را دارا می‌باشد. حداقل مدت فعالیت بعنوان عضو عادی یک سال می‌باشد و پس از طی این مدت و انجام دقیق وظایف و مراعات کامل انضباط حزبی به رتبه‌های بالاتر حزبی ارتقاء پیدا خواهد کرد.
 4. عضو فعال: دوره فعالیت در این رتبه حداقل دو سال می‌باشد و افرادی که به این مرحله حزبی رسیده‌اند می‌توانند رییس کمیته اجرائی یا کارگروه ها بشوند و همچنین میتوانند کاندیدای دبیری شهرستان شوند.
 5. عضو کادر: عضو کادر حزب، فردی است که به اوج پختگی اجرایی تشکیلاتی و آموزشی در حزب رسیده باشد و به تنهایی قادر است در شرایط بحرانی حیات حزب را تداوم دهد. اعضای کادر مسئولین کمیته‌های اصلی حزب را تشکیل می‌دهند و کاندیداهای عضویت در شورای سیاست‌گذاری فقط از میان اعضای کادر حزب خواهد بود.

کسب هر رتبه حزبی بستگی کامل به فعالیت فرد در چهار چوب ضوابط و قواعد تشکیلات حزب داشته و بر اساس امتیاز بندی هایی که ناظر بر رفتار تشکیلاتی، اخلاق حزبی، طی دوره های آموزشی الزامی و اختیاری و تبعیت از نظم و انضباط حزبی است و بر این اساس اعضای حزب با قبول نظام شایسته سالاری در حال ارتقاء یا تنزل به هر رتبه خواهند بود و هیچ عنوانی برای افراد دائمی نخواهد بود. این رتبه بندی در مراکز استان‌ها و شهرهایی که حزب فعالیت دارد نیز حاکم خواهد بود.

تبصره: با توجه به اینکه در سراسرکشورکسانی هستندکه هیات های اجرائی هر شهرستان یا دبیر صلاح میدانند اینها عضو حزب باشند ولی از طرفی نمیتوانند در قالبهای مرسوم حزبی قرارشان دهند (امکان پرداخت حق عضویت وجود ندارد/ امکان حضور مستمر در حزب ندارند/ جایگاه اجتماعی خاصی دارند/ محذوریتهای شخصی دارند/ ...)، مسئولین حزب در آن منطقه میتواند این افراد را بعنوان عضو سفید معرفی نمایند. در این رابطه، با تائید دبیر استان/شهرستان این افراد عضو حزب تلقی میشوند ولی اجازه انتخاب شدن در ارکان حزبی را ندارند (مگر در شرایط خاص)

تبصره: بر اساس نظر كميته تشكيلات هر كدام از رتبه هاي حزبي ميتوانند به چند رده تقسيم شوند و اعضا حزب علاوه بر رتبه هاي حزبي در رده هاي مختلف نيز قرار گيرند.

 

میزان حق عضویت سالانه مرکزی - سال 1396 -  بر اساس جدول زیر است:

افراد عضو با رتبه عادی 40 هزار تومان

افراد عضو با رتبه فعال 80 هزار تومان

افراد عضو با رتبه کادر 120 هزار تومان

افراد زیر سی سال نصف مبلغ را باید پرداخت کنند.

که هر فرد با توجه به تشخیص و توانائی خودش، مبلغ مورد نظر را به حساب رسمی حزب   2331 6785 9918 6037   بانک ملی ایران پرداخت مینماید.

 

فرم عضویت حزب اراده ملت ایران

 

نام و نام خانوادگی *    

تاریخ تولد *              

محل تولد *               

کد ملی *  

شماره شناسنامه *        

میزان تحصیلات *             

موبایل *   

ایمیل *     

شغل *      

نام استان * 

نام شهر *  

آدرس سکونت           

تلفن         

آدرس محل کار         

تلفن         

نحوه آشنایی با حزب *

علت انتخاب حزب *   

معرف *

شرح فعالیت (مختصری از تجارب و سوابق فعالیت های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی،علمی و اجرائی خود را بیان فرمائید؟)

 

 

زمینه همکاری (در چه زمینه هائی تمایل به همکاری دارید و آیا امکاناتی در اختیار حزب قرار خواهید داد؟)

 

 

پیشنهادات   (هرگونه پیشنهادی در این خصوص دارید مطرح فرمائید؟)

 

 

مدارک شناسایی *       (عکس پرسنلی / تصویر قبض پرداخت حق عضویت / تصویر کارت ملی / تصویر مدرک تحصیلی را ضمیمه فرمائید)

 

 

اینجانب شرایط حاما را قبول دارم.               امضا

 

از همکاری شما بزرگوار سپاسگزاریم(امضای مسول یا نماینده کمیته تشکیلات)

 

اخبار برگزیده